Týždeň slovenského filmu: V apríli si pozriete úspešné domáce hity

Rukojemník
14.03.2015ZaujímavostiApríl v Bratislave bude patriť slovenskej kinematografii. V hlavnom meste sa uskutoční prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá predstaví domácu tvorbu uplynulého roka. Predchádzať jej bude podujatie Divácke a festivalové hity s úspešnými slovenskými snímkami z obdobia predchádzajúcich piatich rokov. TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Týždeň slovenského filmu, ktorý pripravuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), má poukázať na zmeny v slovenskej kinematografii v období posledných rokov, ktorých výsledkom je vyššia produkcia, širší divácky záber a úspechy na medzinárodných festivaloch. "Chce zdôrazniť tieto pozitívne tendencie v tvorbe, a preto je dramaturgicky koncipovaný ako podujatie, ktoré predstaví tvorbu uplynulého roka, a tiež divácky a festivalovo úspešné filmy za posledných päť rokov," avizujú organizátori, ktorých ambíciou je vytvoriť každoročné podujatie s prezentáciou národnej kinematografie.


Slovenský Fellini: Nezľakol sa zákazov ani filmových sklamaní


Prehliadka bude pendantom podobných podujatí v zahraničí, ako sú Finále Plzeň v ČR, Maďarský filmový týždeň v Budapešti, Filmový festival Gdyňa v Poľsku či národná filmová prehliadka Diagonale v rakúskom Grazi. "Ambíciou je postupne vyprofilovať Týždeň slovenského filmu ako reprezentatívnu prehliadku so sprievodnými akciami, ktorej vrcholom by mal byť už v budúcom roku ďalší ročník odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti," hovorí o zámeroch vzniku podujatia scenárista a dramaturg Marek Leščák, prezident SFTA. O realizácii prehliadky sa rozhodlo po jeho voľbe do funkcie a zmenách v prezídiu SFTA vlani na jeseň.

Nový člen prezídia Martin Šulík potvrdzuje, že situácia v slovenskej kinematografii sa v posledných rokoch výrazne zmenila. "Nástup strednej a mladej generácie filmárov vniesol do audiovizuálneho priestoru nové impulzy," uviedol režisér s tým, že slovenské filmy sa objavili na veľkých svetových festivaloch a niektoré z nich oslovili aj širšie vrstvy publika. "Napriek tomu, že sa situácia v kinematografii stabilizovala, akoby filmári nedokázali úspechy na medzinárodnej scéne premietnuť do návštevnosti," zdôvodnil organizovanie prehliadky. Podľa Šulíka je takéto podujatie potrebné, pretože prezentuje celoročnú domácu produkciu filmov, sprostredkúva obraz o tvorivých tendenciách národnej kinematografie a zároveň vytvára priestor na teoretickú reflexiu i diskusiu.


Slovenské filmy: Kvalitné klenoty aj druhotriedne snímky


Prvý ročník bilančnej prehliadky slovenskej kinematografie v priebehu jedného týždňa predstaví 22 celovečerných hraných a dokumentárnych filmov a krátkometrážne a stredometrážne tituly s copyrightom uplynulého roka. V rámci podujatia Divácke a festivalové hity uvidia jeho návštevníci v priebehu 12 dní výber 17 filmov z rokov 2008-2013, ktoré boli divácky úspešné alebo si priniesli významné festivalové ocenenia. Súčasťou prehliadky budú aj tri panelové diskusie s hodnotením hraných, dokumentárnych a animovaných filmov z roku 2014. Uskutočnia sa aj workshopy nastupujúcej generácie slovenských filmárov, ktorých diela zarezonovali na festivaloch a ktorí dôverne poznajú európsky audiovizuálny priestor a majú skúsenosti s vývojom, nakrúcaním či distribuovaním svojich filmov.

Týždeň slovenskej kinematografie sa uskutoční od 13. do 19. apríla v bratislavskom Kine Lumiére, sprievodné podujatie Divácke a festivalové hity od 1. do 12. apríla v rovnakých priestoroch. Organizátorom prehliadky je SFTA a spoluorganizátormi SFÚ a RTVS. Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry SR.

Zdroj: TASR 

Foto: cinemart

Tagy: Týždeň slovenského filmu

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov