Smrtonosná pasca 3
76% 81% 84%  
 

Smrtonosná pasca 3
80%

 
Pôvodný názov: Die Hard: With a Vengeance / Die Hard 3
Dĺžka: 155 minút
Žáner: thriller, akcia
Krajina: USA

Rok: 1995
Réžia: John McTiernan
Napísal: ,
Hrajú: Bruce Willis, Jeremy Irons, Samuel L. Jackson, Graham Greene, Colleen Camp
Terorista, ktorý sa polícii predstaví ako Simon, začne svoju rafinovanú hru mohutnou explóziou na jednej z rušných newyorských ulíc a potom oznámi inšpektorovi Walterovi Cobbovi, ktorý dostane prípad na starosť, že chystá ďalšie atentáty, ale všetko vraj závisí od detektíva Johna McClanea a od toho, ako bude plniť Simonove príkazy.
Detektív, ktorý sa už dvakrát odvážne stretol v otvorenom boji s teroristami, sa po rozchode s manželkou nervovo zrútil. Situácia je vážna, a tak sa dá presvedčiť a odíde s kolegami do Harlemu, kde mu dá Simon prvú úlohu. Musí chodiť po ulici s transparentom, na ktorom je napísané Nenávidím negrov.

Pred davom, ktorý chce Johna zlynčovať, ho zachráni černošský obchodník Zeus Carver, čo sa, pravdaže, Simonovi nepáči, a tak musí Carver ďalšiu úlohu absolvovať spoločne s McClaneom.
Musia sa dostať k telefónnej búdke, kde im terorista prezradí, že ďalšia nálož je ukrytá vo vagóne metra prechádzajúceho pod Wall Streetom. Po divokej jazde taxíkom cez celé mesto, ktoré prežíva každodenný dopravný kolaps, sa dvojici podarí dostať k metru.
Kým Carver beží k telefónnej búdke, kde si má vypočuť ďalšie Simonove pokyny, McClane v metre bombu nájde. Tá síce vybuchne, ale vďaka McClaneovej odvahe nikto nepríde o život. Terorista sa stále pohráva s policajtmi ako mačka s myšou, objaví sa na mieste FBI vedená agentom Andym Crossom.

Ten prezradí policajtom, že Simon je bývalým špičkovým agentom jednej z východoeurópskych krajín, nevolá sa však Simon, ale Peter Gruber. Je bratom Hansa, ktorého pred rokmi zlikvidoval McClane v mrakodrape Nakatomi.

Terorista prezradí, že ďalšiu bombu ukryl v jednej základnej škole, zakáže ktorúkoľvek školu však evakuovať. Namiesto toho im dá hádanku, ktorá im napovie, v ktorej zo škôl je bomba ukrytá. Polícia nasadí všetkých mužov na objavení bomby, a to je presne ten okamžik, na ktorý terorista čakal.
Takmer bez námahy so svojimi muži prenikne do banky národných rezerv, odkiaľ ukradnú zlaté tehly. Tie potom odvážajú na niekoľkých kamiónoch. Lenže to už John McClane pochopí, o čo Simonovi ide a pustí s Carverom do prenasledovania kamiónov. John je odhodlaný bandu zastaviť za každú cenu...

Americký akčný thriller (1995).