Rok:
2002
Réžia:
Kenneth Fink
Napísal:
Ann Donahue , Richard J. Lewis , Anthony E. Zuiker
Hrajú:
William Petersen, Marg Helgenberger, Gary Dourdan, George Eads, Jorja Fox
Obsah:
Požiar úmyselne založený v nočnom hudobnom klube Lockjaw Club počas živého koncertu hardcorovej kapely White Rising si vyžiadal štyri ľudské obete a jeden muž s ťažkými popáleninami bojuje o život v nemocnici. Jedno zhorené telo patrí mužovi latinskoamerického pôvodu, ktorého zavraždili ešte pred vypuknutím požiaru. Tím kriminalistov z labratória C.S.I. skúma obhorené telá a skladá stopy, indície a dohady do mozaiky, ktorá bude pravdivým obrazom skutočnosti a jednoznačne odpovie na otázku, čo bolo hlavným motívom založenia požiaru a kto je páchateľ. Tajomstvo sa poodhalí, až keď sa kriminalisti začnú zaujímať o rasistický charaker hardcorovej hudobnej skupiny White Rising, ktorá v ten večer hrala naživo na pódiu. Ale ani to ešte nebude stačiť k úplnej rekonštrukcii tragickej udalosti.
Jedno zhorené telo kriminalisti identifukujú podľa tetovania, patrí Renemu Nylenovi (KWINCI GRIFFITH-YOUNG), basgitaristovi kapely White Rising. Ďalšia spálená obeť patrí návštevníkovi z publika, je to Latinoameričan Timo Padia (JOSHUA ALBA). Doktor Robbins (ROBERT DAVID HALL) tvrdí, že Padia bol mŕtvy ešte pred požiarom a zaškrtili ho reťazou v zadnej miestnosti pred tým, ako ho dovliekli na tanečný parket pod pódiom.
Spúšťačom požiaru bola sviečka pripevnená na kartóne napustenom benzínom. Nik z návštevníkov klubu nemohol pred požiarom ujsť zadným vchodom, pretože tesne pred jeho dverami zaparkoval červený Pontiac patriaci Jeremy Douglassovi (JOE ADLER). Ten zvrdí, že auto si od neho požiačal Caleb Voight (MICHAEL FILIPOWICH). Je podozrenie, že mu mal poslúžiť na rýchly únik po vražde Padiu. Caleb priznáva, že Tima napadol, ale požiar nezaložil. Podpaľačom bol údajne niekto v tričku s nakreslenou ľudskou lebkou. Takéto tričko má aj popálená obeť v nemocnici. Kriminalistka Morgan Brodyová (ELISABETH HARNOISOVÁ) ho podľa odtlačkov identifikuje ako Iana Baxtona.
Ako sa vyjaví, skutočný motív založenia požiaru nie je rasistický charakter hudobnej skupiny, ktorá v ten večer vystupovala. Stopy vedeú k majiteľovi klubu. Stu Kirchoff (JOHN RATZENBERGER) nemohol klub predal na realitnom trhu, a tak sa rozhodol, že aspoň ošklbe poisťovňu. Klub podpálil schválne počas plnej prevádzky, počas natrieskaného hudobného koncertu, aby udalosť nevyzerala tak podozrivo, ako keby zhorel prázny a zatvorený klub. Spoliehal sa, že ľudia pred plameňmi stihnú utiecť.