Český režisér oscarovej snímky Kolja Jan Svěrák: Ďalší dôvod na oslavu

Jan Svěrák
04.02.2015ZaujímavostiJeden z najúspešnejších českých režisérov posledného štvrťstoročia vytvoril svoj prvý kreslený film už ako dvanásťročný. Jan Svěrák o dva dni, 6. februára, oslávi svojich 50 rokov a za ten čas stihol stáť ako režisér pri mnohých úspešných projektoch.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Výrazné filmárske nadanie prejavoval Jan Svěrák  už počas štúdia na pražskej filmovej fakulte, čoho dôkazom sú aj snímky zo školských čias Vesmírná odysea II alebo Ropáci, ktoré dodnes stoja za pozretie. Svěrák  má ako jediný Čech zo svojej generácie na konte prestížneho Oscara a jeho filmy, ktoré natáča zhruba s päťročnými pauzami, spoľahlivo lákajú divákov do kín. Naposledy minulý rok na rozprávku Tři bratři, predtým to bola snímka Kuky se vrací.

Otec a syn v akcii

Väčšinu filmov natočil Jan Svěrák podľa scenára svojho nemenej známeho otca Zdeňka Svěráka, jedného zo zakladateľov Divadla Járy Cimrmana, ktorý v synových filmoch často aj hrá. Prvýkrát sa profesionálne dali dohromady už na začiatku deväťdesiatych rokov, kedy vznikol film Obecná škola. Scenár pôvodne Svěrák senior pripravil pre Víta Olmera, ten ale dal prednosť Tankovému práporu, a tak dostal vtedy dvadsaťšesťročný Jan Svěrák prvú veľkú príležitosť. Využil ju naplno a film získal nomináciu na Oscara.

Americká filmová akadémia si ale Svěrákove nadanie všimla už skôr, v roku 1989 totiž získal študentského Oscara pre najlepší zahraničný film. Cenu si odniesol za absolventský projekt Ropáci. Naozajstného Oscara ale Jan Svěrák získal v marci 1997 za Kolju, ktorému dali akademici vo finále prednosť napríklad pred vojnovou drámou Kaukazský zajatec od režiséra Sergeja Bodrova.

Hollywood ho nezlákal

Zlatá soška pre najlepší zahraničný film pootvorila Svěrákovi dvere do Hollywoodu. Prichádzali mu desiatky scenárov z USA, medzi nimi aj na neskôr úspešné snímky Pravidlá muštárne či Čokoláda. „Fázu oslnenia z Hollywoodu som už mal za sebou a začal som vidieť skôr jeho prázdnotu,“ objasnil režisér, prečo si vtedy nevybral.

Sen natočiť anglicky hovorený film pre medzinárodnú publikum ale neopustil, už niekoľko rokov sa snaží priviesť na plátno román Saula Bellowa Henderson, kráľ dažďa. Zatiaľ však márne.


Veľký sen Zdeňka Trošku: Chce nakrútiť film o slovenskej legende


Točí teda stále najmä pre české publikum, ktoré pozná rovnako Svěrák – režisér, aj jeho otec – scenárista. Z rodinnej spolupráce vzišiel nielen film Tři bratři, ale aj na svoju dobu veľkolepý projekt Akumulátor 1 (1994), alebo jeden z mála českých ponovembrových veľkofilmov Tmavomodrý svět (2001), v ktorom Svěráci vzdali hold československým letcom Kráľovského letectva. Predposledný film Vratné lahve (2006) kvôli sporom medzi tvorcami takmer ani nevznikol, o čom zase podáva svedectvo dokument Tatínek (2004). Talentovaný a úspešný Jan Svěrák je ženatý, má dcéru, dvoch synov a tiež jedno vnúča.

Zdroj: ČTK 

Tagy: Jan Svěrák jubileum oscarový režisér

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov