Malostranský diabol vo filme: Kolaboroval s nacistami, posluhoval komunistickému režimu

23.02.2021Filmové novinkyNa začiatku februára začalo natáčanie nového filmu Arvéd inšpirovaného skutočným osudom rozporuplnej osobnosti Jiřího Arvéda Smíchovského.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jeho podstatná časť sa uskutoční v pražských ateliéroch v Kbelích, kde filmári pod vedením režiséra Vojtecha Maška a kameramana Dušana Husár natáčajú v dekoráciách, ktoré sú na pomedzí surreálného sna a uveriteľnej skutočnosti. Tieto scény tvorcovia následne prepoja s reálnymi lokáciami a vytvoria svojbytný svet hlavného hrdinu. ČTK o tom za distribučné spoločnosť CinemArt informoval Petr Slavík.

"Jiří Arved Smíchovský bol doktorom práv a filozofie, okultista, kolaborant s nacistickými okupantmi, udavač, neskôr falošný svedok a prisluhovač komunistického režimu. Veľmi inteligentná osobnosť s geniálnou pamäťou. Človek s obrovským vnútorným konfliktom, extrémnymi psychickými polohami, zapredanou dušou a neutíchajúcou túžbou po poznaní," uviedol predstaviteľ titulnej postavy Michal Kern.

Príbeh Jiřího Arvéda Smíchovského vyšiel knižne v roku 2016 pod názvom Malostranský diabol a portrét jednej z najrozporuplnejších osobností českej histórie vyvolal veľké ohlasy. Autor tejto knihy, spisovateľ Ján Poláček, je aj spoluscenáristom filmu spoločne s režisérom maskami. Filmový príbeh sa rodil od roku 2017.


Mohlo by vás zaujímať: Perinbaba by mala 100 rokov: Taliansku herečku preslávili oveľa známejšie kúsky


"Jiří Arvéd Smíchovský sa môže zdať na prvý pohľad naskrz záporným hrdinom, ale pravda je ako vždy a vo všetkom niekde uprostred. Okrem preukázaných trestných činov, ktoré viedli k jeho odsúdeniu, je v jeho úradných dokumentoch tiež výpočet obvinení, ktoré boli svedecky vyvrátené, je tam rozsiahle nevierohodné udanie Arvédového priateľa, z ktorého srší pomstychtivá nenávisť, a sú tam aj posudky o Arvédovej nezištnej pomoci za okupácie," uviedol Poláček. "Nie je dôvod, aby zanechal tak výraznú stopu ako jeden z najväčších zloduchov našej histórie. Arvéd bol totiž potom, čo spolupracoval s okupantmi, aj spolutvorcom vznikajúcej komunistickej tajnej bezpečnosti. Bol využitý v rade procesov so skutočnými kolaborantmi, ale aj pre nastupujúce režim nepohodlnými osobami," dodal.

Dôležitú úlohu má vo vznikajúcom mystickom filme filozofický systém hermetizmus, za ktorého súčasti sú pokladané alchýmia, astrológia, mágia a kabala. "Životný príbeh doktora Smíchovského mi dáva možnosť nahliadnuť na historickú látku pohľadom charizmatického démona, ktorý sa svojou zložitou povahou zapletie do zložitej doby," podotkol režisér a spoluscenárista Mašek, ktorý je spoluscenáristom víťazného filmu karlovarského festivalu Křižáček a nositeľom ôsmich cien Muriel za komiksovú tvorbu.

Vo filme, ktorý podporili Štátny fond kinematografie a slovenských Audiovizuálny fond, sa vedľa Kerna objaví v rôznych úlohách Saša Rašilov, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl a Vojtěch Vodochodský alebo slovenskí herci Robert Jakab, Zvonko Lakčevič a Marian Labuda.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Alan Diaz

Tagy: Arvéd Smíchovský

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov