Zlodejka kníh
81%  
 

Zlodejka kníh
81%

 
Pôvodný názov: The Book Thief
Dĺžka: 125 minút
Žáner: dráma, vojnový
Krajina: USA, Nemecko

Rok: 2013
Réžia: Brian Percival
Napísal: ,
Hrajú: Roger Allam, Sophie Nélisse, Heike Makatsch, Julian Lehmann, Gotthard Lange
V roku 1938 zomrie dospievajúcej Liesel braček a opustí ju matka, pretože nechce ublížiť svojmu dieťaťu. Je totiž komunistka. Úrady umiestnia Liesel do pestúnskej rodiny Hansa Hubermanna a jeho ženy Rosy, aby u nich začala nový život.
Liesel sa snaží zapadnúť doma aj v škole, kde si z nej spolužiaci uťahujú, pretože nevie poriadne čítať. S posadnutosťou rodiaceho sa učenca Liesel vykoná rozhodujúci krok, aby situáciu zmenila - v dome miestnych zbohatlíkov kradne knihy a učí sa čítať. Navyše získa aj podporu svojho nového dobrosrdečného otecka Hansa, ktorý sa s Liesel učí dni aj noci. Liesel sa snaží podrobne preštudovať svoju prvú knihu, Hrobárovu príručku, ktorú si tajne "odniesla" z pohrebu svojho brata.
Liesel sa spriatelí s ich novým rodinným hosťom, židovským utečencom Maxom, ktorého pred nacistami skrývajú v pivnici. A práve Max je ďalší, kto ju povzbudzuje v čítaní a v túžbe po vzdelaní. Postupne sa vyvíja aj jej priateľský vzťah s mladým susedom Rudym, ktorý Liesel síce podpichuje, ale pritom sa do nej zamiluje. Dobu plnú utrpenia potom všetci spoločne prekonávajú pomocou kníh, ktoré Liesel kradne z knižnice miestneho starostu Hermanna. A to nielen pre seba... Mladí ľudia sa postupne naučia vážiť si nielen silu slov, ale aj schopnosť ich ovládať a používať.

Sila slov a fantázie je ukrytá v knihách. Ale len pre toho, kto ich chce a dokáže prečítať. Americko-nemecký vojnový film (2013).