Dĺžka:
113 minút
Žáner:
western
Krajina:
USA
Rok:
1969
Réžia:
George Roy Hill
Napísal:
William Goldman
Hrajú:
Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross, Strother Martin, Henry Jones
Obsah:
Dvaja bankoví lupiči a príležitostní podvodníci Butch Cassidy (PAUL NEWMAN a Sundance Kid (ROBERT REDFORD) sa pretĺkajú, ako vedia. Butch vedie známy gang z Diery v stene, Sundance Kid je nielen bleskurýchly strelec, ale dokáže si poradiť aj s kartami. Jeden člen gangu, Harvey Logan (TED CASSIDY), by rád prevzal velenie gangu. Dostal totiž nápad - prečo prepadnúť pacifický expres prevážajúci peniaze iba raz?
Pri spiatočnej ceste už nikoho ani nenapadne, že by mohlo nasledovať ďalšie prepadnutie, a tak tam určite bude poriadna suma peňazí. Butch rýchlo Logana ako potenciálneho konkurenta spacifikuje, jeho nápad však s pomocou dynamitu spoločne so Sundanceom uskutoční. Zdá sa však, že to nebol najšťastnejší ťah: pán Harriman, ktorému peniaze ukradli, si najme najlepších stopárov a lovcov ľudí na čele s Joeom Leforsom. A Butch so Sundanceom sa prenasledovateľov nie a nie zbaviť.
Sundance Kid má priateľku, pôvabnú učiteľku Ettu Placeovú (KATHARINE ROSSOVÁ), s ktorou sa rýchlo spriatelí aj Butch. Ich radosť však kalí fakt, že majú stále v pätách Harrimanových mužov.
Málo platné, že sa nakoniec pri jednej z naháňačiek, keď už nemajú kam uniknúť, odhodlajú skočiť z vysokej skaly priamo do vodopádu, hoci Sundance nevie plávať. V novinách sa síce objavia dohady, že mohli zahynúť, ale obaja vedia, že je ich prenasledovatelia si nedajú pokoj, kým ich neuvidia mŕtvych.
A tak Butch príde s nápadom odísť do Bolívie. Tá je hádam dostatočne ďaleko, aby sa zbavili dotieravých prenasledovateľov. Nakoniec sa k nim pridá aj Etta, ktorá je vo svojich 26 rokoch stále slobodná a okrem dobrodružstiev s oboma priateľmi vedie pomerne nudný život. Prečo by si ho teda nespestrila cestou do Bolívie? Jediné, čo nechce nikdy vidieť, je, ako budú Butch a Sundance zomierať.
Prvé dojmy z Bolívie sú desivé - vlak ich vysadí uprostred pustatiny, kde sa vedľa spola rozborenej stanice váľa iba skupinka prasiat. Sundance zúri, nakoniec však začnú znovu prepadávať banky. Zatiaľ to ide ľahko, ale čoskoro sa stanú známi v celej krajine a polícia je im v pätách.
Situácia sa zdramatizuje vo chvíli, keď obaja muži zistia, že neúnavný Lefors ich dostihol aj tu.

Bankovní lupiči Paul Newman a Robert Redford prchají před pronásledovateli. Není se co divit, přepadení slavného pacifického expresu se neodpouští. Rozhodnou se hledat štěstí v Bolívii... Americký western (1969). Dále ..
Dĺžka videa: 02 min. 57 sek.