Dobrý, zlý a škaredý
90% 87% 97%  
 

Dobrý, zlý a škaredý
91%

 
Pôvodný názov: Il buono, il brutto, il cattivo.
Dĺžka: 170 minút
Žáner: western, akcia
Krajina: Taliansko

Rok: 1966
Réžia: Sergio Leone
Napísal: , , , ,
Hrajú: Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffre, Luigi Pistilli
Sú traja a na prvý pohľad ich nič nespája. Zlý zabije troch banditov, Škaredý je nespoľahlivý mexický desperát, Dobrý je nemilosrdný lovec zločincov. Dvaja z nich - hľadaný Škaredý a hľadajúci Dobrý - sa dajú dohromady. Dobrý však Škaredého udá, aby získal vypísanú odmenu. Keď sa čas popravy blíži, Dobrý prestrelí povraz a Škaredý sa oslobodí. Obaja utekajú, ale Dobrý zanechá Škaredého spútaného v púšti. Dobrý pokračuje v ceste sám a od zomierajúceho muža sa dozvie veľké tajomstvo o ukrytom poklade - výplatách pre vojakov.

Nakoniec sa aj tak Dobrý a Škaredý zídu vo vojenskom väzení, kde krutou rukou vládne Zlý. Keď sa dozvie o tajomstve, pomôže Škaredému a Dobrému ujsť, aby získal zakopaný poklad.
Všetci traja sa usilujú navzájom oklamať, nakoniec víťazí nedobrovoľná koalície Dobrého a Zlého. Vzájomný súboj vyvrcholí na príznačnom mieste - na cintoríne. Hoci Dobrý triumfuje, je to víťazstvo relatívne...

Lovec zločincov Clint Eastwood, zabijak Lee Van Cleef a mexický desperát Eli Wallach – traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť – a každý z nich pozná časť tajomstva, bez ktorého tí ostatní nikdy nenájdu ukrytý zlatý poklad. Taliansko-španielsko-nemecký spaghetti western (1966).