Richard Gere z Pretty Woman: Získal si aj srdce Cindy Crawford

Richard Gere vo filme Pretty Woman
31.08.2014Herci a herečkyAmerický filmový a divadelný herec Richard Gere sa v nedeľu 31. augusta dožíva 65. narodenín. Zažiaril ako milionár Edward Lewis v mimoriadne úspešnej romantickej komédii Pretty Woman. V roku 1999 bol časopisom People vyhlásený za najsexi muža sveta.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Herec známy tiež z filmov Návrat Sommersbyho, Prvý rytier alebo Jeseň v Ney Yorku je držiteľom Zlatého glóbusu za svoj výkon v muzikáli Chicago.

Richard Tiffany Gere sa narodil 31. augusta 1949 vo Filadelfii v americkom štáte Pensylvánia do anglicko-írskej rodiny. Ako druhorodený z piatich detí má tri sestry a jedného mladšieho brata. Celá rodina sa venovala hudbe, vďaka čomu sa budúci herec naučil hrať na gitaru, trúbku, husle a vytváral hudbu pre školské divadelné predstavenia.

Po skončení strednej školy sa mladý Gere rozhodol pokračovať v štúdiu na univerzite v Massachusetts. Ako hlavný študijný odbor si vybral filozofiu a východné náboženstvá. Po dvoch rokoch však u neho zvíťazila túžba po herectve a školu opustil.


Bruce Willis a jeho cesta ku sláve: Úžasný príbeh koktavého chlapca


Začínal v divadelných súboroch Provincetown Playhouse v New Yorku a Seattle Repertory Theater v Seattli. Úspech zaznamenal najmä v úlohe Dannyho Zucca v muzikáli Pomáda (1973) hranom v londýnskej aj broadwayskej produkcii.

Richard Gere vo filme Americký gigolo

Na filmovom plátne debutoval Richard Gere v kriminálke Report to the Commissioner (Vyšetrovacia správa, 1975). Nasledovala úloha psychopatického vojaka vo vojnovej dráme Baby Blue Marine (1976) a prvú medzinárodnú pozornosť si herec získal ako agresívny Tony Lopanto v dráme Looking for Mr. Goodbar (Hľadanie pána Goodbara, 1977). Obľúbenou hereckou hviezdou sa Gere stal po stvárnení prostitúta podozrivého z vraždy svojej zákazníčky vo filme American Gigolo (Americký gigolo, 1980). Po uvedení snímky sa atraktívny herec začal pravidelne objavovať na titulných stránkach módnych magazínov ako nový idol ženského publika. Aj v nasledujúcej snímke An Officer and a Gentleman (Dôstojník a gentleman, 1982) stvárnil príťažlivého hrdinu a zaznamenal úspech. "Vždy som hovoril, že je lichotivé, keď ste žiadaný a ľudia prijmú skutočnosť, ktorú predstavuje vami hraná postava. Ale vždy bolo hlúpe domnievať sa, že keď som schopný zahrať gigola na plátne, tak by som mal niečo podobné zosobňovať aj mimo plátna", vyjadril sa Gere v istom rozhovore.

Najvýraznejší zvrat v kariére charizmatického herca prišiel v roku 1990 s romantickou komédiou Pretty Woman (1990). Gere stvárnil podnikateľa a magnáta Edwarda Lewisa, ktorý sa zamiluje do chudobnej prostitútky Vivian Wardovej v podaní herečky Julie Roberts. Film sa dočkal veľkého úspechu, získal viaceré významné ocenenia a z obidvoch hercov spravil hollywoodske superhviezdy. V 90. rokoch 20. storočia sa Richard Gere objavil v ďalších úspešných filmoch ako Sommersby (Návrat Sommersbyho, 1993), First knight (Prvý rytier, 1995), Primal Fear (Prvotný strach, 1996), Red Corner (Červený labyrint, 1997) alebo Runaway Bride (Nevesta na úteku, 1999). S herečkou Winonou Ryder si zahral v romantickom filme Autumn in New York (Jeseň v New Yorku, 2000) a po boku Helen Hunt sa predstavil v sarkastickej komédii Dr. T & the Women (Dr. T a jeho ženy, 2000).


Legenda Marlon Brando: Krstný otec, motorkár Johny či šerif Calder


Za výborný výkon v muzikáli Chicago (2002) získal americký herec prestížny Zlatý glóbus. K najaktuálnejším filmom herca patrí akčná dráma The Double (Dvojitý agent, 2011), thriller Arbitrage (Smrteľné lži, 2012) a komédia Movie 43 (Mládeži neprístupné, 2013).

Jeho prvou manželkou bola v rokoch 1991 až 1995 slávna modelka Cindy Crawford. V roku 2002 sa herec oženil druhýkrát, vzal si herečku Carey Lowell, s ktorou má syna Jamese Jigmea Gerea (2000).

Richard Gere je známy silným vzťahom k budhizmu a je vášnivým zástancom ľudských práv a občianskych slobôd Tibeťanov. Je tiež zakladateľom organizácie The Gere Foundation, prostredníctvom ktorej sa snaží šíriť celosvetovú osvetu proti AIDS. "Od filmu chcem, aby zasiahol moje emocionálne centrum. Chcem to cítiť, nie spoznať", odcitovala sympatického herca internetová stránka ugo.com.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA, archív

Tagy: Richard Gere Pretty Woman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov