Legendárna disneyovka: Rozprávkový Pinocchio ožil pred 75 rokmi

Pinocchio
23.02.2015ZaujímavostiKreslený rozprávkový film Pinocchio sa dostal do distribúcie v USA pred 75 rokmi 23. februára 1940.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Premiéru v USA mal 7. februára 1940. Do európskych kín sa pre prebiehajúcu druhú svetovú vojnu dostal až v roku 1945. Pinocchio bol druhým celovečerným filmom z dielne Walta Disneyho. Hoci nezaznamenal taký divácky úspech ako Snehulienka a sedem trpaslíkov, v súčasnosti patrí ku klasike žánru. Získal dvoch Oscarov (za hudbu a najlepšiu pieseň).

Predlohou pre film bol rozprávkový príbeh o drevenej bábke, ktorá sa chcela stať človekom. Pinocchiove dobrodružstvá autora Carla Callodiho začali vychádzať v Taliansku v rokoch 1881-1882 najskôr časopisecky, neskôr boli s úspechom vydané knižne (1883). O 60 rokov sa stali inšpiráciou pre film.

Film o drevenom Pinocchiovi, ktorému pri klamaní rastie nos, sa zdal kritike pochmúrny, aj keď ho označila za technicky dokonalý. Vyčítala mu aj to, že záporné postavy ostali nepotrestané. V roku 1994 Pinocchia zaradili na zoznam národných filmov USA (National Film Registry) Kongresovej knižnice (Library of Congress) ako kultúrne, historicky a esteticky pozoruhodnú snímku.

Zdroj: TASR 

Foto: internet

Tagy: Pinocchio

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov