Rok:
2011
Réžia:
Chad Lowe
Napísal:
Kathy Reichs , Jonathan M. Goldstein , John Francis Daley , Hart Hanson
Hrajú:
Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, Tamara Taylor, T.J. Thyne
Obsah:
Doktorka Temperance Brennanová a špeciálny agent FBI Seeley Booth prichádzajú do jedného z národných parkov na pobreží, kde sa utopil hľadač pokladov Ted Macey. Predtým mu však zlomili väzy. Mŕtvy držal v ruke 300 rokov starú kostičku z prsta muža, ktorý trpel syfilisom.
Podľa povesti park ukrýva starý pirátsky poklad a už celé roky sa ho dobrodruhovia pokúšajú nájsť. Ted Macey spolu s Gilesom Hardwickom organizovali v parku najnovšie práce spojené s hľadaní pokladu a financoval ich boháč a dobrodruh Branson Rose. Brennanová s Boothom zistia, že pri hľadaní bájneho pokladu zahynulo v parku doteraz už viacero ľudí.
Jack Hodgins z Jeffersonovho ústavu sa spustí v skafandri do šachty. Pomáha mu najlepší potápač Dan McGinnis, ktorému tu kedysi zahynul brat. Na dne šachty nájdu 300 rokov starú kostru muža, ktorý trpel niekoľkými chorobami, medzi inými aj skorbutom a syfilisom.
Kostru prevezú do Jeffersonovho ústavu, ale hlási sa o ňu investor Branson Rose, ktorý tvrdí, že mu patrí každý nález na pozemku národného parku. Ústav mu kostru muža nevydá, ale tá v noci z ústavu aj tak záhadne zmizne.