Hviezdu Titaniku vytiahli priamo od pultu: Radšej hrať divadlo, než ostať pri snoch

04.10.2015Herci a herečkyMeno britskej herečky Kate Winslet si dnes takmer každý filmový fanúšik spojí predovšetkým s rolou vo veľkofilme Titanik. No svojho prvého Oscara získala táto sympatická herečka až na šiesty pokus, za rolu vo filme Predčítač. Winsletová, ktorá je už tretíkrát vydatá a je tiež trojnásobnou matkou, oslávi v pondelok 5. októbra štyridsiate narodeniny.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V dvadsiatich dvoch rokoch stvárnila jednu z hlavných rolí v Titaniku, najväčšom kasovom trháku všetkých čias, a túžba Hollywoodu po mladej Angličanke bola potom naozaj veľká. Winsletová vtedy dala prekvapivo pred mamutími produkciami prednosť malým nezávislým snímkam. Vyberala si však podľa stále rovnakého kritéria: zaujatie scenárom a postavou, ktorú mala hrať. To bol napokon aj prípad Titaniku a jej Rose: "Možno to odo mňa bola naivita, ale naozaj som netušila, že sa film vyvinie v niečo tak veľké."

Nasledovali rôznorodé role v Ako dym (1999) a Quills - Perom markíza de Sade (2000) či Enigma (2001). "Titanik bol tak monumentálny, že som po ňom mala strach, že zabudnem, ako je pre mňa herectvo dôležité," vysvetľovala svoju účasť v projektoch "menších a osobitejší".

Do "továrne na sny" sa Kate vrátila až v roku 2003, keď si zahrala rolu novinárky spovedajúcej Kevina Spaceyho v Živote Davida Galea. To už mala za sebou tretiu nomináciu na Oscara za životopisný príbeh Iris (2001). Pozlátenú sošku mohla získať aj v roku 2005, ale za rolu Clementine vo Večnom svite nepoškvrnenej mysle ju akademici štvrtýkrát opomenuli. Nakoniec sa slávnej sošky dočkala až na šiesty pokus, v roku 2009 ju získala za hlavnú úlohu v romantickej dráme Predčítač. V poslednej dobe na seba upozornila napríklad filmom Kráľova záhradníčka (2014).


Mohlo by vás zaujímať: Film Na lane šokoval divákov: Závraty a nevoľnosť počas premiéry!​


Rodáčka z Readingu pochádza z hereckej rodiny a o jej osude teda vlastne bolo rozhodnuté dopredu. Navštevovala divadelnú školu Redroofs v Maidenhead a v 16 rokoch sa vrhla do praxe, keď dostala hlavnú rolu v britskom seriáli Dark Season. V roku 1994 si talentované dievča vytiahol - podľa legendy priamo od lahôdkarseho pultu - režisér Peter Jackson a obsadil ju do svojej novozélandskej krimi Nebeské stvorenia. Kariéra Winsletovej bola raketová, ale pritom sa nespreneverila vlastnému prísloviu, že "radšej bude robiť divadlo a film v Anglicku, ako bývať v LA a snívať o malých rolách v amerických filmoch".

Vo svojich štyridsiatich rokoch je už tretíkrát vydatá. Pri utajenom obrade v New Yorku povedala pred troma rokmi svoje áno Nedovi RocknRollovi, synovcovi podnikateľa, miliardára a priekopníka komerčných vesmírnych letov Richarda Bransona. V rokoch 1998 až 2001 bola Kate manželkou režiséra Jima Threapletona a medzi rokmi 2003 až 2010 bol jej manželom režisér Sam Mendes. Z prvého manželstva má dcéru Miu, z druhého potom syna Joa Alfieho. So súčasným manželom Nedom sa im v decembri 2013 narodil syn Bear.

​Hoci jej postava mala vždy ľahko zaoblené tvary, v očiach Britiek je v tomto ohľade favoritkou, čo potvrdil aj prieskum z roku 2010, ktorý odhalil, že jej postavu by si prialo mať 16 percent jej krajaniek. Svoje krivky Kate navyše vôbec nerieši. "Nechcem tráviť čas premýšľaním o veľkosti zadku. Chcem byť zdravá a baviť sa, koľko len môžem. Chcem tu byť pre moje deti. To je ono. To sú priority. Nie mať ploché brucho," povedala herečka v jednom rozhovore.

Za film Predčítač získala Oscara 

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA

Tagy: Kate Winslet

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov