Svet filmu smúti: Zomrel obľúbený herec a predstaviteľ Severusa Snapea

14.01.2016Herci a herečkyVo veku 69 rokov zomrel dnes anglický herec Alan Rickman. Správu o úmrtí predstaviteľa Severusa Snapea v sérii snímok o čarodejníkovi Harrym Potterovi (2001 - 2011) potvrdila jeho rodina, ktorá tiež uviedla, že mal rakovinu. Správu o úmrtí herca pre BBC News potvrdil aj jeho agent.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Prvú veľkú slávu zažil Rickman vďaka hitu osemdesiatych rokov Smrtonosná pasca. Rola Hansa Grubera priniesla Rickmanovi nové možnosti, ale zároveň ho vo filmoch odkázala, cez pár výnimiek, na vedľajšej a menej významné úlohy. Úlohou, ktorá ho preslávila nepochybne najviac, bola rola Severusa Snapea v sérii filmov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. ​

Väčšiu slávu mu priniesol opäť až ďalší komerčný film a opäť rola hlavného záporného hrdinu. Za rolu šerifa z Nottinghamu vo filme Robin Hood: Kráľ zbojníkov bol ocenený britskou filmovou cenou Bafta.


Mohlo by vás zaujímať: Zaujali viac: Týchto filmových záporákov máme radšej než hlavných hrdinov


Rickman, ktorý miloval aj divadlo a v Británii patril k najobľúbenejším hercom posledných 30 rokov, stále menil svoj vzhľad, role aj filmové žánre. Natočil takmer tridsaťpäť celovečerných filmov a stal sa jedným z najlepších britských hercov súčasnosti.

Začínal ako divadelný herec. Medzinárodne známym sa stal vďaka filmom Smrtonosná pasca (1988) a Robin Hood: Kráľ zbojníkov (1991). Okrem toho stvárnil spomínaného Severusa Snapea vo filmovej sérii o Harrym Potterovi a objavil sa aj v tituloch ako Rozum a cit (1995), Dogma (1999), Dohola? (2001), Láska nebeská (2003), Parfum: Príbeh vraha (2006), Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street (2007), Víno roku (2008), Gambit (2012) či Komorník (2013).

 

Prepožičal tiež hlas Marvinovi v dobrodružnej sci-fi komédii Stopárov sprievodca po galaxii (2005) a modrej húsenici v Alici v krajine zázrakov (2010) režiséra Tima Burtona. V roku 1997 získal Zlatý glóbus za titulnú rolu v televíznom filme Rasputin (1996). Ako režisér má na konte snímky Zimný hosť (1997) a V kráľových záhradách (2014), v ktorej si tiež zahral. 

Snape slovami Alana Rickmana

Zdroj: ČTK  SITA 

Foto: SITA, Video: YouTube

Tagy: Harry Potter Severus Snape Alan Rickman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov