Čiernočierna tma
71% 78% 77%  
 

Čiernočierna tma
75%

 
Pôvodný názov: Pitch Black
Dĺžka: 135 minút
Žáner: thriller, horor, akcia, scifi
Krajina: Austrália, USA

Rok: 2000
Réžia: David Twohy
Napísal: , ,
Hrajú: Vin Diesel, Radha Mitchell, Cole Hauser, Keith David, Lewis Fitz-Gerald
Kozmická loď prevážajúca štyridsať pasažierov v stave hibernácie sa v blízkosti neznámej planéty dostane do ťažkostí. Pilotka Carolyne Fryová musí zabrániť najhoršiemu, a tak obetuje celý náklad. Uvažuje dokonca aj o tom, že odpojí modul s hibernovanými, napokon to však neurobí a núdzovo pristane na povrchu vyprahnutej planéty, rozpálenej večným žiarom troch sĺnk.
Pristátie, ktoré je skôr riadenou haváriou. Prežije iba Carolyn a niekoľko cestujúcich. Arabský Abu "Imam" al-Walid s troma synmi, mladík Jack, geológovia Shazza a Zeke, starožitník Paris a zatknutý nebezpečný zločinec RiddicK so svojím strážcom Williamom J. Johnsom.
Riddickovi sa podarí ujsť do púšte, ostatní po ňom pátrajú a súčasne sa usilujú nájsť aj vodu. Objavia kostry obrovských zvierat a schátranú opustenú stanicu s takmer nepoškodeným záchranným modulom. Medzitým Zeke, hliadkujúci pri troskách kozmickej lode, omylom zastrelí jedného z pasažierov v presvedčení, že je to utekajúci väzeň. Keď ho chce pochovať, narazí na hlbokú dieru, do ktorej ho vtiahnu čudní netvory.
Johnsovi sa podarí chytiť Riddicka, ktorý musí ustavične nosiť mimoriadne silné slnečné okuliare, pretože si dal operovať oči tak, aby vo väzení videl ak potme. Dohodnú sa, že ak pomôže ostatným prežiť, zbaví ho strážca pút. Ďalšou obeťou neznámych príšer sa stane jeden z Imamových synov.
Podľa Riddicka žijú príšery v podzemí a na povrchu zabíjajú iba za tmy. Kým teda svieti slnko, a to na planétu svieti ustavične, nemajú sa teda na povrchu čoho báť. Carolyn však podľa nájdeného modulu pohybu planét a sĺnk zistí, že raz za 22 rokov dochádza na planéte k dlhému zatmeniu všetkých troch sĺnk. A čo je horšie, ďalšie také zatmenie nastane už o niekoľko hodín.
Ak chcú stroskotanci prežiť, musia z planéty odletieť skôr, ako nastane. A to znamená dopraviť do opraveného záchranného modulu náhradné batérie z havarovanej lode. Zatmenie však nastane skôr, a stroskotancov napadnú tvory, čo vyliezajú z podzemných jaskýň. Zahynú ďalší ľudia. Ostatní zhromaždia všetky funkčné svetelné zdroje a pod ich ochranou sa vyberú k záchrannému modulu.
Vedie ich Riddick, ktorý potme vidí. Po dramatickej ceste, keď musia čeliť ďalším útokom krvilačných príšer, zahynú ďalší ľudia. Situácia sa stane takmer beznádejnou vo chvíli, keď sa spustí mohutný dážď a ich svetlá uhasí. Všetci sa v poslednej chvíli ukryjú v neprístupnej skalnej diere a silný Riddick sám dotiahne batérie k modulu.
Kým však opustia zostávajúci stroskotanci nebezpečnú planétu, musia vybojovať ešte poslednú, rozhodujúcu bitku.

Americký akčný sci-fi film (2000) a ďalší.