Dĺžka:
120 minút
Žáner:
dobrodružstvo, scifi
Krajina:
USA
Rok:
1968
Réžia:
Franklin J. Schaffner
Napísal:
Pierre Boulle , Michael Wilson , Rod Serling
Hrajú:
Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Maurice Evans
Obsah:
Pri spiatočnej ceste na Zem vyhlási automatický pilot kozmickej lode poplach, prebudí predčasne posádku z hibernačného spánku a núdzovo pristane na neznámej planéte. Spočiatku pusto vyzerajúce vesmírne teleso pripraví kozmonautom Georgeovi Taylorovi, Dodgeovi a Landonovi nemilé prekvapenie.
Žijú tu v podmienkach prvotnopospolnej spoločnosti od ľudí nerozoznateľné bytosti bez náznaku vyššej inteligencie, bez daru reči. V porovnaní s nimi miestne opice hovoria, jazdia na koňoch, ovládajú bezchybne taktiku a nástroje boja a... Lovia ľudí. Tí im totiž slúžia ako otroci. Chytia aj všetkých troch pozemšťanov. Taylor prežije, Dodgea opice vypreparujú do múzea a Landonovi urobia zásah do mozgu.
Taylora opice prvé tri dni zajatia považujú tiež za divocha, po zranení krku nie je totiž kozmonaut schopný hovoriť. Jeho ustavičné pokusy dorozumieť sa posunkovou rečou neujdú pozornosti šimpanzej doktorky Ziry a neskôr ani opičieho vodcu, orangutana dr. Zaia (Maurice Evans).
Ten v porovnaní so Zirou cíti z príznakov neobyčajnej Taylorovej inteligencie skôr znepokojenie, ako vedecký zápal. Zaius totiž vie viac, než ostatné opice a Taylora sa bojí ako žijúceho dôkazu toho, čo chce zatajiť. Taylor by mohol byť totiž príkladom, že ľudia majú schopnosť myslieť i učiť sa.
Taylor sa s dr. Zirou zblíži natoľko, že tá spoločne so svojím snúbencom dr. Corneliom umožnia utiecť zo zajatia nielen jemu, ale aj pridelenej družke z radov divochov, Nove.
Utečenci sa ukryjú na mieste archeologických vykopávok, ktoré, ako Taylor s hrôzou zistí, dokazujú, že opice neboli na planéte prvé. Sú iba pokračovateľkami inteligentnej civilizácie ľudí, ktorá zanikla po akejsi hrôzostrašnej vojnovej apokalypse.
Najhoršie poznanie Taylora však iba čaká. Cestou do Zakázanej zóny, na úteku pred opicami a v ústrety možným zázrakom, objaví na pobreží oceánu takmer zasypanú Sochu slobody. Je doma, na Zemi.

Slávny americký sci-fi film (1968). a ďalší.
Dĺžka videa: 00 min. 40 sek.