Filmový megasviatok: Pozrite si kompletný prehľad nominácií na Oscara

Soška Oscar
15.01.2015Filmové novinkyZoznamu kandidátov v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied vládnu snímky Birdman a Grandhotel Budapešť. Obe si vyslúžili po deväť nominácií. Osem má v hre Kód Enigmy a po šesť si na konto pripísali filmy Chlapčenstvo a Americký ostreľovač. Osmičku nominovanú v kategórii Najlepší film spolu s menovanými tvoria aj Whiplash, Teória všetkého a Selma.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Nominácie vo všetkých 24 kategóriách dnes v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills vyhlásili filmári Alfonso Cuarón a J.J. Abrams, herec Chris Pine a prezidentka Akadémie Cheryl Boone Isaacs. Po prvý raz tak urobili v dvojdielnom priamom prenose, pričom dosiaľ bolo zvykom naživo predstaviť len kandidátky a kandidátov vo vybraných kategóriách.

Čierna komédia Birdman o zabudnutom umelcovi, ktorý dúfa v opätovné nadobudnutie svojej stratenej slávy, sa uchádza o ocenenia v kategóriách Najlepší film, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Michael Keaton), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Edward Norton), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Emma Stone), Réžia (Alejandro González Iňárritu), Pôvodný scenár (Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo), Kamera a tiež strih a mix zvuku.

Grandhotel Budapešť má v hre nominácie v kategóriách Najlepší film, Réžia (Wes Anderson), Pôvodný scenár (Wes Anderson, Hugo Guinness), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Kamera, Kostýmy, Masky, Výprava a Strih. 

Päticu nominovaných režisérov spolu s Andersonom a Iňárrituom tvoria Richard Linklater (Chlapčenstvo), Morten Tyldum (Kód Enigmy) a Bennett Miller (Foxcatcher). Za pôvodné scenáre sú popri tvorcoch Birdmana a Grandhotela Budapešť nominovaní aj Richard Linklater za Chlapčenstvo, Dan Gilroy za Nightcrawlera a dvojica Dan Futterman a E. Max Frye za snímku Foxcatcher.

V kategórii adaptovaných scenárov sú nominovaní Graham Moore (Kód Enigmy), Paul Thomas Anderson (Inherent Vice), Anthony McCarten (Teória všetkého), Damien Chazelle (Whiplash) a Jason Hall (Americký ostreľovač). 

Za herecké výkony v hlavných úlohách americkí akademici nominovali okrem spomínaného Michaela Keatona aj Benedicta Cumberbatcha (Kód Enigmy), Eddieho Redmayna (Teória všetkého), Bradleyho Coopera (Americký ostreľovač) a Stevea Carella (Foxcatcher). Päticu herečiek nominovaných za hlavné roly tvoria Felicity Jones (Teória všetkého), Julianne Moore (Still Alice), Rosamund Pike (Stratené dievča), Reese Witherspoon (Divočina) a Marion Cotillard (Dva dni, jedna noc). 

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Edwardovi Nortonovi konkurujú Robert Duvall (Sudca), Ethan Hawke (Chlapčenstvo), Mark Ruffalo (Foxcatcher) a J.K. Simmons (Whiplash). V rovnakej ženskej kategórii sú spolu s Emmou Stone nominované aj Patricia Arquette (Chlapčenstvo), Keira Knightley (Kód Enigmy), Meryl Streep (Príbehy z lesov) a Laura Dern (Divočina). 

V kategórii cudzojazyčných filmov nominovali argentínske Divoké historky, estónsku drámu Mandariinid, známu aj pod anglickým názvom Tangerines, mauritánske Timbuktu, poľskú Idu a ruský Leviatan. Najlepším dokumentárnym filmom sa stane jeden z pätice CitizenFour, Hľadanie Vivian Maier, Last Days in Vietnam, The Salt of the Earth a Virunga. Päticu nominovaných animovaných filmov tvoria Ako si vycvičiť draka 2, Škatuliaci, Veľká šestka, Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of Princess Kaguya) a Le Chant de la Mer (anglický názov: Song of the Sea). 

Slávnostné udeľovanie prestížnych cien sa bude konať 22. februára v hollywoodskom Dolby Theatre. V úlohe moderátora sa predstaví americký herec, spevák, režisér a producent Neil Patrick Harris. 

Prehľad nominácií v 87. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied 

Najlepší film (nominovaní sú producenti): 

  • Chlapčenstvo 
  • Birdman 
  • Kód Enigmy 
  • Whiplash 
  • Grandhotel Budapešť 
  • Teória všetkého 
  • Selma 
  • Americký ostreľovač 

Originálna komédia prekvapila: Zaujala kritikov a žne úspech


Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: 

  • Benedict Cumberbatch - Kód Enigmy 
  • Eddie Redmayne - Teória všetkého 
  • Michael Keaton - Birdman 
  • Bradley Cooper - Americký ostreľovač 
  • Steve Carell - Foxcatcher 


Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: 

  • Robert Duvall - Sudca 
  • Ethan Hawke - Chlapčenstvo 
  • Edward Norton - Birdman 
  • Mark Ruffalo - Foxcatcher 
  • J.K. Simmons - Whiplash 

Filmový inštitút rozhodol: Tieto americké filmy a seriály sú TOP


Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: 

  • Felicity Jones - Teória všetkého 
  • Julianne Moore - Still Alice 
  • Rosamund Pike - Stratené dievča 
  • Reese Witherspoon - Divočina 
  • Marion Cotillard - Dva dni, jedna noc 


Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: 

  • Patricia Arquette - Chlapčenstvo 
  • Keira Knightley - Kód Enigmy 
  • Emma Stone - Birdman 
  • Meryl Streep - Príbehy z lesov 
  • Laura Dern - Divočina 

Animovaný film: 

  • Ako si vycvičiť draka 2 
  • Škatuliaci 
  • Veľká šestka 
  • Kaguya-hime no monogatari (anglický názov: The Tale of Princess Kaguya) 
  • Le Chant de la Mer (anglický názov: Song of the Sea) 

Réžia:

  • Wes Anderson - Grandhotel Budapešť 
  • Alejandro González Iňárritu - Birdman 
  • Richard Linklater - Chlapčenstvo 
  • Morten Tyldum - Kód Enigmy 
  • Bennett Miller - Foxcatcher 


Najlepší cudzojazyčný film: 

  • Divoké historky (réžia: Damián Szifrón) - Argentína 
  • Mandariinid (anglický názov: Tangerines, réžia: Zaza Urushadze) - Estónsko 
  • Timbuktu (réžia: Abderrahmane Sissako) - Mauritánia 
  • Ida (réžia: Paweł Pawlikowski) - Poľsko 
  • Leviatan (réžia: Andrej Zvjagincev) - Rusko 

Kritici zvolili filmy roka: Uspel najmä A Most Violent Year


Adaptovaný scenár: 

  • Graham Moore - Kód Enigmy 
  • Paul Thomas Anderson - Inherent Vice 
  • Anthony McCarten - Teória všetkého 
  • Damien Chazelle - Whiplash 
  • Jason Hall - Americký ostreľovač 


Pôvodný scenár: 

  • Alejandro González Iňárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo - Birdman 
  • Richard Linklater - Chlapčenstvo 
  • Wes Anderson, Hugo Guinness - Grandhotel Budapešť 
  • Dan Gilroy - Nightcrawler 
  • Dan Futterman, E. Max Frye - Foxcatcher 

Premena ako zo sna: Z tučného čudáka je útly a bradatý vlasáč


Najlepší dokumentárny film: 

  • CitizenFour 
  • Hľadanie Vivian Maier 
  • Last Days in Vietnam 
  • The Salt of the Earth 
  • Virunga 


Najlepšia pôvodná filmová pieseň: 

  • Glory - z filmu Selma 
  • Everything Is Awesome - z filmu Lego príbeh 
  • Lost Stars - z filmu Love song 
  • Grateful - z filmu Beyond the Lights 
  • I’m Not Gonna Miss You - z filmu Glen Campbell: I’ll Be Me 

Úžasný Mr. Bean slávi 60-ku: Aká je pravá tvár za maskou blázna?


Najlepšia pôvodná filmová hudba: 

  • Jóhann Jóhannsson - Teória všetkého 
  • Alexandre Desplat - Kód Enigmy 
  • Alexandre Desplat - Grandhotel Budapešť 
  • Hans Zimmer - Interstellar 
  • Gary Yershon - Mr. Turner 


Kamera: 

  • Emmanuel Lubezki - Birdman 
  • Robert Yeoman - Grandhotel Budapešť 
  • Dick Pope - Mr. Turner 
  • Roger Deakins - Nezlomný 
  • Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal - Ida 

Nominácie na Annie Awards: Animovaným filmom vládnu Škatuliaci


Kostýmy: 

  • Milena Canonero - Grandhotel Budapešť 
  • Mark Bridges - Inherent Vice 
  • Colleen Atwood - Príbehy z lesov 
  • Anna B. Sheppard - Vládkyňa zla 
  • Jacqueline Durran - Mr. Turner 


Strih: 

  • Sandra Adair - Chlapčenstvo 
  • Tom Cross - Whiplash 
  • William Goldenberg - Kód Enigmy 
  • Joel Cox, Gary Roach - Americký ostreľovač 
  • Barney Pilling - Grandhotel Budapešť 

Filmoví kritici rozhodli: Toto je z minulého roka to najlepšie


Masky: 

  • Foxcatcher 
  • Grandhotel Budapešť 
  • Strážcovia Galaxie 


Výprava: 

  • Adam Stockhausen, Anna Pinnock - Grandhotel Budapešť 
  • Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald - Kód Enigmy 
  • Nathan Crowley, Gary Fettis - Interstellar 
  • Dennis Gassner, Anna Pinnock - Príbehy z lesov 
  • Suzie Davies, Charlotte Watts - Mr. Turner 

Zastúpenie ČR na Oscaroch: Nominovali Fair Play s Luknárom


Najlepší krátky animovaný film: 

  • The Bigger Picture - Daisy Jacobs (réžia), Christopher Hees (produkcia) 
  • The Dam Keeper - Robert Kondo a Dice Tsutsumi (réžia) 
  • Feast - Patrick Osborne (réžia), Kristina Reed (produkcia) 
  • Me and My Moulton - Torill Kove (réžia) 
  • A Single Life - Joris Oprins (réžia) 


Najlepší hraný krátky film: 

  • Aya - Oded Binnun a Mihal Brezis (réžia) 
  • Boogaloo and Graham - Michael Lennox (réžia), Ronan Blaney (scenár) 
  • Lampa - Hu Wei (réžia), Julien Féret (produkcia) 
  • Parvaneh - Talkhon Hamzavi (réžia), Stefan Eichenberger (produkcia) 
  • Telefonát - Mat Kirkby (réžia), James Lucas (scenár) 

Krvavá daň za nakrúcanie: Desať najtragickejších nehôd v dejinách filmu


Najlepší krátky dokumentárny film: 

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1 
  • Joanna 
  • Nasza klatwa (angl. názov Our Curse) 
  • La Parka (angl. názov The Reaper) 
  • White Earth 


Zvuk - strih: 

  • Interstellar 
  • Americký ostreľovač 
  • Nezlomný 
  • Hobit: Bitka piatich armád 
  • Birdman 

Krásne, vznešené... a smrteľne nebezpečné: TOP televízne draky


Zvuk - mix: 

  • Americký ostreľovač 
  • Nezlomný 
  • Interstellar 
  • Birdman 
  • Whiplash 


Vizuálne efekty: 

  • Captain America: Zimný vojak 
  • Úsvit planéty opíc 
  • Strážcovia Galaxie 
  • Interstellar 
  • X-Men: Budúca minulosť 

Zdroj: SITA 

Foto: SITA

Tagy: Oscar Birdman Grandhotel Budapešť Akadémia filmových umení a vied

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov