Dunston: Sám v hoteli
52% 60% 39%  
 

Dunston: Sám v hoteli
50%

 
Pôvodný názov: Dunston Checks In
Dĺžka: 120 minút
Žáner: komédia, rodinný
Krajina: USA

Rok: 1995
Réžia: Ken Kwapis
Napísal: ,
Hrajú: Jason Alexander, Faye Dunaway, Eric Lloyd, Rupert Everett, Graham Sack
V prvotriednom losangeleskom hoteli je riaditeľom vdovec Robert Grant. Svojim dvom synom, dospievajúcemu Brianovi a malému Kyleovi, ktorých najväčšou zábavou je z úkrytu sledovať hostí, už dlho sľubuje, že pôjdu na vytúženú dovolenku. Kylea zaujme batožina nového hosťa, kúzelníka lorda Rutledgea. Ten z objemného kufra v izbe vypustí cvičeného mladého orangutana Dunstona. Falošný kúzelník sa chystá okrádať bohatých hostí.
Medzi personálom spôsobí majiteľka hotela, odmeraná pani Dubrowová, keď im oznámi, že sem príde inkognito zástupca prestížneho turistického sprievodcu Le Monde. Musia urobiť všetko pre to, aby ako prvý americký hotel získali šesť hviezdičiek. Pani Dubrowová si myslí, že zástupcom Le Monde je Rutledge.

Rutledge, ktorý si vopred zabezpečí alibi, posiela Dunstona do akcie - vykradne prvú izbu. Kyle, ktorý venčil na streche hotela psíka jedného z hostí, sa zľakne Dunstonovho škaredého obličaja. Opičiak utečie. Keď odmietne dať svojmu pánovi ukradnuté šperky, Rutledge sa mu vyhráža kastráciou, ale opica mu unikne. Vzápätí Kylea vydesí po druhý raz. Ten neváha, v kúpeľni namontuje videokameru, Dunston však kameru ukradne.
Rutledge sleduje Kylea a Briana, ktorí hľadajú jeho opicu. Orangutan i s deťmi sa pred zloduchom zachránia pádom do šachty na bielizeň. Dunston im v práčovni ukáže ukradnuté veci a spriatelí sa s nimi. Kyle pred otcom označí Rutledgea ako zlodeja, otec sa však mužovi ospravedlní a pozve ho na večeru.
Orangutan sa dostane do hotelového skleníka, ktorý mu pripomína rodnú džungľu. Tam ho zazrie aj riaditeľ Grant a zavolá rasa Bucka La Fargea, ktorý chce opicu zabiť nadmernou dávkou uspávacieho prostriedku. Kyle mu však zviaže k sebe šnúrky od topánok, a tak muž nemôže poriadne namieriť. Opičku však predsa len poraní. Kyle spolu s bratom Dunstona ošetria a "ubytujú" ho pod falošným menom v jednej z izieb.
Grant pripravuje veľký hotelový ples, jeho synovia sa zatiaľ zabávajú s Dunstonom, pani Dubrowovej lezie na nervy korpulentný a nespokojný hosť so psom. Rozzúrený Rutledge sa z hotelového počítača dozvie, do ktorej izby smerujú dodávky banány. Zlodej Kylea zviaže a nechá ho vo svojej kúpeľni. Odtiaľ ho však vyslobodí Dunston, ktorý Rutledgeovi opäť utiekol.
Počas plesu stvára Dunston jeden kúsok za druhým, hoci sa ho Rutledgeovi podarí chytiť, opica sa v kuchyni oslobodí a zlodeja zadrží Grant, ktorý už synovi uveril. Pani Dubrowová konečne pochopí, že Rutledge nie je inšpektorom z Le Monde. V sále zatiaľ vrcholí zmätok, ktorého pôvodcami sú Dunston a strieľajúci La Farge. Uspávacia dávka nakoniec zasiahne tučného pána. Dunston strčí pani Dubrowovú do obrovskej torty. Grant neodolá a nadriadenej pricapí na tvár tiež kus torty. Tá mu to chce vrátiť, ale trafí usínajúceho tučného hosťa, ktorý vzápätí prezradí svoju identitu - volá sa Lionel Spalding a je zástupcom Le Monde. Degraduje Majestic na jednohviezdičkový hotel.
Rutledgea odvádzajú policajti. Grant tuší, že prišiel o prácu, ale neprekáža mu to. Hoci sa mu Dunston páči, trvá na tom, že patrí tam, odkiaľ ho ukradli. Kyle má však skvelý nápad.

Je váš život nudný, usporiadaný a príliš pokojný? Zaobstarajte si orangutana! Americká komédia (1996). Hrajú J. Alexander, F. Dunawayová, R. Everett, E. Lloyd, G. Sack, G. Shadix, P. Reubens, orangutan Sam a ďalší. Réžia K. Kwapis. 120min).