Geniálny herec a miláčik publika slávi 75-ku: Je tretíkrát ženatý... TU je najšťastnejší!

15.09.2021Herci a herečkyAmerický herec Tommy Lee Jones, ktorý 15. septembra oslavuje 75 rokov, má na svojom konte množstvo rolí v komerčne úspešných filmoch a uplatnil sa aj ako režisér. Za vedľajšiu úlohu vo filme Utečenec získal v roku 1993 Oscara, za ďalšie tri role bol na túto cenu nominovaný a niekoľko ďalších snímok, v ktorých si zahral, sa výrazne zapísala do dejín svetovej kinematografie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tommy Lee Jones sa narodil 15. septembra 1946 v texaskom mestečku San Saba. Jeho matka bola policajtka, učiteľka a majiteľka obchodu, otec pracoval na ropnom poli. Jeho rodičia sa rozviedli, aby sa vzápätí opäť vzali a znova rozviedli. Študoval na Harvarde, za ktorý hral aj americký futbal. Jedným z jeho spolužiakov a spolubývajúcich bol aj neskorší viceprezident USA Al Gore. Po štúdiu sa presunul do New Yorku, kde sa začal venovať svojmu koníčku už zo strednej školy - herectvu.

Vo filme sa prvýkrát objavil v roku 1970 (Love Story). Slávnym sa stal v 90. rokoch, napríklad vďaka úlohe v snímke JFK Olivera Stonea, za ktorú bol nominovaný na Oscara, ale preslávil ho aj oscarový Utečenec alebo filmy Batman navždy a Muži v čiernom. V roku 2007 si zahral v dvoch slávnych filmoch - V údolí Elah (opäť bol nominovaný na Oscara) a Táto krajina nie je pre starých. Ďalšiu oscarovú nomináciu získal za rolu vo filme Lincoln z roku 2013. Obľúbený je aj v dobrodružnej dráme Vesmírni kovboji (2000).

V roku 2005 predstavil snímku Tri pohreby, ktorý režíroval a v ktorom hral aj hlavnú úlohu. Film získal dve hlavné ceny na festivale v Cannes. Jeho ďalším autorským počinom je snímka Sila života z roku 2014, ktorý v Cannes získal nomináciu na Zlatú palmu.

Je tretíkrát ženatý, najšťastnejší je na svojich farmách

Tommy Lee Jones je síce filmovou hviezdou prvej veľkosti, najšťastnejší sa však tento rodák z Texasu cíti na svojich farmách, kde chová kone a dobytok. V roku 2009 bol uvedený do Siene slávy texaských kovbojov.

Jones je tretíkrát ženatý. Prvé manželstvo uzavrel v roku 1971 s Kate Lardnerovou, neterou scenáristu a novinára Ringa Lardnera mladšieho. Spolu boli sedem rokov. Má dve deti a to z druhého manželstva s Kimberlea Cloughleyovou. V roku 2001 sa oženil so svojou treťou manželkou Dawn Laurel, s ktorou je doteraz. 

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos

Tagy: Tommy Lee Jones

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov