81%  
 

Kosti - Syn vdovy za čelným sklom

 

Séria 3 Epizóda 1: Syn vdovy za čelným sklom

Rok: 2011
Réžia: Chad Lowe
Napísal: , , ,
Hrajú: Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, Tamara Taylor, T.J. Thyne
Traja skejtbordisti zazreli, ako z idúceho auta vypadla lebka. Oznámili to polícii a k vyšetrovaniu prípadu povolajú agenta Seeleyho Bootha a Dr. Temperance Brennanovú. Medzitým si Angela Montenegrová a Dr. Jack Hodgins najmú súkromného detektíva, ktorý má vypátrať Angelinho manžela, kvôli ktorému sa s Hodginsom nemohli vziať. Detektív zistí, že africký kmeň, odkiaľ Angelin muž pochádza, zmietla pred dvoma rokmi cunami a ich oddávajúci zomrel. V čase Angelinej svadby kotvila na ostrove austrálska nákladná loď, ktorej posádka by si mohla spomenúť na niečo týkajúce sa jej manžela alebo svadby, keďž už sa pozostalí z kmeňa nechcú vrátiť na ostrov vo viere, že je prekliaty. Dr. Zacka Addyho pošlú do Iraku a na jeho miesto prichádza náhradník Clark Edison. Tím Clarka medzi seba prijíma so zmiešanými pocitmi...
Traja skejtbordisti zostanú ako zmrazení, keď zrazu z idúceho auta vypadne malý guľatý objekt, preletí ich predným oknom a spôsobí reťazovú dopravnú nehodu. V laboratóriu Dr. Temperance Brennanová a Dr. Camille Saroyanová skúšajú Clarka Edisona, kandidáta na pozíciu Dr. Zacka Addyho, ktorého vyslali do Iraku. Mladík je dobrý, ale Brennanová má stále nejaké výhrady. Agent Seeley Booth (David Boreanaz) na ňu doráža, aby ju vytiahol na miesto činu.
V blízkosti auta skejtbordistov je cesta posiata rozbitými autami. Booth a Brennanová si napriek zmätku nájdu cestu. Brennanová si náhle všimne ľudské kosti zarazené do čelného skla. Až neskôr si uvedomia, že lebka nevypadla z nákladiaka, ale z blízkeho nadjazdu.
Medzitým sa Angela Montenegrová s Dr. Jackom Hodginsom stretnú s Dougom Doyleyom, súkromným detektívom. Snažia sa anulovať Angelino manželstvo. Hodgins najal Doyleyho, aby vystopoval Angelinho manžela. Bohužiaľ si Angela nepamätá jeho meno. Všetko, čo vie, je, že je vysoký, svalnatý a černoch. Detektívovi nakreslí jeho portrét.
V laboratóriu Brennanová preveruje lebku. Camille príde za ňou a vyjadrí svoje sklamanie, že si nie je schopná nájsť nového asistenta. Na lebke objaví ryhy - veľmi čudné a zvláštne. Vyzerá to tak, akoby ju ohlodal človek. Booth presviedča agenta Charlieho Burnsa a prokurátorku Caroline Julianovú, že má dôkaz, ktorý naznačuje, že by sa zvyšok tela mohol nachádzať na skládke. Tam tiež ten nákladiak mieril. Booth chce povolenie na prehliadku skládky.
Brennanová, Camille a Clark študujú lebku ďalej. Na rentgene objavia nezhubný nádor kostného tkaniva, identifikovanie anomálie slúži ako kostná verzia odtlačku prsta. Pokúšajú sa nájsť zhodu v záznamoch miestnych chirurgov. Brennanová sa dozvie, že na skládke odpadov sa našli kosti a ponáhľa sa, aby sa na ne pozrela.
Brennanová však stále odmieta nielen prijať Clarka, ale aj ísť s Boothom do terénu, z čoho je nešťastný. Domnieva sa, že je to preto, lebo zatkol jej otca. Obeť konečne identifikujú. Zdravotné záznamy ukázali, že lebka patrila Gavinovi Nicholsovi, husľovému virtuózovi, ktorý je už mesiac nezvestný. Gavinove husle mali cenu tri milióny dolárov. Booth chce, aby s ním Brennanová bola, keď bude vypočúvať priateľku obete, ale Brennanová má zase výhovorku. Cam prikáže, aby namiesto nej vzal Booth so sebou Angelu.
Booth vypočúva Ameliu Trattnerovú, ktorá je staršia, ako bol Gavin. Angela spoza dvojstranného zrkadla počúva jej výpoveď. Vyjde najavo, že cenné neboli iba Gavinove husle, ale aj jeho malíček bol poistený na desať miliónov. Angela si myslí, že Gavin mal slabosť pre staršie ženy, čo Booth pripustí, myslí si, že sa schádzal aj s nejakou ďalšou. A je ňou Rona, manželka Lea Sumnera, zástupcu riaditeľa FBI. Tá otvorene aj pred manželom prizná svoj pomer s Gavinom.
Bol s ním síce v tú noc, keď zmizol, ale trvá na tom, že ho nezabila. Booth tomu príliš neverí, ale Rona im odovzdá DVD, ktoré nakrútil Leo počas jej milovania s Gavinom. Manželia majú voľný vzťah, je jasné, že huslistu nezavraždili. Leo však ponesie následky za svoje voyerstvo.
Možnou stopou sa zdá úlomok vzácneho granitu, nájdeného v lebke. Vyjde najavo, že pochádza zo starej viktoriánskej budovy banky, ktorá je už roky zatvorená. Booth spolu s Brennanovou nájdu v podzemí nielen Gavinove husle, ale aj striebornú kostru poskladanú z ľudských kostí. Brennanová chce obsah miestnosti presunúť do Jeffersonovho inštitútu na preskúmanie. Myslí si, že na zostavenie kostry použili viac ako jedno ľudské telo. To znamená, že obetí je viac. Hodgins má okamžite teóriu o tajnom spolku kanibalov...
Pátranie po nezvestnom Angelinom manželovi pokračuje naďalej. Zdá sa, že bol členom posádky nákladnej lode, ktorá kotvila na ostrove, kde sa s Angelou oženil.