Dĺžka:
125 minút
Žáner:
thriller, akcia, dobrodružstvo, scifi
Krajina:
USA
Rok:
1993
Réžia:
Steven Spielberg
Napísal:
David Koepp , Michael Crichton
Hrajú:
Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck
Obsah:
Výstredný milionár John Hammond financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorý by mal na základe rekonštrukcie genotypu druhohorných jašterov znovu oživiť dinosaury. Tých chce potom predvádzať ako bombastickú a ojedinelú atrakciu v špeciálnom zábavnom parku na ostrove Isla Nubar blízko Kostariky.
Hammond však nie je úplný blázon, a tak sa rozhodne preveriť všetky bezpečnostné opatrenia, aby budúcnosť vysoko zárobkového podniku neohrozila nejaká pozabudnutá maličkosť. Za sľub financovať tri roky stratový paleontologický výskum získa Hammond vynikajúceho experta na dinosaury, profesora Alana Granta, ktorý má všetko preveriť.

Grant sa na ostrov vyberie so svojou priateľkou, paleobotaničkou Elliou Sattlerovou, a cestou sa stretne s ďalšími členmi expertnej komisie, cynickým matematikom a odborníkom na teóriu chaosu, Ianom Malcolmom, a pragmatickým právnikom Donaldom Gennarom, ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie.
Hrdý Hammon vedcov prevedie parkom, ukáže im, ako dokázal jeho vedecký tím získať DNA dinosaurov a popýši sa aj výsledkami svojej práce. Užasnutí vedci, sprevádzaní prvými návštevníkmi, Hammondovými vnúčatami Timom a Lex Murphyovými, sa vyberú na prehliadku parku a stretávajú sa s prvými exemplármi živých dinosaurov, čo ich uvádza do bezmedzného nadšenia.

Výlet sa však zmení na drámu, keď hlavný programátor elektronických systémov, udržiavajúcich park v činnosti, počítačový expert Dennis Nedry vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol z mraziaceho boxu ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil za tučnú odmenu predať konkurenčnej firme zaoberajúcej sa genetikou. Jaštery uniknú zo svojich výbehov a začnú loviť - seba navzájom aj ľudských votrelcov.
Navyše sa k ostrovu rýchlo blíži prudká tropická búrka. Presne, ako predvídali skeptickí vedci, najmä Malcolm, situácia sa ľuďom vymkne spod kontroly. Skupinku vedcov s oboma deťmi najprv napadne Tyranosaurus Rex, ktorý sa dostal spoza plotu.
To je však len prvé z mnohých nebezpečných stretnutí, ktorá skupinu prvých návštevníkov v Jurskom parku čaká...

Klonované dinosaury, atrakcia nového zábavného parku na ostrove Isla Nublar, unikli zo strážených priestorov. Podarí sa niekomu z vedeckej expedície prežiť? Americký dobrodružný sci-fi film (1993).
Dĺžka videa: 01 min. 10 sek.