Odišiel legendárny Bud Spencer: Čo ste všetko o ňom nevedeli?

Bud Spencer
28.06.2016Herci a herečkySvet obletela správa u úmrtí výnimočného talianskeho umelca Buda Spencera. Príčiny úmrtia 86 ročného herca zatiaľ nie sú oficiálne známe. Isté však je, že svet prišiel o ďalšiu legendu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Nebol len hercom

Bud Spencer, vlastným menom Carlo Predersoli, sa narodil 31. októbra 1929 v Neapole. Už ako 18 ročnému sa mu podarilo získať prácu na talianskom konzuláte v Brazílii. Vďaka tomu sa naučil plynule portugalsky, no ovládal i angličtinu, francúzštinu, španielčinu a nemčinu. V roku 2005 ho život zavial aj k politike. Vtedy svoju kandidatúru na post regionálneho poradcu pre stranu Forza Italia okomentoval takto: „V živote som už robil takmer všetko. Existujú iba 3 veci, ktorými som ešte nebol – baletkou, džokejom a politikom, ale keďže prvé dve neprichádzajú do úvahy, tak sa vrhnem do politiky.“ Politická kariéra sa preňho skončila rovnako rýchlo ako sa začala, no medzitým toho stihol viac, ako ktorákoľvek iná známa osobnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Svet prišiel o ďalšiu legendu: Zomrel herec Bud Spencer (†86)


Súťažil aj na olympiáde

Už v mladom veku sa Bud Spencer venoval športu. Ako profesionálny plavec reprezentoval Taliansko na dvoch olympijských hrách v Helsinkách (1952) a v Melbourne (1956). Bol vôbec prvým talianskym plavcom, ktorému sa podarilo zaplávať 100 m voľným spôsobom za menej než jednu minútu. Vtedy mal len 21 rokov. Venoval sa aj vodnému pólu, no športovú kariéru náhle ukončil v roku 1957. Okrem toho stihol získať aj právnický titul.

Meno si vybral podľa obľúbeného piva

Najvýraznejšou etapou jeho profesijného života bola práve herecká kariéra. Tú začal ešte v roku 1950, kedy mal premiéru vôbec prvý film, v ktorom sa objavil. Bola to snímka Quel fantasma di mio marito a Bud Spencer si v nej zahral len menšiu postavu. Nasledujúce roky sa v tomto smere nič nemenilo, herec dostával len nepodstatné úlohy, no zlom nastal v roku 1959, kedy pri nahrúcaní filmu Hannibal stretol svojho vtedy ešte len budúceho hereckého kolegu Terencea Hilla. Dnes už vieme, že to bola chvíľa, ktorá predznamenala vznik jednej z najlepších komediálnych hereckých dvojíc kinematografie. V roku 1967 si zmenil meno na Bud Spencer, čím chcel vzdať hold inej hereckej legende, Američanovi Spencerovi Tracymu. Pokiaľ ide o meno Bud, tu sa mu inšpiráciou stal jeho obľúbený nápoj, pivo značky Budweiser.

Zlatá éra Spencera a Hilla

U nás sú mená Bud Spencer a Terence Hill (vlastným menom Mario Girotti) známe najmä z tzv. spaghetti westernov a komédií. Obľúbená dvojica zaznamenala počas šesťdesiatych, sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia taký úspech, že spolu natočila viac ako 20 filmov. Ich úspech a sláva veľmi skoro presiahli hranice Talianska, ale aj Európy a čoskoro sa do produkcii filmov zapojili i americkí filmári. K ich vôbec najznámejším snímkam patria napríklad Boh odpúšťa... ja nie! (1967), Tromfové eso (1968), Pravá a ľavá ruka diabla (1970), Torino nera (1972), Malý unavený Joe (1972), Ak sa nahneváme, budeme zlí (1974), Policajt v Hongkongu (1975), Charleston (1977), Dvaja ničomníci (1977), Miliónový chrobák (1980), Banánový Joe (1982) či Dvojníci 1984).

Boli ako bratia

Úspech hereckých dvojíc, samozrejme, musí stáť na silnejších základoch, ako je len individuálnych talent samotných protagonistov. Kým na prvý pohľad tvorili Spencer a Hill celkom nesúrodú dvojicu, opak bol pravdou. Sám Spencer ich vzťah opísal takto: „Terence je ako môj brat a ako bratia spolu nie vždy súhlasíme, čo Terencovi môže občas spôsobovať bolesti v krku (smiech). Myslím si však, že náš vzťah sa odráža aj vo filmoch. Terence sa vždy môže spoľahnúť na mňa a naopak, ja na neho. Vždy sme sa na spoločnú prácu tešili a užívali sme si ju. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo sme spolu urobili tak veľa filmov.“

Začiatok konca

Koncom osemdesiatych rokov sa už pomaly začal filmový trh uberať iným smerom a sláva oboch hercov pomaly ale isto ustávala a to bol začiatok jeho hereckého konca. Bud Spencer sa rozhodol utiahnuť do úzadia. V tom čase sa začal venovať iným oblastiam. Podnikal, stal sa certifikovaným pilotom dopravných lietadiel a vrtuľníkov a neskôr kúpil aj textilnú továreň, ktorá vyrábala oblečenie pre deti v núdzi. Venoval sa aj gastronómii a začal písať knihy. Hoci práve herectvo bolo tým, čo ho vo svete preslávilo, sám o sebe tvrdil, že ním nikdy nechcel byť a že šlo len o náhodu. „Nič však neľutujem, všetko by som urobil opäť rovnako. Netúžil som byť hercom. Raz však hľadali bradatého muža, ktorý ovláda jazdu na koni aj angličtinu, a to za milión lír,“ povedal v rozhovore pre talianske médiá.

Posledné ,,ďakujem“

Bud Spencer naposledy vydýchol 27. júna v Ríme obklopený svojimi tromi deťmi, piatimi vnúčatami a šiestimi pravnúčatami. Jeho syn Giuseppe Pedersoli v oficiálnom vyhlásení pre médiá uviedol, že herec netrpel a jeho posledné slovo bolo „Ďakujem“. Je to však práve on, charizmatický „veľký muž“, ktorému fanúšikovia po celom svete ďakujú do hereckého neba.

Zdroj: internet  lu 

Tagy: Bud Spencer legenda úmrtie

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov