X-Men
74% 80% 83%  
 

X-Men
79%

 
Pôvodný názov: X-Men
Dĺžka: 130 minút
Žáner: akcia, dobrodružstvo, scifi
Krajina: USA

Rok: 2000
Réžia: Bryan Singer
Napísal: , ,
Hrajú: Famke Janssen, Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, James Marsden
V americkom kongrese bojuje senátor Kelly za prijatie zákona, aby deti, u ktorých sa v dospievaní začínajú prejavovať mutantské gény, štát povinne registroval a sledoval. Zasadnutie pozorujú ako diváci dvaja dospelí mutanti - profesor Charles Xavier a Magneto, schopný ovládať kovové veci pomocou vôle. Ten prvý sa snaží mutantským deťom pomáhať, využívať ich odlišnosť na konanie dobra, druhý vďaka prežitým frustrujúcim vojnovým zážitkom (bol v koncentračnom tábore v Poľsku) očakáva skorý príchod vojny medzi ľuďmi a mutantmi.

Aj preto potrebuje do svojich rúk dostať mladunkú Rouge, ktorá dokáže z ľudí vysať energiu, aby jej prostredníctvom spôsobil pri zasadnutí OSN v New Yorku premenu svetových štátnikov na mutantov. Rouge na svojom úteku z domova pomôže neznámy mutant, ktorý má umelú kostru z kovu s názvom adamantium a je schopný po zranení rýchlej regenerácie.

Dostanú sa do centra pre nadané deti, ktoré vedie profesor Xavier. Jej hlavnými členmi sú telepatka - doktorka Jean Greyová, Cyclops so spaľujúcim laserovým pohľadom a Storm ovládajúca počasie. Xavier chce za každú cenu katastrofe zabrániť, a tak má jeho skupina X-Men plné ruky práce, pretože proti nim okrem Magneta stoja jeho pomocníci - Mystery berúca na seba podobu iných ľudí, Sabretooth s hrozivými tesákmi a Toad...

Po zúfalom boji sa Xavierovej skupine podarí zvíťaziť a Magneta umiestnia v umelohmotnom väzení. Pred Xavierom však tvrdí, že sa nezmieri s tým, aká diskriminácia čaká mutantov zo strany obyčajných ľudí.

Po celé planetě se rodí děti s X-faktorem v genech, který jim dává zvláštní sílu - například schopnost létat nebo ovládat počasí. Profesor Xavier učí mutanty své schopnosti ovládat, aby neděsili ostatní lidi. Ale je tu také někdo, kdo usiluje o zneužití jejich vlastností... Americký sci-fi film (2000). ..