Dĺžka:
135 minút
Žáner:
thriller, akcia, dobrodružstvo
Krajina:
Veľká Británia
Rok:
1964
Réžia:
Guy Hamilton
Napísal:
Paul Dehn , Richard Maibaum , Johanna Harwood , Berkely Mather
Hrajú:
Sean Connery, Gert Fröbe, Honor Blackman, Shirley Eaton, Tania Mallet
Obsah:
Tučný boháč Goldfinger už niekoľko dní falošne obohráva bohatého pána Simmonsa na Miami. Pomáha mu v tom kráska Jill Mastersonová, ktorá ďalekohľadom zisťuje protivníkove karty a vysielačkou radí svojmu zamestnávateľovi do slúchadla. Bond sa netají svojimi sympatiami k Jill, ale omráčia ho a po prebudení nájde Jill už mŕtvu - je nahá a celá pokrytá zlatou farbou, ktorá jej upchala póry a zabila ju. Je zrejmé, že Goldfinger pašuje zlato z Británie do Európy, ale nikto nevie, ako to robí. Bonda poveria, aby to zistil. K dispozícii dostane okrem špeciálne upraveného voza tiež zlatý prút z nacistického pokladu, ktorý má slúžiť ako návnada.
Bond sa akoby náhodou stretne s Goldfingerom v súkromnom golfovom klube, obaja však vedia, že stretnutie v Miami bolo iba začiatkom ich veľkého boja. Agent vyzve Goldfingera na súboj o zlatý prút. Goldfinger švindľuje a zamieňa loptičky pomocou svojho kórejského nosiča Oddjoba. Ten Bondovi demonštruje svoj rafinovanú a diabolskú zbraň, oceľou vystužený klobúk s ostrou obrubou, ktorá ľahko odsekáva hlavy - a to nielen antickým sochám, ako Bond spozná pri prezentácii v parku. Goldfinger varuje Bonda, že nik nesmie beztrestne strkať nos do jeho súkromných vecí.
Na ceste zo Ženevy Bond úspešne sleduje Goldfingera horskými priesmykmi a serpentínamí aj vďaka vysielačke, ktorú mu stihol umiestniť v jeho Rolls Royce Phantom 111. Zistí, že zloduch pašuje zlato z Británie do Európy v podobe karosérie svojho pozláteného Rolls Royce, a tú zase nechá odliať na zlaté prúty v svojej továrničke Auric Enterprises. Počas automobilových naháňačiek Bond ľahko flirtuje s Tilly, krásnou sestrou nebohej Jill, ktorú však tiež zabijú - Oddjob jej odreže hlavu oceľou vystuženým klobúkom. Goldfingerovi muži polapia Bonda a ten precitne na stole, kde sa ho zloduch rozhodol prepíliť laserom. Až v poslednej chvíli ho Bond dokáže presvedčiť, že mu ešte môže byť veľmi užitočný.
Goldfinger vyšle Bonda do USA spolu so svojou osobnou pilotkou Pussy Galoreovou. Tam kontaktujú amerických gangstrov a pripravia plán na vylúpenie Fort Knoxu, aby sa zmocnili amerického zlatého pokladu. Na uspanie vojska a obyvateľov plánujú použiť neviditeľný plyn Delta 9, rozprášený z lietadla. Bond uniká a znovu sa vracia do Golfingerových pút. Zistí, že Goldfinger nechce zlato ukradnúť, iba ho rádioaktívne ožiariť a na obdobie 58 rokov, počas ktorých bude nepoužiteľné, chce vrhnúť na svetový trh svoje vlastné zlato. Na americký zlatý poklad umiestni atómovú bombu a na ňu priviaže Bonda. Zasiahnú vojaci, ktorí stav spánku po zasiahnutí plynom iba predstierali a v tuhom boji Bond zlikviduje Oddjoba elektrickým prúdom.
Goldfinger unikol v preoblečení za amerického dôstojníka a ešte raz sa pokúsi Bonda zničiť - v lietadle do Bieleho domu, kam cestuje na obed s prezidentom USA so svojou novou láskou Pussy, bývalou Goldfingerovou pilotkou. Goldfinger a jeho muži však spravodlivo končia vysatí podtlakom z lietadla do širokého priestoru potom, ako Goldfinger prestrelil trup lietadla. Bond a Pussy na padáku šťastne pristanú na zemi a nemajú žiadny zvláštny záujem na tom, aby ich našiel záchranný vrtuľník.

Akčný thriller. Jeho meno je Bond. James Bond... Spojené štáty americké, Veľká Británia (1965).
Dĺžka videa: 03 min. 09 sek.