Ochorenie Charlieho Sheena má i pozitívnu stránku: Jeho priznanie zachraňuje životy

Charlie Sheen
27.02.2016Herci a herečkyKeď minulý rok v novembri americký herec Charlie Sheen zverejnil, že je HIV pozitívny, zdvihol sa na internete v USA okamžite rekordný záujem o informácie, ako predchádzať nakazeniu vírusom spôsobujúcim Syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS). Vyplýva to zo štúdie publikovanej v časopise Journal of American Medical Association (JAMA).
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Autori výskumu zaznamenali po Sheenovom oznámení o zhruba 2,75 miliónov viac otázok o víruse HIV, AIDS, prevencii tejto choroby, než očakávali na základe predchádzajúceho vývoja. „Sheenov efekt“ chcú teraz vedci ďalej využívať k šíreniu osvety o AIDS.

Počet otázok o kondómoch zadaných do vyhľadávača Google sa krátko po priznaní obľúbeného komediálneho herca zvýšil o 75 percent, otázok na príznaky ochorenia vúrusom HIV pribudlo o 540 percent a na spôsoby testovania na prítomnosť vírusu v tele o 214 percent. Výrazne zvýšený bol počet týchto otázok ešte ďalšie tri dni po novembrovom rozhovore Charlieho Sheena odvysielanom stanicou NBC.


Mohlo by vás zaujímať: Charlie Sheen nie je prvým hercom s HIV: S chorobou bojovala aj hviezda Psycha či herci z Dallasu!


„Nikto by nemal byť nútený priznať, ako na tom s vírusom HIV je, ale Sheenovo odhalenie môže prispieť k zlepšeniu verejného zdravia, pretože môže mnoho ľudí upozorniť na HIV a prevenciu ochorenia týmto vírusom,“ uviedol jeden z autorov štúdie John Ayers z univerzity v San Diegu.

Hollywoodska hviezda známa z filmov Čata (1986) či Horúce strely (1991 a 1993), z populárneho komediálneho seriálu Dva a pol chlapa a nemenej preslávená i svojimi problémami s alkoholom, drogami, sexuálnymi výstrelkami a domácim násilím oznámila vlani v novembri, že je HIV pozitívna už štyri roky.

Spravodajská stanice BBC pripomenula, že Sheen nie je zďaleka jedinou verejne známou osobnosťou, ktorá svojou otvorenou spoveďou prilákala pozornosť verejnosti k určitému zdravotnému problému. Napríklad herečka Angelina Jolie podstúpila v roku 2013 obojstrannú mastektómiu, teda odstránenie mliečnych žliaz. Urobila tak po tom, čo u nej lekári zistili vyššie riziko vzniku nádorového ochorenia týchto orgánov. Minulý rok si z obavy pred rakovinou nechala tiež preventívne vyoperovať vaječníky.

Zdroj: ČTK  lu 

Foto: SITA

Tagy: Charlie Sheen HIV

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov