Žáner:
Iné
Rok:
2009
Réžia:
Jeffrey G. Hunt
Napísal:
Zachary Reiter , Aaron Rahsaan Thomas , Ann Donahue , Buddy Giovinazzo , Carol Mendelsohn
Hrajú:
Gary Sinise, Melina Kanakaredes, Carmine Giovinazzo, Anna Belknap, Robert Joy
Obsah:
Zbavuje sa vrah Marie svedkov svojho zločinu, aby ho neudali, alebo sa chce niekto pomstiť svedkom vraždy pre ich mlčanie, v dôsledku ktorého polícia nemôže vypátrať a zatknúť skutočného zločinca? Nuž, takáto porcia hrôzy privíta unaveného detektíva Maca Taylora ihneď po návrate z Londýna do New Yorku. Veď nie nadarmo sa vraví - vitajte v USA, v krajine slobody a domovine zločinu...
Detektív Mac Taylor sa vracia do New Yorku z Londýna, kde spolu so svojou novou láskou, lekárkou Dr. Peyton Driscollovou, navštívil jej rodinu. Peyton v Londýne ešte zostala, ale Taylora už v lietadle pre pristátím v New Yorku vyruší telefonická správa o neslýchanom prípade, ktorý sa v noci odohral na Soche slobody a spôsobil náležitý mediálny rozruch. Po čele Sochy slobody stekajú litre krvi a celkom hore v jej korune leží mŕtvola členky ochranky, ktorej podrezali hrdlo. Obeťou je Georgia Morrisonová, jej najbližší kolega, ochrankár Charles Price zmizol, a preto je prvým podozrivým. Až neskôr nájdu v rieke pod sochou jeho ruku, ktorú mu po smrti odsekla lodná skrutka. Je teda jasné, že aj jeho zavraždili a hodili do vody. Taylor skúma fŕkance krvi na mieste činu v korune na hlave Sochy slobody a pri pokusoch s figurínou zistí, že vrah najprv podrezal ženu a potom ochrankára použil ako rukojemníka pri úteku z ostrova.
Zakrvavený ďalekohľad na pozorovanie pamätihodností pred Sochou slobody je nastavený pomocou struny z klavíra na konkrétnu nemennú polohu a nabáda kriminalistov, aby doň vhodili mincu a pozreli si odkaz vraha. Detektívom priblíži pohľad na oranžovú mŕtvolu muža v žltej košeli, sediaceho na stoličke na vzdialenej streche budovy na brehu oproti ostrovu so Sochou slobody. V krku má diery, ktoré nespôsobila strelná zbraň. Do úst mu vsunuli pliešok z hracej skrinky. Obeťou je Damion Brock, malý podvodník, ktorého podmienečne prepustili na slobodu, ale v súčasnosti sekal dobrotu. Muža mučili a zaživa balzamovali! Odsávali mu krv a potom ju nahradili čistiacim prostriedkom oranžovej farby s vôňou dreva. Pod košeľu na biele tričko mu vrah krvou napísal odkaz polícii - zomrú ešte dvaja!
Stopy na mieste činu v hlave Sochy slobody naznačujú, že párik ochrankárov sa na najvyššej vyhliadke v noci miloval a použil pri tom latexový instantný kondóm v spreji. Vyrušil ich vrah, ktorý tam prišiel vyliať krv vysatú z tela Brocka, aby svojím činom spôsobil mediálnu senzáciu. Oboch nečakaných svedkov musel zavraždiť. Nápis na Brockovom tele znamená, že zomrel ako prvý a ochrankári Sochy slobody boli náhodné, neplánované obete. Zomrieť majú teda ešte ďalší dvaja ľudia!
Detektívi prehľadávajú byt, v ktorom býval Brock. Nájdu krvavú vaňu, v ktorej ho vrah mučil a balzamoval čistiacim prostriedkom. Sprevádza ich majiteľ domu Morton Brite. Stella Bonaserrová si uvedomí, že je na starom mieste činu! Pred desiatimi mesiacmi tu neúspešne vyšetrovala vraždu mladej klaviristky Marie Casimiry, ktorú zabili na ulici pred domom. Dokonca aj Morton bol jedným z podozrivých, podobne ako ďalší obyvatelia domu. Všetci však mlčali, nik údajne nič nevidel. Morton ešte aj dnes tvrdí, že Mariu veľmi miloval, prečo by ju teda vraždil? Prípad ostal otvorený, nedoriešený a svedkovia mlčali...
V Brockovom byte nájdu prehliadačku fotografií so snímkami ďalšieho mučeného muža. Stopy zavedú políciu na predmestie, do koncertnej sály Alistaira Friedmana, kde v obrovskom bubne - tympane práve zomiera umučený Lee Nakashima, japonský hudobník s odrezaným jazykom. Aj ten býval v Mortonovom dome! Všetky obete sa spájajú s nevyriešeným prípadom vraždy klaviristky spred roka.
Zbavuje sa Mariin vrah svedkov zločinu, aby ho neudali, alebo sa chce niekto pomstiť svedkom vraždy za ich mlčanie, v dôsledku ktorého polícia nemôže vypátrať a zatknúť skutočného vraha Marie?
Hracia skrinka, ktorej časť mal Brock v ústach, je unikátna miniatúra vyrobená na zákazku pre populárnu speváčku a hudobníčku Novu Kentovú. Skrinka hrá unikátny Mozartov 1. menuet, ktorý zložil už ako 5-ročný chlapec. Kentová údajne skrinku stratila, no potom sa prizná, že nebohá Maria Casimira bola jej najlepšia kamarátka a skrinku jej venovala v deň jej smrti. Hrozí nebezpečenstvo aj Nove? Má byť Nova treťou avizovanou obeťou?
Na Novinom koncerte sa zjaví mladík s čiernymi ľaliami Anthony Colton, ktorý ich často posielal hudobníčke ako odkazy, aby mlčala. Polícia ho zatkne. Nova sa prizná, že s vrahom Marie pred rokom na ulici osobne bojovala. Colton ju vtedy nezabil len preto, že mu prisľúbila mlčať - vymenila svoj život za doživotné mlčanie. Rovnako urobili aj dvaja ďalší svedkovia. Brock fajčiaci na streche bol v podmienke a Japonec Lee Nakashima, ktorý každého špehoval z okna, mal zase neistú pracovnú zmluvu v USA. Ale Colton nemohol byť na Soche slobody a nemohol zavraždiť svedkov Brocka a Nakashimu. Kto je teda štvornásobný vrah?
V tých chvíľach Stella prichádza do Mortonovho bytu na priateľský rozhovor a pri brnkaní na jeho bielom značkovom klavíri zistí, že mu chýba struna s tónom A, presne taká, akou štvornásobný vrah upevnil polohu ďalekohľadu pred Sochou slobody, aby polícii ukázal vzdialenú mŕtvolu Brocka. Morton umučil a zabil dvoch svedkov vraždy jeho milovanej Marie len preto, že celý rok mlčali, polícia nemohla konať a vrah Colton bol stále na slobode. Dvaja ochrankári boli neplánované obete. Najväčším zbabelcom však je sám Morton, ktorý ako svedok mohol Coltona pokojne udať, ale bál sa jeho pomsty.