Hviezda seriálu Černobyľ jubiluje: Má osem detí, filmy a seriály s ním sú zárukou kvality

13.06.2021Herci a herečkyBohatá filmografia švédskeho herca Stellana Skarsgaarda, narodeného 13. júna 1951, obsahuje pozoruhodné projekty v spolupráci s režisérmi zvučných mien - Larsom von Trierom, Ingmarom Bergmanom, Milošom Formanom a ďalšími. Okrem populárnych titulov typu muzikálu Mamma Mia! sú to napríklad snímky Prelomiť vlny, Tanečnica v tme či Dogville.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Skarsgard hrá v škandinávskych, hollywoodskych i medzinárodných produkciách, objavil sa aj v Pomaľovanom vtáčati Václava Marhoula. V poslednom filme Miloša Formana z roku 2006 pod názvom Goyove prízraky stvárnil hlavnú úlohu maliara Goyu. A jedna z hlavných postáv seriálu Černobyľ televízie HBO z roku 2019 mu vyniesla Zlatý glóbus.

"Zaberie veľa času urobiť zo mňa na pľaci pekného, ​​ale veľmi rýchlo sa stávam škaredým," tvrdí 191 centimetrov vysoký otec ôsmich detí, ktorého posledným filmom z viac ako stovky titulov je kultový scifi Duna z tohto roku. V jeho kladných aj záporných úlohách sa diváci vždy dočkajú jeho charakterného, ​​oduševneného výkonu. Českí diváci sa s ním mohli osobne zoznámiť v roku 2002 na karlovarskom festivale, keď sem prišiel predstaviť snímku Na miskách váh o kontroverznom nemeckom dirigentovi nacistickej éry Wilhelmovi Furtwänglerovi.

Plní charizmy, no každý iný: Aha, čo mužské filmové hviezdy na FOTO spája... Budete prekvapení!

Trvalo celkom dlho, kým sa medzinárodne preslávil

Skúsenosti z filmu, divadla i televízie zbieral rodák z Göteborgu už od desiatich rokov, napriek tomu trvalo celkom dlho, než sa medzinárodne preslávil. Začiatky v divadle pre neho znamenali hlavne shakespearovské hry. Prvým jeho významnejším počinom v zahraničnom filme bola v roku 1988 malá úloha inžiniera v snímke Neznesiteľná ľahkosť bytia. Pozornosť si získal rolou kapitána Tupoleva vo filme Hon na ponorku v roku 1990. A v ďalších rokoch už nasledovalo mnoho ďalších úspešných titulov - Dobrý Will Hunting, Ronin, Sklenený dom, Vyháňač diabla: Počiatok, Kráľ Artuš a ďalšie.

V roku 2006 si Skarsgaard zahral otca Orlanda Blooma v dvoch dieloch série Piráti z Karibiku. Vo filmovom spracovaní muzikálu Mamma Mia! zase bol švédskym spisovateľom Billom Andersenom. V roku 2009 sa objavil vo filme podľa knihy Dana Browna Anjeli a démoni a o dva roky neskôr bol doktorom Erikom Selvigom vo filme Thor. Túto úlohu si zopakoval aj v nasledujúcich rokoch v snímkach Avengers, Thor: Temný svet a Avengers: Age of Ultron. Titulnú rolu stvárnil aj v kontroverznej dvojdielnej snímke Nymfomanka režiséra Larsa von Triera, ktorý je popisovaný ako otvorená štúdia ženskej sexuality a v niektorých krajinách sa nemohol premietať.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Joel C Ryan/Invision

Tagy: Stellan Skarsgard

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov