Núdzou netrpia a sami sa aj podelia: Tieto hviezdy pomáhajú, kde sa dá

Brad Pitt a Angelina Jolie
29.10.2015Herci a herečkyHollywoodski herci zarábajú sumy, o akých sa bežným smrteľníkom môže len snívať a o utrpení vo svete by mohli čítať nanajvýš v novinách. Svoje postavenie, vplyv i peniaze sa však rozhodli investovať tam, kde pomôžu viac. Angažujú sa v humanitárnych organizáciách, zakladajú nadácie, zbierajú finančné prostriedky a sami pomáhajú na miestach postihnutých biedou, vojnou i zločinom.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Demi Moore

Herečka Demi Moore je obhajkyňou obetí obchodu s ľuďmi, ktorý je najrýchlejšie rastúcim a druhým najrozšírenejším zločinom vo svete. V roku 2010, spolu s exmanželom Ashtonom Kutcherom, založili Nadáciu Demi a Ashtona s cieľom pomôcť ukončiť nielen spomínaný obchod s ľuďmi, ale i sexuálne otroctvo detí. V rovnakom roku začala Demi spoluprácu s televíziou CNN na projekte s názvom Nepálske ukradnuté deti.

Ben Affleck

V roku 2010 zahájil iniciatívu v Demokratickej republike Kongo, kde pomáha ľuďom postihnutým vojnou. Podľa neho ide o „jednu z najhorších humanitárnych tragédií na svete“. Krajinu sám osobne niekoľkokrát navštívil, v roku 2008 dokonca sám nahral krátky film s názvom Gimme Shelter, ktorý zachytáva utrpenie ľudí, ktorí v dôsledku vojny stratili svoje domovy. Filmom chcel zvýšiť povedomie ľudí vo svete a najmä získať finančné prostriedky, ktoré by utečencom mohli pomôcť.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa hercom pomútil rozum: 10 úloh, ktoré nikdy nemali vziať


Charlize Theron

Juhoafrická kráska bola v roku 2008 menovaná za vyslankyňu mieru pre OSN s osobitným zameraním na ukončenie násilia páchanom na ženách. Už rok predtým sama založila dobrovoľnícku nadáciu, ktorá bojuje proti šíreniu ochorenia AIDS medzi africkou mládežou. V marci 2012 bola Charlize Theron za svoju humanitárnu prácu ocenená na gala večeri Kampane za ľudské práva. Sama vedie kampaň za zrovnoprávnenie homosexuálne orientovaných ľudí. Charlize navyše odmieta svoju vlastnú svadbu dovtedy, kým nebudú zlegalizované manželstvá osôb rovnakého pohlavia v každom štáte.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna Charlize Theron opäť mamičkou: Stalo sa tak po dojímavom čine


George Clooney

Oscarový herec je dávno známy nielen vďaka skvelým filmom, ale i pre svoju prácu v rôznych humanitárnych organizáciách a najmä vďaka svojej veľkorysosti. Za svoj najnovší cieľ si stanovil úlohu zastaviť genocídu páchanú v oblasti sudánskeho Dárfúru. So svojimi kolegami z filmu Dannyho jedenástka Donom Cheadlom, Mattom Damonom, Bradom Pittom a producentom Jerrym Weintraubom preto založil organizáciu Not On Our Watch. V roku 2012 navštívil sudánske pohorie Nuba, kde v rámci projektu Enough pracovali na dokumente, ktorým chcel zvýšiť povedomie ľudí o zločinoch páchaných v Afrike. V marci 2012 bol spolu so svojim otcom zatknutý, pretože sa zúčastnil pokojnej demonštrácie pred sudánskym veľvyslanectvom vo Washingtone. Clooney navyše často finančne i materiálne podporuje bezdomovcov.

Angelina Jolie

Angelina Jolie a jej manžel Brad Pitt založili v roku 2006 Nadáciu Maddoxa Jolie-Pitta, ktorá slúži na pomoc pri humanitárnej kríze po celom svete. Pár daroval milión dolárov organizácii Lekári bez hraníc a organizácii, ktorá pomáha deťom v núdzi. V roku 2001 bola Vysokým komisárom OSN pre utečeneckú problematiku menovaná vyslankyňou dobrej vôle pre OSN. Od vtedy sa osobne zúčastnila mnohých poľných misii po celom svete, kde sa stretáva s utečencami. Angelina začala byť aktívnejšia aj na politickej scéne. Stretnutiami s politikmi a rozhovormi s nimi sa snaží aktivizovať aj samotných zákonodarcov a získať tak politickú podporu. Aj ona získala niekoľko ocenení za humanitárne úsilie, vrátane Globálneho humanitárneho ocenenia, ktorú jej udelila OSN práve pre jej prácu pre utečencov.


Mohlo by vás zaujímať: Dcéra Angeliny Jolie a Brada Pitta je nádherná: Ehm, ale čosi tu nesedí!


Sean Penn

Sean Penn je známy nielen ako herec, ale i ako politický a spoločenský aktivista a filantrop. Krátko po zemetrasení na Haiti v roku 2010 založil humanitárnu organizáciu a aktívne zahájil priamo na mieste postihnutom zemetrasením obrovskú materiálnu pomoc. Na filmovom festivale v Cannes v roku 2012 vyrobil menší škandál, keď veľmi horlivo a vášnivo vyjadril svoj hnev nad tým, že ľudia len dva roky po katastrofe zabudli na situáciu na Haiti. V rovnakom roku získal ocenenie za šírenie mier za neustálu humanitárnu prácu na Haiti. Cenu si prevzal z rúk bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova, ktorý na javisku stál po boku Dalajlámu.

Zdroj:  lu listosaur.com 

Foto: SITA

Tagy: Ben Affleck George Clooney Angelina Jolie Demi Moore Charlize Theron Sean Penn

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov