Dĺžka:
140 minút
Žáner:
thriller, akcia, dobrodružstvo, scifi
Krajina:
USA
Rok:
1996
Réžia:
Roland Emmerich
Napísal:
Dean Devlin , Roland Emmerich
Hrajú:
Will Smith, Bill Pullman, Jeff Goldblum, Mary McDonnell, Judd Hirsch
Obsah:
Veľkolepý príbeh sa odohráva medzi 2. a 4. júlom.
Je 2. júla, celé USA sa pripravujú na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Tá vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt.

V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej, aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod pre obavy. Svojrázny vedec David Levinson, ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na kábelové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítanie do okamihu totálneho zničenia Zeme!

Pokúsi sa spojiť s bývalou manželkou Constance Spanovou, ktorá pracuje ako poradkyňa prezidenta, tá mu však neverí. David uteká do Bieleho domu, aby sa osobne pokúsil varovať prezidenta a upozornil ho na nebezpečenstvo. Podarí sa mu to až v poslednej chvíli. Mimozemské lode zaútočia a za niekoľko sekúnd zmetú väčšinu veľkých miest z povrchu zemského. Zničia aj všetko, čo sa hýbe okolo Zeme. Protiútok pozemských stíhačiek 3. júla je celkom neúspešný, pretože nepriateľské lode majú pevný štít, ktorý nezničí ani atómová bomba. Zdá sa, že osud ľudstva je spečatený.
Prezident Whitmore dostane správu, že jeho žena Marylin unikla z apokolypsy v L. A., je však vážne zranená. Spolu s Jasmine a ďalšími, čo prežili, doputujú až do tajnej vojenskej základne 51 neďaleko Roswellu, ktorú skoro zničili mimozemské bojové lode. Hillerovi sa podarí jedného mimozemšťana premôcť a dopraví ho na tajnú základňu, kde sa skryla elita štátu. 24 poschodí pod zemou, v rezidencii svojrázneho vedca dr. Okuna, skúmajú loď mimozemšťanov, ktorej sa zmocnili pred 40 rokmi. Prezident USA je šokovaný, pretože o tom nevedel.
Podľa teórie vedcov kočuje táto nepriateľská mimozemská rasa vesmírom, drancuje všetky vhodné planéty a na iné životné formy neberie ohľad. Zúfalý David objaví spôsob, ako vyradiť ochranné štíty mimozemských lodí pomocou počítačového vírusu. Aby ho mohol spustiť, musí preniknúť do materskej lode mimozemšťanov. Využije k tomu opravený lietajúci tanier, ukrytý na základni 51. Zatiaľ, čo sa s kapitánom Hillerom vydávajú na nebezpečnú misiu, americký prezident koordinuje celosvetový útok na mimozemské lode s pomocou zvyškov leteckých síl, ktoré prežili prvý mimozemský útok.
Je 4. júla a čoskoro sa ukáže, či to bude posledný deň existencie ľudstva alebo deň jeho veľkého víťazstva.
Prezident Whitmore prevoláva k celému svetu. Davidovi a Hillerovi sa podarilo vniknúť do materskej lode mimozemšťanov a vírusom znefunkčniť ich štít. Teraz sú všetky lode jednoduchými terčami a rafinovaným útokom ich možno zneškodniť. Nemalú zásluhu na záchrane sveta má aj bývalý večne opitý pilot práškovacieho lietadla Russell Casse, ktorý si svoje hriechy vykúpil hrdinstvom a tak mu odpúšťa aj jeho 17-ročný syn Miguel so súrodencami Troyom a Alicou...

Americký katastrofický sci-fi film (1996). a ďalší.
Dĺžka videa: 02 min. 29 sek.