Žáner:
Iné
Rok:
2009
Réžia:
Jeffrey G. Hunt
Napísal:
Zachary Reiter , Aaron Rahsaan Thomas , Ann Donahue , Buddy Giovinazzo , Carol Mendelsohn
Hrajú:
Gary Sinise, Melina Kanakaredes, Carmine Giovinazzo, Anna Belknap, Robert Joy
Obsah:
Na smetisku leží zmrzačená mŕtvola uškrtenej ženy, ktorej zaživa odrezali viečka, aby pri mučení nemohla zatvoriť oči a vrahova tvár bola tým posledným, čo pred svojou smrťou uvidí.
Mladému mužovi, ktorý skolaboval a pomaly umiera, vstrelili vzduchovou pištoľou pod kožu brok s ricínom, jedom päťstokrát smrteľnejším a silnejším než kyanid, ktorý do dvoch dní zničí jeho vnútorné orgány a proti ktorému neexistuje protijed. Bola to pomsta ruskej mafie, ktorej dlhoval peniaze, alebo niekomu vadilo, že ako dedič parku cirkusových atrakcií chce predať jeho pozemok za tridsať miliónov dolárov developerom, čím zničí celoživotnú prácu svojich príbuzných a zamestnancov?
Na Coney Islande sa mládež oddáva adrenalínovej zábave - tancovaním na idúcom aute bez šoféra, s prípadnou korekciou volantu cez okienko rukou zo strechy. Najbližší výmoľ však zhodí tancujúceho kaskadéra zo strechy auta rovno do hromady odpadkov a smetí, kam pristane rovno do náručia mŕtvoly zabalenej v modrej deke. Je to žena vo večernej róbe, s hlavou omotanou lepiacou páskou, reťazou so zámkou na krku, s ranami po putách na rukách a so zlomenou jazylkou. Zaškrtili ju, ale pred smrťou jej zaživa odrezali viečka! Keď tím C.S.I. zbiera dôkazy z miesta činu, dorúti sa k nim mladý muž a pred kolapsom vykríkne: "Chcem nahlásiť vraždu. Ja som obeť."
1)
Mladý muž Scott Colson (SCOT DAVIS) javí príznaky otravy, preto mu vypumpujú žalúdok, hoci jeho orgány kolabujú ďalej. Súdny lekár Dr. Sid Hammersback (ROBERT JOY) zistí, že Scott nemal jed v žalúdku, ale v krvi. Kriminalista Dr. Shledon Hawkes (HILL HARPER) špeciálnou látkou natrie telo zomierajúceho Scotta a nájde miniatúrne miesto vpichu na jeho stehne. Vytiahne z nej brok so smrteľne jedovatým ricínom, ktorý sa vylučuje do krvného obetu. Hawkes konštatuje, že Scottovi už niet pomoci, pretože ricín, 500-krát smrteľnejší než kyanid, poškodí, pečeň, slezinu a obličky tak, že do dvoch dní budú úplne nefunkčné, pričom proti nemu neexistuje protijed. Scottove hodiny života sú teda spočítané. Pri Scottovom lôžku plače jeho starší brat Jesse Colson (MARK KIELY). Stopy vedú do centra newyorskej ruskej mafie, ktorej Scott dlhoval peniaze. Použitie ricínu je pre východoeurópske rozviedky a mafie príznačné, podobne zavraždili v sedemdesiatych rokoch v Londýne bulharského disidenta, ktorému ruský agent vpálil na ulici ricínový brok tlakovou pištoľou ukrytou v dáždniku.
Danny Messer (CARMINE GIOVINAZZO) vypočúva majiteľa ruskej reštaurácie Yuria Sokova (PASHA LYCHNIKOFF), s ktorým Scott strávil vo väzení trest za krádeže áut a kšefty s drogami. Yuri tvrdí, že Scott mu dlhoval peniaze, ale za to ho nezabíjal, len ho poriadne zmlátil.
Ďalším podozrivým je Scottov starší brat Jesse. Danny Messer pátra v zábavnom parku púťových atrakcií Orion, ktorý vybudoval otec Scotta a Jesseho, ale v závete ho odkázal mladšiemu Scottovi.
Dlhý chlp z brady, nájdený na Scottovom tele, má však ženskú DNA! Stopy vedú do cirkusu v parku Orion, k bradatej žene (DONNA PIERONIOVÁ), ktorá Dannymu prezradí, že Jesse v parku tvrdo pracoval desať rokov, a keď sa jeho mladší braček Scott vrátil detoxikovaný od drog z väzenia, otec odkázal svoje životné dielo jemu a nie poctivému Jessemu. Zamestnanci Scotta prosili, aby park nepredával, pretože by prišli o prácu a nastala potýčka, pri ktorej sa vlas z jej brady dostal na Scotta. Danny sleduje tento silný motív a vypátra, že na móle do Scotta včera narazila istá korčuliarka. Patrí k personálu búdy so strelnicou, v ktorej si možno za dolár vyskúšať tridsať rán - z tlakovej pištole! Strelila korčuliarka Carolyn Clarková (AMY DAVIDSON) pri kolízii so Scottom ricínový brok z tlakovej pištole do jeho stehna? J. BUCKLEY) testuje krv Stelly Bonaserovej (MELINA KANAKAREDESOVÁ) pomocou výnimočnej a drahej metódy, ktorá okamžite, ešte pred vypršaním inkubačnej doby troch mesiacov určí, či je HIV pozitívna. Ako dopadne test, ktorého spoľahlivosť odhadujú na 99 percent?
3)
Emma Pierceová, uškrtená žena v odpadkoch s hlavou omotanou lepiacou páskou je odetá vo večerných šatách a na krku má retiazku so zámkou. Stella Bonaserová (MELINA KANAKAREDESOVÁ) ju v laboratóriu vyčistí a prečíta nápis CLUB RANDOM 77. Je to klub, oživujúci tradíciu párty s kľúčmi, populárnu v Amerike v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Dámske členky klubu dostávajú zámku na krk pri vstupe. Kľúče od zámok potom nahádžu do veľkej misy, z ktorej si ich náhodne vyberajú prichádzajúci muži. Keď zistia, do ktorej zámky patrí vybratý kľúč, s jej nositeľkou môžu stráviť večer plný alkoholu a sexu priamo v klube. Je zrejmé, že Emmu zabili po odchode z klubu v noci po druhej hodine. Jej posledný klient odmieta podozrenie, že ju zabil, bola údajne rozrušená, indisponovaná, odmietla sex a venovala sa drinkom. Odišla sama, spoločnosť odmietla, pretože údajne bývala neďaleko klubu.
Po sňatí lepiacej pásky z hlavy Emmy Pierceovej koroner zistí šokujúcu skutočnosť - vraj jej odrezal viečka pre-mortem, teda ešte zaživa! Až potom ju uškrtil. Na tele obete sa našla aj cudzia krv, patriaca mesiac nezvestnej Katie Lawrenceovej (JINNY LEE STORYOVÁ). Znamená to, že nezvestná ešte žije a väzní ju rovnakú šialenec, ktorý umučil a zavraždil Emmy Pierceovú.
Šéf C.S.I. detektív Mac Taylor (GARY SINISE) prežíva tento prípad veľmi trpko a osobne. Vďaka tomu, že nedávno odhalil a zatkol nečestného detektíva Deana Trubyho (v prípade C.S.I. New York III (8) Consequences - Dôsledky), ktorý kradol drogy z miesta činu, sú spochybnené Trubyho svedectvá vo všetkých jeho prípadoch, v ktorých dostal za mreže nebezpečných zločincov. Ako prvého nedávno prepustili zločinca Claya Dobsona (JOEY LAWRENCE), ktorý pred piatimi rokmi rovnakým rukopisom zavraždil ženu - pred umučením jej odrezal viečka, aby nemohla zatvoriť oči a jeho tvár bola tým posledným, či uvidí pred svojou drastickou smrťou. Dobsona odsúdili na 25 rokov, ale dnes je na slobode - nepriamo vďaka Macovi Taylorovi, ktorý presadil spravodlivosť a zatknutie detektíva Deana Trubyho. Poriadne mu to vyčíta aj detektív Don Flack (EDDIE CAHILL). Zástupca riaditeľa newyorskej kriminálky inšpektor Stanton Gerrard (CARMEN ARGENZIANO) obviňuje Taylora, že vďaka jeho nediplomatickým rozhodnutiam je Dobson nielen na slobode, ba dokonca políciu zažaloval za neoprávnenú päťročnú väzbu a žiada odškodné 10 miliónov dolárov. Gerrard pozná aj totožnosť nositeľa DNA zo spermy, nájdenej na deke, v ktorej pohodili telo Emmy Pierceovej na smetisko. Je ním pracovník špeditérskej firmy Martin Boggs (WILLIAM GREGORY LEE). Zúrivý Mac Taylor vynadá laborantovi Adamovi Rossovi (A. J. BUCKLEY), že poskytol informácie o DNA spermy na deke s telom zavraždenej Gerrardovi skôr, než jemu ako šéfovi prípadu a jeho priamemu nadriadenému. Podozrivý Boggs sa prizná, že s Pierceovou mal sex, ale to sa mu údajne pri sťahovaní slobodných paničiek občas pošťastí a nie je na tom nič protizákonné. Profesionálna povesť aj morálna satisfakcia Maca Taylora teraz závisí iba od toho, ako rýchlo nájde priamy forenzný dôkaz, aby mohol poslať za mreže architekta - a vo voľnom čase šialeného sériového vraha a sadistu - Claya Dobsona, tentoraz však už na doživotie. Podarí sa mu to?
Príbeh vyvrcholí vzrušujúcou naháňačkou po newyorských mrakodrapoch a šokujúcim finále na streche jedného z nich, kde sa Mac Taylor a Clay Dobson stretnú tvárou v tvár. Mac založí Dobsonovi putá, ale ten spadne zo strechy mrakodrapu. Vrhol sa sám, aby so sebou stiahol aj Taylorovu kariéru detektíva, alebo ho Taylor postrčil, aby prebral spravodlivosť do vlastných rúk a osobne pomstil jeho početné obete? Muž , ktorý zomrie po zatknutí, v putách a v rukách polície, zničí renomé celého policajného zboru.