Dĺžka:
180 minút
Žáner:
dráma, dobrodružstvo
Krajina:
USA
Rok:
2000
Réžia:
Robert Zemeckis
Napísal:
William Broyles Jr.
Hrajú:
Paul Sanchez, Lari White, Leonid Citer, David Allen Brooks
Obsah:
Manažér kuriérnej služby FedEx Chuck Noland zistí, že rýchlosť doručovania zásielok ako najvyššia priorita firmy je nedostatočná. Workoholik sa nikdy nevie zastaviť, jeho posadnutosť rýchlosťou a presnosťou je príslovečná. Doma v Memphise sa ponáhľa za milenkou Kelly, ktorá sa práve pripravuje na obhajobu dizertačnej práce. Z rodinnej štedrovečernej večer sa Chuck zase ponáhľa na letisko, v aute si vymenia darčeky - od Kelly dostane staré hodinky s jej fotografiou, Chuck daruje Kelly snubný prsteň a sľúb, že na Silvestra budú určite spolu.
V lietadle Chuck zadrieme, prebudí ho búrka, ktorá odkloní stroj od pravidelného kurzu. Pri pokuse o núdzové pristátie sa stroj zrúti do mora. Prežije iba Chuck. Vďaka záchrannému člnu sa mu podarí dostať sa na pláž. V šoku pozbiera vyplavené balíčky z lietadla. Prvý deň strávi volaním o pomoc a zistí, že nefunguje ani pager, ani hodinky.

V noci ho vydesia neznámy zvuky zvnútra ostrova. Ráno zistí, to boli padajúce kokosové orechy. Konečne sa trochu zasýti, aj keď sa musel veľmi namáhať, aby ich otvoril.
Vyberie sa na prieskum ostrova, ale je bez topánok, a tak si rozoderie nohy do krvi. Zistí, že stroskotal na maličkom ostrove. Nájde telo jedného z pilotov a pochová ho. Zoberie si jeho baterku a topánky, hoci sú mu malé. V noci zazrie na mori svetlo, ale márne signalizuje. Ráno sa vyberie na more, v divokom príboji však zničí čln a vážne si poraní nohu. Dovlečie sa do jaskyne, kde objaví pramienok sladkej vody.
Chuck sa pustí do otvárania balíkov. Zdanlivo nezmyselné veci - videokazety, dámske korčule, večerné šaty - nakoniec využije na prežitie. Syrových rýb a krabov má už po krk, usiluje sa zapáliť oheň pomocou trenia. Napokon sa mu to podarí.

Osamelý muž sa začne rozprávať s volejbalovou loptou značky Wilson, ktorá bola v jednom balíku. Steny jaskyne si zdobí neumelými kresbami. Vedie si kalendár, maľuje naň Kellyine portréty. Márne sa pokúša určiť približnú zemepisnú polohu ostrova. Boľavý zub, s ktorým mal problémy už doma, začne nebezpečne hnisať. Napokon si ho "vyoperuje" s pomocou korčule.
O štyri roky neskôr. Obézny manažér sa zmenil na zarasteného, sebestačného divocha, zmiereného s osudom. Veľký kus plastu, ktorý vyplaví búrka na breh, ho však inšpiruje k stavbe primitívnej plte. Ponáhľa sa s jej zostrojením, pretože len v apríli sú najlepšie poveternostné podmienky na cestu späť do civilizácie. Pred vyplávaním vyryje do skaly nápis. Stravil na ostrovčeku tisícpäťsto dní a stále miluje Kelly. Podarí sa mu preplávať nebezpečnými príbojovými vlnami. V búrke príde o plachtu a aj o Pána Wilsona. Pri pokuse doplávať za loptou sa skoro utopí a takmer si nevšimne loď, ktorá pláva okolo...
myslel, že na té myšlence něco je."

O štyri týždne neskôr. Civilizovaný Chuck mieri do Memphisu. Kamarát Stan mu povie, že na letisku ho okrem uvítacej ceremónie bude čakať aj Kelly, ktorá ho však považovala za mŕtveho a vydala sa. Namiesto bývalej snúbenice tam je jej rozpačitý manžel. Po veľkom večierku na uvítanie taxíkom odíde za Kelly. Tá ho s rozpakmi pozve ďalej. Manžel a dcérka už psia. Chuck jej vráti hodinky a v daždi sa chcú rozlúčiť, ale potom si vyznajú lásku...

Chuck však vie, že jej miesto je pri manželovi a dieťati. Rozhodne sa opustiť všetko, len ešte nevie, ktorým smerom sa teraz vyberie...

Americký dobrodružný film (2000).
Dĺžka videa: 02 min. 19 sek.