Rok:
2002
Réžia:
Kenneth Fink
Napísal:
Ann Donahue , Richard J. Lewis , Anthony E. Zuiker
Hrajú:
William Petersen, Marg Helgenberger, Gary Dourdan, George Eads, Jorja Fox
Obsah:
Zabudnutý a nepotrestaný zločinec Paul Millander je opäť na scéne a znova vraždí! Ďalšie mŕtve telo zanechá s jasným odkazom pre Gila Grissoma - ak ma nechytíš včas, budeš mojou nasledujúcou obeťou. Zabijem ťa v deň tvojich narodenín! Otázkou dňa je identita zločinca. Kto je vlastne Paul Millander? Je jeho skutočná identita naozaj taká šokujúca, že ju neodhalí ani profesionálny tím jednotky súdnych vedcov CSI?
Keď zavolajú na miesto činu vraždy jednotku CSI, tímu vyšetrovateľov je okamžite jasné, že majú do činenia so starým známym páchateľom. Jeho posledná obeť leží vo vani s charakteristickou strelnou ranou a na kazetovom magnetofóne je zanechaný odkaz, v ktorom nebohý tesne pred smrťou vysvetľuje, že sa chystá "dobrovoľne spáchať samovraždu".
Stopy však jasne poukazujú na rukopis starého zločinca, ktorý v minulosti už mnohokrát vraždil, ale polícia ho nikdy neodhalila. Jeho meno je Paul Millander. Všetky Millanderove obete mali čosi spoločné - narodili sa 17. augusta, v deň, keď zavraždili Millanderovho otca. Táto skutočnosť robí šéfovi CSI Gilovi Grissomovi veľké starosti, pretože on sám sa narodil 17. augusta 1956. Znamená to, že ak vraha nezastavia včas, bude on sám jeho ďalšou obeťou!
Špecialisti z CSI horúčkovito pátrajú, veď ide o život ich šéfa. Odhalia ďalšiu spojitosť medzi obeťami. Každý z nich dostal kedysi v minulosti pokutu za rýchlu jazdu od toho istého policajta a všetky prípady prešli rukami sudcu Douglasa Masona.
Grissom a Catherine Willowsová sa vydajú po tejto stope. V súdnej sieni, pri rozhovore z očí do očí, vysvitnú zaujímavé skutočnosti - sudca a vrah budú zrejme tou istou osobou. Alebo nie? Je možné, že ctihodný sudca s bezchybnou povesťou je šialeným vrahom?
Grissom a Catherine vyšetrujú aj v dome Isabelly Millanderovej, Paulovej matky. Čoskoro vyjdú na povrch temné a šokujúce rodinné tajomstvá, keď odhalia, že Paul má sestru Pauline. Podľa matkiných slov zomrela už dávno.
Táto informácia spolu s DNA, nájdenou na mieste činu v podobe páchateľovho vlasu, bezpečne dokazujú, kto je sériovým vrahom. Paul Millander je totiž v skutočnosti Pauline Millanderová!