Svokor
54% 64%  
 

Svokor
59%

 
Pôvodný názov: Tchán
Dĺžka: 90 minút
Žáner: komédia
Krajina: Československo

Rok: 1979
Réžia: Zdeněk Míka
Napísal:
Hrajú: Dagmar Havlová, Josef Bláha, Libuše Havelková, Vlastimil Brodský, Valerie Kaplanová
Príbeh sa odohráva v dedinke Kácov a jeho hlavnou postavou je neúnavný a inorodý údržbár poľnohospodárskych strojov na miestnom družstve Vavřinec (Josef Bláha), otec, dedko, svokor a dedinský furiant, ktorý ako generál riadi a ovláda chod svojej rozvetvenej rodiny.
Od včasného rána sa stará o blaho svojich dvoch synov, ich manželiek a detí, svojej dcéry Štěpánky (Dagmar Veškrnová), svojhlavého svokra Ludvíka Šimona (Vlastimil Brodský) a svokry Růženy (Valerie Kaplanová) a, samozrejme, aj manželky Terezy (Libuše Havelková), bez ohľadu na to, čo si oni sami želajú. Vôbec sa mu preto nepáči, že sa Štěpánka proti jeho starostlivosti búri a chce žít podľa svojich predstáv.
Zamiluje sa do mechanizátora Tomáša Čtvrtníčkel (Svatopluk Skopal) z vedľajšej dediny Šafárova Lhota, a tak jej ani neprekáža, že sa nedostala na vysokou školu poľnohospodársku. Veľmi to však vadí Vavřincovi, ktorý sa okamžite vyberie do Prahy. Od dekana (Otto Hradecký) sa dozvie, že jeho dcéra nevyužila možnosť odvolania, a keď potom zazrie svoju dcéru s Tomášom, je mu okamžite jasné prečo.
Keď sa potom dcéra v otvorenej konfrontácii odmietne otcovi podriadiť, rozhodnutá vziať si Tomáša, uchýli sa otec k riskantní ľsti a začne Tomáša nútiť do svadby. Zmätený mladík začne cúvať, čo Štěpánku urazí. Spokojný otec môže po prázdninách posadiť dcéru do vlaku do Prahy. Lenže tam už čaká Tomáš a všetko dievčaťu vysvetlí.
Onedlho, bez toho, aby o tom ktokoľvek tušil, majú svadbu. K ďalšiemu zvratu dôjde, keď si Vavřinec uvedomí, aký nebezpečný môže byť pre Štepánku družný študentský život. Rozhodne sa teda opäť zasiahnuť a radšej dcéru oženiť s Tomášom ako s niekým iným.
A tak začne pripravovať veľkolepú svadbu, a vôbec netuší, že je jediný v celej dedine, čo nevie, ako to so Štěpánkou a Tomášom je v skutočnosti.

Činorodý vedúci údržbár poľnohospodárskych strojov Josef Bláha si vie nielen dobre zorganizovať prácu, ale myslí si, že účinne pomôže aj členom svojej rodiny, keď sa bude stále miešať do ich problémov. A tak chystá svadbu, ktorá už nie je potrebná. Česká komédia (1979). a ďalší.