Dĺžka:
25 minút
Rok:
2007
Réžia:
Tom Shadyac
Napísal:
Robert Florsheim , Josh Stolberg , Steve Oedekerk , Joel Cohen , Alec Sokolow
Hrajú:
Morgan Freeman, John Goodman, Steve Carell, Jimmy Bennett, Jonah Hill
Obsah:
Pred štyrmi rokmi dostal Boh bláznivý nápad a prepožičal obyčajnému televíznemu reportérovi s tvárou Jima Carreyho svoje schopnosti. Preto dostal Boh po pár rokoch nový bláznivý nápad ...
Jeho hlavnou postavou sa stane Evan Baxter, ktorý Bruceovi Všemohúcemu kedysi vyfúkol prestížne moderátorské kreslo. Dnes je na tom ešte lepšie, pretože stolička, na ktorej bude sedávať, stojí v rokovacej sále amerického Kongresu. A práve čerstvého kongresmana, ktorý vyhral voľby s odvážnym sloganom "Zmením svet", sa rozhodol Boh otestovať. Zadanie je jednoduché. Podľa vzoru starozákonného konštruktéra a zoológa Noema má i on postaviť archu, zhromaždiť na nej zástupcov všetkých živočíšnych druhov a nasmerovať si to k Araratu alebo nejakému podobne vysokému kopcu. "Jim Carrey získal božské schopnosti a mohol ženám upravovať veľkosť poprsia. Mňa vďaka jeho daru prenasleduje všelijaká háveď, príšerne rýchlo mi rastú vlasy a fúzy a nosím stále tie isté prepotené handry, "porovnáva Steve Carell osudy oboch Vyvolených. "Drobné zmeny" v správaní jeho postavy a vzhľad, ktorým čím ďalej viac pripomína skôr pustovníka než elitného politika, naviac nezostanú utajené pred jeho okolím, ktoré náhle rieši, či sa Evan zbláznil z novej funkcie alebo či ho postihla len silnejšia kríza stredného veku. Nič z toho ale nevysvetľuje, prečo ho otravujú svorky, stáda a kŕdle páriacich sa zvierat. A čo na to Evan? Ten ticho trpí a stavia. Veď potopa biblických rozmerov číha za rohom.
Božský Bruce sa vyznačoval originálnym príbehom a humorom, ktorý využíval "gumovú" tvár Jima Carreyho. Aby tradícia zostala zachovaná, vrátili sa k nemu režisér Tom Shadyac a scenárista Steve Oedekerk, ktorí nahradili Carreyho ďalším elitným komikom, Stevom Carellom (Štyridsať rokov panic, Malá Miss Sunshine), a navyše ho obohatili o armádu zvierat, ktorá má za úlohu priblížiť ich "Božskú komédiu" mladšiemu publiku. Nezastieram, že nakrúcanie pripomínalo čas od času blázinec, ale všetci zvierací herci boli profíci a Steve Carell ho prežil, čo bolo pre úspech filmu asi najdôležitejšie, "hovorí režisér.

Komédia USA (2007).