Mr. Bean či Matt Damon zvládli aj najznámejšie univerzity

Meryl Streep
18.02.2015ZaujímavostiSpraviť maturitu, dostať sa na vysokú školu, úspešne ju ukončiť, nájsť si dobrú prácu. Taký je klasický scenár mnohých ľudí. Hollywoodske hviezdy zvyčajne vysokoškolské roky preskočia a hneď sa vrhnú do práce. Títo známi herci a herečky však vzdelanie považujú za minimálne také dôležité, ako dôslednú prípravu na hereckú úlohu. A ich diplomy veru nie sú z hocijakých univerzít!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

HARVARD

Tommy Lee Jones (68)

Thomas ‘Tommy’ Lee Jones je americký herec a filmový režisér. Počas svojej úspešnej hereckej kariéry stihol natočiť takmer 60 filmov a účinkoval aj v mnohých televíznych projektoch. V roku 1983 získal cenu Emmy a v roku 1994 získal Oscara za Najlepšiu vedľajšiu úlohu vo filme Utečenec, kde si zahral s Harrisonom Fordom a Julianne Moore. Za tento film v tom istom roku získal aj Zlatý glóbus.

Na Harvarde získal štipendium a jeho spolubývajúcim bol neskorší kandidát na prezidenta USA Al Gore. Jones absolvoval s vyznamenaním v odbore Umenie v anglickom jazyku v roku 1969.


Ohromujúce katastrofické filmy: Toto všetko už nivočilo Zem!


Matt Damon (44)

Matt Damon, celým menom Matthew Paige Damon, je jedným z tridsiatich piatich najviac zarábajúcich hercov všetkých čias. Prvé skutočné herecké úspechy prišli až s filmom Dobrý Will Hunting, za ktorý získal spolu s kamarátom Benom Affleckom nielen Oscara, ale aj Zlatý glóbus a mnoho ďalších ocenení. Celkovo počas svojej kariéry ale získal desiatky ďalších ocenení za výkony v iných filmoch.

Harvard navštevoval v roku 1992, no odišiel ešte predtým, ako stihol získať titul, pretože sa chcel pripraviť na svoju úlohu vo filme Školské putá (1992). Počas vysokoškolských čias ale v rámci školskej úlohy napísal pôvodný námet na svoj neskorší mega úspešný film Dobrý Will Hunting, kde si zahral s Benom Affleckom a Robinom Williamsom.


Slávne hollywoodske priateľstvá: Tieto hviezdy sú kamarátmi už od detstva


Natalie Portman (33)

Vedeli ste, že táto úspešná kráska sa narodila v Jeruzaleme? Svetový úspech zožala za úlohu kráľovnej Padmé Amidala v trilógii Star Wars. Z celkovo siedmich nominácií na víťazstvo rôznych významných ocenení získala 4. Jedného Oscara, jednu cenu BAFTA a dva Zlaté glóbusy. Všetky tieto významné ocenenia získala za dva filmy. V roku 2004 to bol film Na dotyk, kde si zahrala s Juliou Roberts, Judeom Lawom a Cliveom Owenom. A v roku 2010 zasa mimoriadne úspešná Čierna Labuť s Milou Kunis.

V roku 2003 Portman promovala na Harvarde v odbore psychológia. V súvislosti so štúdiom sa pre New York Post vyjadrila takto: „Je mi jedno, či škola zničí moju kariéru. Radšej budem mať titul než byť filmová hviezda.“ V roku 2004 začala postgraduálne štúdium na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. V roku 2006 prednášala ako hosť na Columbia University na tému terorizmus a boj proti terorizmu. Už ako dieťa sa zaujímala o jazyky a neskôr študovala francúzštinu, japončinu, nemčinu a arabčinu.


Tajomstvá uplakaných scén: Ako to len tí herci robia?!


YALE

Paul Newman (83)

Zosnulý herec sa síce narodil v americkom štáte Ohio, no spolovice bol Slovákom, keďže jeho matka bola Slovenka Terézia Fecková. Newman získal počas svojej hereckej kariéry množstvo ocenení. Oscara získal ako najlepší herec za film Farba peňazí (1986), kde si zahral aj Tom Cruise. Šesť Zlatých glóbusov, cenu BAFTA, cenu Emmy a mnohé ďalšie ocenenia si vyslúžil tento geniálny herec počas svojej šesťdesiat ročnej kariéry.

Po vojne získal bakalársky titul v odbore dramatické umenie a ekonómia na Kenyon College v roku 1949. Neskôr navštevoval aj Yale, kde opäť študoval dramatické umenie. Po roku však prestúpil do New Yorku, kde začal študovať herectvo na Actors Studio.


 


Modrooký frajer so slovenskými koreňmi: Legenda milovala rýchle kolesá


Meryl Streep (65)
 
Jedna z najrešpektovanejších amerických herečiek získala počas svojho života celkovo už 151 ocenení. Je zároveň jednou z celkovo šiestich hercov na svete, ktorým sa podarilo vyhrať Oscara tri a viackrát. Na konte má aj 8 prestížnych Zlatých glóbusov. Vďaka 16 nomináciám na Oscara a 25 nomináciám na Zlatý glóbus sa stala najnominovanejšou herečkou histórie. Najviac oceňovanými filmami, kde si skúsená herečka zahrala, sú Kramerová verzus Kramer (1979), kde sa objavila po boku Dustina Hoffmana, Sophiina voľba (1982) a najnovšie film Železná Lady (2011).

V roku 1971 získala na vysokej škole bakalársky titul. Neskôr sa prihlásila na štúdium výtvarného umenia na Yale, pričom popri štúdiu pracovala ako servírka a zahrala si v mnohých inscenáciách. Kvôli vyčerpaniu ju museli hospitalizovať, vďaka čomu následne rozmýšľala nad ukončením štúdia na Yale a prechodom na štúdium práva. Nakoniec promovala na Yale v roku 1975. O čosi neskôr sa zasa zapísala ako hosťujúci študent na Dartmouth College, kde napokon v roku 1981 získala čestný doktorát.


Meryl Streep ako operná speváčka


Jodie Foster (52)
 
Vlastným menom Alicia Christian Foster nie je len úspešnou herečkou, ale aj režisérkou a producentkou. Hoci z herectvom začala v reklamách už ako trojročná, skutočný úspech sa dostavil o niečo neskôr. Dnes k jej početným úspechom bezpochyby možno zaradiť aj 2 sošky Oscara, tri ceny BAFTA a tri Zlaté glóbusy. Zlomovými sa v tomto smere pre sympatickú herečku  stali filmy Znásilnenie (1988) a Mlčanie jahniat (1991).

Pokiaľ ide o vzdelanie, herečka začala študovať literatúru v čase, keď už za sebou mala prvé herecké úspechy. Neskôr priznala, že rozhodnutie študovať na univerzita spravila preto, aby sa dostala „tak ďaleko od domu, ako sa len dalo. Ďaleko od filmovania, proste okúsiť úplne inú atmosféru.“ Pôvodne mala doštudovať v roku 1984, no na jeden semester štúdium prerušila po tom, čo sa psychicky chorý John Hinckley v snahe zapôsobiť na herečku pokúsil o atentát na vtedajšieho prezidenta Ronalda Reagana. V roku 1997 nakoniec získala čestný doktorát v odbore výtvarné umenie.


Lesbická svadba po pár mesiacoch: Jodie Foster si vzala túto fotografku!


Jennifer Connelly (44)

V roku 2002 sa tejto krásnej herečke podarilo získať hneď tri najprestížnejšie ocenenia za úlohu v jedinom filme, ktorým bol film Čistá duša, kde si zahrala s Russellom Croweom, Edom Harrisom, a svojím neskorším manželom Paulom Bettanym. Oscara, Zlatý glóbus aj cenu BAFTA získala v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

V rokoch 1988 až 1989 študovala angličtinu na univerzite a zároveň pracovala. O rok neskôr však prestúpila na Stanford, kde študovala dramatické umenie. Povzbudená svojimi rodičmi však vysokú školu opustila, aby mohla pokračovať v sľubne naštartovanej filmovej kariére.


Písali dejiny: Najlepšie filmy podľa historických osobností


OXFORD

Rowan Atkinson (60)

Britský komik, ktorý len 6. januára oslávil okrúhle jubileum, je vynikajúcim hercom, ktorý vyniká najmä komediálnym talentom. Sám priznáva, že jeho vzorom je Charlie Chaplin. Herec síce nemá na konte Oscara, ani žiadne podobne významné herecké ocenenie, no namiesto toho sa môže pýšiť titulom Veliteľ Rádu britského impéria, ktoré získal v roku 2013 ako vyznamenanie za zásluhy v umení a charite.

Herec sa však môže pochváliť aj niečím iným. Možno o niečo cennejší je pre samotného komika titul z Newcastle University, ktorý získal v odbore elektrotechnické inžinierstvo. V roku 1975 pokračoval v magisterskom stupni na Queen's College, Oxford, kde v roku 1935 ukončil štúdium aj jeho otec. V roku 2006 sa stal čestným absolventom univerzity.


Úžasný Mr. Bean slávi 60-ku: Aká je pravá tvár za maskou blázna?


Hugh Grant (54)
 
Charizmatický britský herec získal počas svojej 33 ročnej kariéry tri Zlaté glóbusy a dve ceny BAFTA. Po tom, čo zahviezdil vo filmoch Notting Hill, Denník Bridget Jonesovej či Štyri svadby a jeden pohreb, sa stal jedným z najlepších a najznámejších britských hercov.
 
Na New College v Oxforde vyštudoval anglický jazyk s vyznamenaním v roku 1982. Grant dostal ponuku od Inštutútu umenia na University of London, aby si tam spravil doktorát z dejín umenia, ale rozhodol sa ponuku neprijať, pretože sa mu nepodarilo zabezpečiť finančný grant. Neskôr sa stal členom Hereckej spoločnosti na univerzite v Oxforde.


Láska všade navôkol: Top scény pre fanúšikov romantiky


Kate Beckinsale (41)
 
Krásna a obľúbená britská herečka síce na významnejšie ocenenie ešte stále čaká, no diváckej obľube sa teší už nejaký ten rok vďaka snímkam ako Pearl Harbor (2001), sérii Underworld (2003, 2006, 2009, 2012), Van Helsing (2004) či Nič len pravda (2008).

Beckinsale študovala na New College v Oxforde francúzsky a ruský jazyk. Zároveň však v rámci štúdia hrala v divadle. Tretí ročník strávila v Paríži ako súčasť povinného štúdia v zahraničí, kde študovala moderné jazyky. Po tejto skúsenosti sa v roku 1995 rozhodla štúdium ukončiť a koncentrovať sa len na rozbiehajúcu sa hereckú kariéru. „Dostala som sa do bodu, kedy som si neužívala ani hranie ani štúdium. Bola som pod veľkým tlakom a vedela som, že sa musím rozhodnúť, čo ďalej,“ povedala neskôr.


Hollywood im prúdi v žilách: Herci, ktorí sú v skutočnosti rodina


STANFORD

Reese Witherspoon (38)

Laura Jeanne Reese Witherspoon je doma považovaná za „americké zlatíčko“. V detstve strávila niekoľko rokov v Nemecku, kde jej otec pôsobil ako vojenský chirurg. Najskôr sa venovala modelingu a v roku 1991 si ako štrnásťročná zahrala vo filme V mesačnom svite. Väčší úspech však prišiel až s filmom Pravá blondínka v roku 2001. Celkovo vyhrala už 33 ocenení, no najviac si zrejme cení sošku Oscara, ktorú získala v roku 2006 ako najlepšia herečka vo filme Walk the Line, kde si zahrala po bohu Joaquina Phoenixa.

V deväťdesiatych rokoch začala štúdium anglickej literatúry na Stanford University, no už po roku sa rozhodla štúdium vzdať v prospech hereckej kariéry.


Nový seriál so sľubným obsadením: V hlavných úlohách herecké hviezdy


Sigourney Weaver (65)

Susan Alexandra Weaver si zmenila meno na Sigourney keď mala 14 po tom, čo sa jej zapáčila postava Sigourney Howard z románu Veľký Gatsby. Herečka získala tri nominácie na Oscara, no v roku 1988 jej ho „vyfúkla“ Jodie Foster za postavu Sarah Tobias vo filme Znásilnenie. Za jej výkon vo filme Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej, kde si zahrala hlavnú postavu, jej však minimálne táto nominácia patrí. Svoje nominácie reálne dokázala pretaviť do dvoch Zlatých glóbusov a jednu cenu BAFTA. Celkovo ale získala mnohé ďalšie ocenenia.

Herečka získala titul za štúdium anglického jazyka na univerzite v Stanforde v roku 1972. Tu sa prvýkrát stretla s herectvom. Svoj titul v odbore výtvarné umenie získala v roku 1974 na univerzite Yale, kde sa objavila aj v divadelnej inscenácii po boku Meryl Streep.


James Cameron chce Sigourney Weaver v novom Avatarovi


 

Zdroj: internet 

Foto: SITA

Tagy: Matt Damon Tommy Lee Jones Natalie Portman Paul Newman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov