Prevratní Lumierovci: Vytvorili kameru a premietačku v jednom

Lumiere
13.02.2015ZaujímavostiFrancúzsky chemik Louis Jean Lumiere získal pred 120 rokmi 13. februára 1895 patent na kinematograf - prístroj, ktorý sa používal ako filmovacia kamera a po malej úprave slúžil aj ako premietačka.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Louis Jean Lumiere (1864-1948) bol jeden z bratov (druhým bol Auguste Marie Nicolas Lumiere (1862-1954), ktorým sa prisudzuje prvenstvo vo vynáleze kinematografu. Lumierovci neboli prví, ktorí sa venovali práci s projekčnými zariadeniami. Využijúc poznatky svojich predchodcov však doviedli svoje zariadenie k technickej dokonalosti tej doby. Vďaka finančnému zabezpečeniu (boli synmi majiteľa továrne na fotografické materiály) sa mohli plne venovať svojej práci.

Prvé komerčné filmové predstavenie bratov Augusta a Louisa Lumierovcov sa konalo 28. decembra 1895 v kaviarni Grand Café v Paríži. Tento dátum je tak podľa mnohých spätý so zrodom kina.


Dražil sa kus histórie: Suma za Ferrari legendárneho fešáka ohúri


Premietanie filmov, aj keď nie v takej podobe a kvalite ako ho poznáme v súčasnosti, sa začalo tešiť neobyčajnej obľube. Bratia nepredpokladali, že ich vynález spôsobí prevrat v oblasti zábavy. Čakali, že rozruch utíchne, pretože považovali kinematograf skôr za niečo podobné ako ďalekohľad, alebo mikroskop, čo bude mať seriózne využitie napríklad vo vede.

Lumierovci najali skupinu kameramanov, ktorí statickou kamerou filmovali krátke snímky. V júni 1895 sa Louis Lumiere stal prvým kameramanom aktualít, keď nafilmoval účastníkov fotografického zjazdu ako vystupujú z lode. Záznam im premietol nasledujúci deň.


Neskutočný Jan Werich: Všestranný génius sa narodil pred 110 rokmi


Prvé kinematografy mohli produkovať len naozaj krátke filmy – ich kapacita pre 17 metrový celuloidový filmový pás umožňovala nakrútiť snímky – grotesky, aktuality, dokumenty - dlhé asi 46 sekúnd. Lumierovcom sa pripisuje aj prvý filmový trik – film Búranie múru premietaný pospiatky – zdalo sa, že sa múr sám stavia. Pripisuje sa im aj prvý reklamný film na mydlo z roku 1898.

Zdroj: TASR 

Foto: internet

Tagy: Lumiere

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov