Môj sused zabijak
84%

 
Pôvodný názov: The Whole Nine Yards / Le Nouveau voisin
Dĺžka: 90 minút
Žáner: komédia, krimi
Krajina: Kanada, USA

Rok: 2000
Réžia: Jonathan Lynn
Napísal:
Hrajú: Bruce Willis, Matthew Perry, Rosanna Arquette, Michael Clarke Duncan, Natasha Henstridge
O peniaze ide takmer vždy. Ak niekedy, pravdaže, nejde aj o život. Inak nejde o nič. A presne o to všetko ide v úsmevnej, skutočne letnej kriminálnej komédii režiséra Jonathana Lynna Môj sused zabijak.
Všetko vyzrádzajúci slovenský distribučný názov odhaľuje základnú tému - mladému, a podotknime, že chudobnému americkému zubárovi (!) Nicholasovi Oseranskemu žijúcemu na pokojnom predmestí Montrealu - pribudne nová trauma.
Nielenže ho duševne (a ako sa neskôr dozvieme, možno aj fyzicky) ničí jeho neznesiteľná manželka Sophie a ešte neznesiteľnejšia svokra, ale obavy má aj z nového suseda. Nie je ním totiž nik iný ako známy chicagský "čistič" Jimmy "Tulip" Tudeski.

A tak sa príbeh plný podrazov, v ktorom ide "iba" o desať miliónov a o život, môže rozbehnúť naplno. Naivný a dôverčivý Oz sa dá zmanipulovať svojou ženou, aby odcestoval do Chicaga udať suseda - zabijaka mafiánskemu šéfovi Jannimu Gogolakovi. Ozovi sa však sused páči, udať ho nechce, ale čo už robiť s otravnou ženou. Vôbec mu nezíde na um, že "milujúca" polovička sa ho chce zbaviť, aby mohla dediť životnú poistku. Sophie najprv zmanipuluje Oza, ktorý odcestuje do Chicaga. Potom zájde za Jimmym, ktorému sľúbi podiel na manželovej životnej poistke, ak ho zabije.
V Chicagu sa Oz zoznámi s krásnou Jimmyho manželkou Cynthiou, do ktorej sa zaľúbi. Dôverčivý Oz napokon zistí pravdu, ba dokonca sa dozvie, že jeho sympatická zubná asistentka Jill St. Claireová bola pôvodne jeho budúcim zabijakom, ale zaľúbila sa doňho a kontrakt zrušila. Sophie si totiž najme ďalšieho zabijaka.
Smrť hrozí obom mužom, ktorí napokon spoja svoje sily a výdatne im v tom pomáha aj Jimmyho priateľ, gangster Franklin "Frankie Figs" Figueroa, Oz naoko zomrie, zbavia sa aj Sophie, ktorú obvinia z pripravovanej vraždy a keďže Cynthia je oficiálne vdovou, môže sa s ňou Oz oženiť. Vypísanú odmenu na Ozovu hlavu si spravodlivo rozdelia a Oz sa zblíži s Jill, ktorá mu môže byť rovnocennou partnerkou...

Komédia USA (2000).