VIDEO Skutočný príbeh o Miss World 1970: Veľký konflikt a najšokujúcejší ročník histórie

02.06.2020Filmové novinkyBritská snímka Problémissky vychádza zo skutočných udalostí okolo narušenia súťaže Miss World v roku 1970, za ktorým stálo rodiacej sa Hnutie za oslobodenie žien.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Komediálna dráma režisérky Philippy Lowthorpeovej nenadŕža žiadnej zo strán konfliktu medzi ženskými aktivistkami a účastníkmi súťaže krásy, ktorý sa preniesol do priameho prenosu televíznej šou s viac ako 100 miliónmi divákov po celom svete. Hlavnú aktivistku Sally Alexanderovú stvárnila Keira Knightley.

"Problémissky je film o súťaži Miss World roku 1970 rozprávaný z niekoľkých rôznych hľadísk," uviedla režisérka Lowthorpeová. "Hlavný dôraz je však kladený na dve skupiny: na mladé ženy, ktoré sa rozhodli narušením súťaže oznámiť svetu svoje posolstvo o slobode a rovnosti a na mladé ženy, ktoré sa prihlásili do súťaže krásy, aby využili príležitosť, ktorú im Miss World ponúkala a ktoré dúfali, že ich vo svete preslávi," dodala.

"Na scenári sa mi najviac páčilo, že celú udalosť zobrazuje z troch rôznych hľadísk," podotkla Knightley. "Danú udalosť vidíme z pohľadu aktivistiek, z pohľadu Boba Hopea - moderátora Miss World a z pohľadu súťažiacich dievčat." 

Miss World konaná v roku 1970 v Londýne, ktorú moderoval britský komik Bob Hope (Greg Kinnear), budila kontroverzie už tým, že organizátori povolili účasť dvom ženám z Juhoafrickej republiky, ktorá bola v tom čase bojkotovaná kvôli apartheidu. 

O ďaleko väčší rozruch sa však postarali feministické aktivistky z Hnutia za práva žien, ktoré tvrdili, že súťaže krásy dehonestujú a ponižujú ženy. Vystúpenie feministiek v priamom prenose nakoniec takmer zatienilo pozoruhodný fakt, že korunku Miss World prvýkrát nezískala beloška.

Scenáristka Rebecca Fraynová vo filme dáva priestor Alexanderovej a Jo Robinsonovej (Jessie Buckleyová) z Hnutia za oslobodenie žien i víťazke súťaže z roku 1970 Miss Grenada Jennifer Hostenovej (Gugu Mbatha-Rawová). "Pri čítaní scenára akoby vo vzduchu okolo mňa niečo explodovalo. Ten príbeh je plný humoru a vtipu. Bolo by jednoduché brať kráľovné krásy ako obete, ale pre mnoho žien bola Miss World príležitosťou. A pre ženy inej farby pleti dvojnásobná," podotkla Mbatha -Rawová.

Zdroj: ČTK 

Foto: Pathé Productions Limited, British Broadcasting Corporation and The British Film Institute, Video: Youtube BIOSCOP CZ

Tagy: Keira Knightley Problémissky Gugu Mbatha-Rawová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov