Oscarová noc prichádza: Toto ste o tohtoročných nomináciách určite nevedeli

21.02.2015ZaujímavostiZoznamu kandidátov v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied vládnu snímky Birdman a Grandhotel Budapešť. Obe si vyslúžili po deväť nominácií. Osem má v hre Kód Enigmy a po šesť si na konto pripísali filmy Chlapčenstvo a Americký ostreľovač. Osmičku nominovanú v kategórii Najlepší film spolu s menovanými tvoria aj Whiplash, Teória všetkého a Selma.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Po prvý raz od roku 2011, keď Akadémia zaviedla možnosť nominovať v tejto kategórii päť až desať filmov, si nomináciu vyslúžilo osem titulov. V 84., 85. i 86. ročníku bolo kandidátov deväť. 

V hereckých kategóriách je deväť nováčikov - Steve Carell, Benedict Cumberbatch, Michael Keaton, Eddie Redmayne, J.K. Simmons, Felicity Jones, Rosamund Pike, Patricia Arquette a Emma Stone.

Štyria z nominovaných herečiek a hercov už Oscary získali - Robert Duvall, Marion Cotillard, Reese Witherspoon a Meryl Streep. 


Hviezdna spolupráca Toma Hanksa a Justina Biebera: Vieme, čo ich spojí


Bradley Cooper, ktorý je nominovaný za herecký výkon v hlavnej úlohe snímky Americký ostreľovač, si na konto pripísal tretiu hereckú nomináciu v rade, keď sa v minulom roku uchádzal o trofej vďaka vedľajšej úlohe vo filme Špinavý trik (2013) a predtým s hlavnou rolou v romantickej dráme Terapia láskou (2012). To sa zatiaľ naposledy podarilo Renée Zellweger (2001 - 2003) a Russellovi Crowovi (1999 - 2001).

Marion Cotillard si vďaka francúzskej dráme Dva dni, jedna noc vyslúžila druhú nomináciu v kariére za herecký výkon v cudzojazyčnom filme. V roku 2008 pritom triumfovala vďaka titulnej úlohe v životopisnej dráme Edith Piaf. Je piatou umelkyňou, ktorej sa podarilo získať dve alebo viac nominácií za herecké výkony, ktoré nie sú v angličtine. Marcello Mastroianni mal tri, zatiaľ čo Sophia Loren, Liv Ullmann a Isabelle Adjani po dve. 

Meryl Streep zvýšila svoj rekord v počte získaných hereckých nominácií na 19. 

Robert Duvall sa vo veku 84 rokov stal najstarším hercom nominovaným za výkon vo vedľajšej úlohe. Nomináciu si vyslúžil za snímku Sudca. Doterajší rekord držal Hal Holbrook, ktorého v roku 2008 nominovali ako 82-ročného za výkon vo filme Útek do divočiny. 

Druhý raz za necelé dve desaťročia sa stalo, že celú dvadsiatku nominovaných hercov a herečiek tvoria ľudia bielej pleti (Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Michael Keaton, Bradley Cooper, Steve Carell, Felicity Jones, Julianne Moore, Rosamund Pike, Reese Witherspoon, Marion Cotillard, Robert Duvall, Ethan Hawke, Edward Norton, Mark Ruffalo, J.K. Simmons, Patricia Arquette, Keira Knightley, Emma Stone, Meryl Streep a Laura Dern). Predtým sa tak stalo v rokoch 1998 a 2011. 


Fenomén menom Oscar: Toto ste o zlatej soške nevedeli!


Roger Deakins si vďaka Nezlomnému pripísal na konto dvanástu nomináciu za kameru, čím sa stal rekordérom medzi žijúcimi tvorcami. O absolútny rekord sa delia Charles B. Lang, Jr., ktorý zomrel v roku 1998, a Leon Shamroy, ktorý skonal v roku 1974. Obaja majú na konte po 18 nominácií. 

Rodinné fantasy Príbehy z lesov vynieslo kostýmovej výtvarníčke Colleen Atwood jedenástu nomináciu v kariére. Je tak rekordérkou medzi žijúcimi tvorcami, keď najviac nominácií za kostýmy v dejinách cien má na konte Edith Head. Tvorkyňa, ktorá navždy odišla v roku 1981, ich počas kariéry zozbierala 35. 


Zápletka nových Pirátov odhalená: Honba za legendárnym trojzubcom


Ida je jedenástym prevažne čiernobielym filmom nominovaným za kameru od roku 1967, keď Akadémia zrušila samostatnú kategóriu venovanú kameramanom týchto snímok. Ďalšími sú: Chladnokrvne (1967), Posledné predstavenie (1971), Lenny (1974), Zúriaci býk (1980), Zelig (1983), Schindlerov zoznam (1993), Muž, ktorý nebol (2001), Dobrú noc a veľa šťastia (2005), Biela stuha (2009) a The Artist (2011). 

V kategórii cudzojazyčných filmov sú po prvý raz v dejinách nominované snímky z Estónska (Mandariinid, anglický názov: Tangerines) a Mauritánie (Timbuktu). 

Zdroj: SITA 

Tagy: Oscar Meryl Streep Birdman Emma Stone

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov