Jeden z najobľúbenejších slovenských filmov sa vracia do kín: Toto ste o ňom rozhodne netušili

Na krásnom modrom Dunaji
27.08.2020Novinky v kináchKultový film Na krásnom modrom Dunaji (1994) režiséra Štefana Semjana, ktorý vznikol v euforickom porevolučnom období slobody, je opäť v kinodistribúcii. Od štvrtka 20. augusta si ho diváci môžu pozrieť v digitálne reštaurovanej podobe, ktorú získal v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Bláznivá komédia s kriminálnou zápletkou o troch bohémskych kamarátoch sa odohráva v Bratislave na začiatku 90. rokov minulého storočia. Začína sa krádežou obrazu Andyho Warhola, pokračuje policajnou naháňačkou a prináša príbeh plný zvratov a prekvapení. Film nakrútil ako svoj dlhometrážny debut režisér Štefan Semjan, scenár napísali spolu s Marošom Hečkom a ešte pred realizáciou filmu zaň získali viacero medzinárodných ocenení.

Jeden z najúspešnejších

"Film v slovenských kinách videlo 57.006 divákov a ešte v roku 2010 sa držal na deviatej priečke rebríčka Top 10 najnavštevovanejších domácich filmov v ére samostatného Slovenska," informovala Lucia Mandincová z Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK). Trojicu slobodomyseľných kamarátov vo filme stvárnili Ady Hajdu, Maroš Kramár a Juraj Johanides. "Mal som vtedy 31 alebo 32 rokov," spomína na nakrúcanie filmu Johanides, dnes režisér, ktorý vo filme herecky debutoval.

"Musím povedať, že som sa so Štefanom dosť pohádal, pretože som bol presvedčený, že sme veľmi starí na ten film, že by ho mali hrať oveľa mladší ľudia. Všetky situácie, ktoré sa tam dejú, prináležia viac mladším ľuďom, ktorí si ešte v podstate nič neuvedomujú," dodal Johanides. Vo filme ďalej účinkujú Marián Labuda, Andy Hryc, Ľubomír Paulovič, Peter Bzdúch, František Kovár, Anna Šišková či vtedy ešte študentka herectva Silvia Šuvadová. "Zaujímavosťou je, že postavu Maroša Kramára mal pôvodne hrať Roman Luknár, no v tom čase si plnil rodičovské povinnosti v Španielsku," poznamenala Mandincová.

Je rozhodnuté! Herečka z Plného domu a jej manžel idú do väzenia: Najväčší podvod v dejinách

Sexuálna sloboda a odraz doby

Hlavní hrdinovia zažívajú dobrodružstvá na hranici zákona. Užívajú si neviazanú zábavu, sexuálnu slobodu a nemajú žiadne obavy pred budúcnosťou. Táto nálada charakterizovala aj dobu, v ktorej sa film odohráva. Názov Na krásnom modrom Dunaji má zároveň ironický podtón, tvorcovia v dobovej explikácii vysvetľujú, že film je tiež príbehom "o Dunaji, ktorý nie je modrý, aj keď dokáže byť krásny - záleží od tých, ktorí dokážu ešte cítiť, nebyť ľahostajní a zachovávať premenlivú a stále živú úctu k životu". Ich zámerom bolo "rozprávať o Slovákoch s otvorenou sebairóniu a zdrvujúcou nahotou".

Zdroj: TASR 

Foto: YouTube/Slovenský filmový ústav, Video: Youtube

Tagy: Maroš Kramár Ady Hajdu Na krásnom modrom Dunaji Juraj Johanides

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov