Dĺžka:
90 minút
Žáner:
komédia, rozprávka, dobrodružstvo, rodinný, animovaný, fantasy
Krajina:
USA
Rok:
2001
Réžia:
Andrew Adamson , Vicky Jenson
Napísal:
William Steig , Ted Elliott , Terry Rossio , Joe Stillman , Roger S.H. Schulman
Hrajú:
Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, John Lithgow, Vincent Cassel
Obsah:
Škaredý a páchnuci zelený obor (zlobor) Shrek žije samotárskym pokojným životom vo svojom močiari. Nikomu nikdy neublíži, každého len trochu postraší, aby si zachoval svoje súkromie. Lord Farquaad však chce rozprávkové bytosti zo svojej krajiny vypudiť, a tak ich dáva chytať a vyháňať. Jedného dňa sa k močiaru dostane utáraný osol. Prenasledovatelia sa Shreka zľaknú a ujdú.
Shrek nemá z votrelca žiadnu radosť. A ešte väčšmi ho vydesí, keď sa pri jeho močiari utáborí celý dav rozprávkových bytostí. Shrek sa rozhodne zlého a zákerného šľachtica navštíviť a vyriešiť vzniknutú situáciu. Cestu mu je ochotný ukázať práve osol.
Farquaad je surový zákrpok, chce sa oženiť s nejakou princeznou, aby sa stal kráľom. Má čarovné zrkadlo, ktoré mu ukáže možné manželky - Popolušku, Snehulienku a princeznú Fionu. Tú väzní na svojom zámku hrozivý drak. Farquaad si vyberie Fionu. Duch zrkadla mu už nestihne povedať, čo sa s krásnou princeznou deje v noci. Usporiada rytiersky súboj, ktorého víťaz bude mať česť Fionu oslobodiť.
Shrek s oslom prídu k jeho hradu v meste DuLoc, kde práve prebieha turnaj. Rytieri sa odvážne vrhnú na zlobra, ten ich hravo zlikviduje. Farquaad ho vyhlási za víťaza a dohodne sa s ním, že keď ju privedie, môžu sa rozprávkové bytosti vrátiť do svojich domovov.
Shrekovi s oslom sa podarí dostať do starého hradu s väznenou princeznou. Shrek k nej prenikne, ale osol sa ocitne pred ohnivým drakom v bezvýchodiskovej situácii. Začne mu preto lichotiť a napokon vyjde najavo, že ide vlastne o dračicu, ktorá sa do osla beznádejne zamiluje. Vyslobodí osla z objatia dračice a trojica v poslednej chvíli stihne prejsť cez padajúci most ponad sopku.
Až keď si dá Shrek dole prilbu, Fiona pochopí, že ju nezachránil krásny princ, ale škaredý zlobor. Chce, aby po ňu prišiel Farquaad osobne, ale Shrek ju vezme so sebou aj proti jej vôli. Fiona neverí, že lord je zákrpok, myslí si, že ho len ohovárajú. Trvá na tom, aby sa na noc utáborili. Prespí sama v jaskyni.
Na druhý deň princeznú pred zlobrom zachraňuje francúzsky lukostrelec monsieur Hood so svojimi zbojníkmi. Predstaví sa jej v trápnom muzikálovom čísle. Energická Fiona ho nakoniec zrazí k zemi. Shrek a Fiona sa zbližujú. Večer pred príchodom do lordovho hradu zase princezná trvá na odpočinku. Pred rozpačitým bozkom vyruší Shreka a Fionu osol, ktorého sa dvojica márne pokúša zbaviť.
Osol náhodou zistí, prečo Fiona na noc odchádza do ústrania - je totiž prekliata a po západe slnka sa mení na škaredú zlobryňu. Rovnako ako Shrek je presvedčená, že ju nikto nemôže úprimne milovať. Prezradí oslovi, že ju vyslobodí len bozk z lásky. Preto si musí vziať Farquaada pred západom slnka. Shrek prinesie Fione kytičku, ale počuje časť ich rozhovoru a mylne si myslí, že ho princezná považuje za monštrum.
Fiona sa chce Shrekovi ukázať vo svojej nočnej podobe, ale nájde ho až po východe slnka. Shrek sa s ňou už nechce baviť. Privedie Fionu k Farquaadovi. Tam sa presvedčí, že je skutočne trpaslík, ale aj tak sa chce za neho vydať. Smutný zlobor sa vráti domov...
Osol konečne vysvetlí Shrekovi, že Fiona k nemu necíti odpor. S pomocou dračice sa dostane až ku kostolu, kde sa koná obrad. Zaľúbený Shrek ho prekazí, ale svadobčanom a ženíchovi je len na smiech. Nevesta sa potom ukáže v nočnej podobe. Znechutený Farquaad ju chce zavrieť do veže, ale Shrek privolá dračicu, ktorá zlého lorda zožerie.
Shrek vyzná Fione lásku a pobozká ju. Fiona definitívne získa podobu zlobryne (aj keď si pôvodne vyslobodenie predstavovala inak). Podľa Shreka je však takto najkrajšia. Čoskoro slávia svadbu, kde hosťami sú všetky rozprávkové bytosti. Kyticu od nevesty chytí dračica, ktorá zamilovane mrká na hovoriaceho osla.

Animovaná komédia, USA (2001)
Dĺžka videa: 02 min. 30 sek.