Rok:
2002
Réžia:
Kenneth Fink
Napísal:
Ann Donahue , Richard J. Lewis , Anthony E. Zuiker
Hrajú:
William Petersen, Marg Helgenberger, Gary Dourdan, George Eads, Jorja Fox
Obsah:
V Las Vegas vyčíňa sériový vrah, ktorý vraždí mužov štyridsiatnikov a všetko zakamufluje tak, že muži spáchali samovraždu. Keď kriminalisti objavia súvislosť medzi zavraždenými, sú o krok bližšie k odhaleniu páchateľa...
V prvom prípade elitnej jednotky policajných vedcov - vyšetrovateľov CSI, ktorej činnosť kontroluje Gil Grissom , musia detektívi rozhodnúť, či riešia samovraždu alebo vraždu, ktorú páchateľ nafingoval ako samovraždu.
Do jednotky nastúpi nová vyšetrovateľka Holly Gribsová, ktorá práve ukončila Policajnú akadémiu, no všetci ju prijmú veľmi drsne.
Ako kriminalisti odhalia, ide o sériového vraha, ktorý si vyberá za obete mužov štyridsiatnikov a ich smrť naaranžuje tak, aby to vyzeralo ako samovražda. Všetky obete nájdu vo vani so strelnou ranou na hrudi. Vedľa tela je magnetofón s páskou, na ktorej je uvedený posledný odkaz údajného samovraha.
Tím kriminalistov nachádza konečne medzi zavraždenými spojitosť: všetci sa narodili v rovnaký deň, 17. augusta. Prvá obeť sa narodila roku 1958, druhá 1957, čo naznačuje, že zabijak postupuje k časovo vzdialenejším rokom. Obete sa dokonca narodili v rovnaký deň ako Grissom, ktorého dátum narodenia je 17. august 1956.
Vyšetrovateľ Warrick Brown zariaďuje stávky sudcom. Tento deň je však nešťastný - nielenže zle vsadí, ba dokonca opustí aj svoje dievča, ktoré onedlho vážne postrelia. Veliteľ jednotky kapitán Jim Brass odchádza z vedenia oddelenia vyšetrovateľov, na jeho miesto nastupuje svojrázny a úspešný Gil Grissom.