Indiana Jones a chrám skazy
76% 84% 81%  
 

Indiana Jones a chrám skazy
80%

 
Pôvodný názov: Indiana Jones and the Temple of Doom
Dĺžka: 150 minút
Žáner: akcia, dobrodružstvo
Krajina: USA

Rok: 1984
Réžia: Steven Spielberg
Napísal: , ,
Hrajú: Harrison Ford, Kate Capshaw, Jonathan Ke Quan, Amrish Puri, Roshan Seth
Ďalšie dobrodružstvo slávneho Indiana Jonesa sa začína roku 1935 v Šanghaji. Indiana sa chystá vymeniť vzácnu sošku s pozostatkami prvého panovníka mandžuskej dynastie za veľký diamant. Gangsterský boss Lao Che, však dobrodruha podrazí, keď ho otrávi a ponúkne mu protijed výmenou za sošku.
Jones, ktorý sa odmietne vzdať, rozpúta prestrelku, počas ktorej sa mu značnými ťažkosťami podarí získať protijed a spoločne s barovou speváčkou Willie Scottovou a malou čínskou sirotou Short Roundom, sa mu podarí ujsť a po divokej naháňačke odletieť gangstrom pred nosom.
Nad Himalájami však Indiana zistí, že piloti byli gangsterovi muži a vyskočili za letu s padákmi. Tesne predtým než lietadlo narazí do skalného masívu, vyskočí v nafukovacom gumovom člne, ktorý s nimi po krkolomnej jazde skončí v jednej z indických riek.
Starý šaman ich zavedie do dediny, kde ich príchod považujú za znamenie božie, a preto presvedčia Indyho, aby im pomohol získať späť posvätné kamene Šankary, ktoré im ukradol nový maharadža z Pantoku a zachránil ich deti, ktoré odvliekli do podzemia paláca.
V paláci Indyho a jeho spoločníkov priateľsky privíta maharadžov ministerský predseda Chattar Lal, v noci sa však takmer stanú obeťami najatých zabijakov a vražedných pascí, z ktorých sa dostanú len vďaka chladnokrvnosti Indianu Jonesa. Preniknú do podzemia paláca, kde sa stanú svedkami rituálu sekty Thugov, uctievajúcich krvavú bohyňu Kálí.
Indyho, ktorý sa pokúsi získať z oltára kamene Šankary, chytia a omámia nápojom nazvaným Krv Kálí, ktorý ho omámi. Stáva sa poslušnou bábkou v rukách veľkňaza Molu Rama. V poslednej chvíli mu vedomie vráti Shorty a spoločne s Willie unikajú podzemným labyrintom pred besniacimi fanatikmi.
Cestou sa im podarí zachrániť deti, ktoré musia otrocky pracovať v podzemnej bani, pri hľadaní ďalších kameňov Šankary. Kým Indy bojuje s mohutným zabijakom v službách veľkňaza, Shortymu sa podarí premôcť malého maharadžu, ktorý je v moci nečistých kúzel.
Musia sa však ešte zachrániť pred davom fanatikov vedených veľkňazom Molom Ramom...
***
Uniknúť im napokon pomôže britská vojenská jednotka a Indy vráti kameň dedine.

Americký dobrodružný film (1984) a ďalší.