Sophia Loren má 80: S kariérou aj manželom začala v súťaži krásy

Sophia Loren
20.09.2014Herci a herečkyLegendárna talianska filmová herečka Sophia Loren sa v sobotu 20. septembra dožíva 80 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V 60. rokoch 20. storočia sa stala hviezdou svetovej kinematografie a dodnes je považovaná za jednu z najkrajších herečiek sveta. Z jej bohatej filmografie sú známe filmy ako Pýcha a vášeň, Manželstvo po taliansky, Zvláštny deň či Pret-a-Porter. V roku 1962 získala Oscara za úlohu Cesiry vo filme Vrchárka podľa románu Alberta Moraviu.

Sophia Villani Scicolonea sa narodila 20. septembra 1934 v talianskom Ríme ako nemanželské dieťa do chudobnej rybárskej rodiny. Štíhla dievčina s prezývkou Špáradlo trávila detstvo a dospievanie v mestečku Pozzuoli snívaním o kariére slávnej herečky. Najmä vďaka pôvabnému vzhľadu pred kamerou debutovala ako sedemnásťročná v úlohe otrokyne v historickej dráme Quo Vadis (1951).


Prečítajte si tiež: Kráľovné televíznych obrazoviek: Tieto zarábajú milióny dolárov!


V roku 1952 si exotickú Sofiu Scicolone v súťaži krásy všimol o 20 rokov starší filmový producent Carlo Ponti, ktorý sa neskôr stal jej celoživotným druhom. Vzal ju pod svoje ochranné krídla, zaistil jej hodiny herectva a premenoval ju na Sophiu Lorenovú. Ako Pontiho múza krásna Talianka naplno rozvinula svoj pozoruhodný herecký talent. Vďaka filmu L'Oro di Napoli (Neapolské zlato, 1954) sa vyšvihla do roly vážnej konkurentky o sedem rokov staršej populárnej herečky Giny Lollobrigidy. Koncom 50. rokov 20. storočia bola Loren v rodnom Taliansku už obdivovanou filmovou hviezdou a k medzinárodnému úspechu chýbal iba krôčik.

V roku 1957 nakrútila po boku Caryho Granta a Franka Sinatru svoj prvý americký film The Pride and the Passion (Pýcha a vášeň, 1957). Po ňom nasledovali ďalšie veľké zámorské hity ako Houseboat (1958) alebo The Black Orchid (1958). Výnimočný herecký um talianskej femme fatale, v ktorom sa miesil dramatický talent s humorom si všimol režisér Vittorio De Sica. V roku 1960 obsadil Loren do jej životnej úlohy vo vojnovej dráme natočenej podľa najslávnejšieho románu Alberta Moraviu La Ciociara (Vrchárka, 1960). Za vynikajúce stvárnenie mladej vdovy Cesiry získala Sophia Loren ako Najlepšia herečka v hlavnej úlohe v roku 1962 Cenu Akadémie. Okrem Oscara bola ocenená ako Najlepšia neanglicky hovoriaca herečka v hlavnej úlohe cenou BAFTA (1962).


Prečítajte si tiež: Krásna Lída Baarová: Pletky s nacistami, becherovka a smutný koniec


Šesťdesiate a sedemdesiate roky minulého storočia boli pre taliansku filmovú divu obdobím najväčšej slávy. Natáčala európske i americké snímky, v ktorých žiarila po boku svojho najčastejšieho filmového partnera Marcella Mastroianniho. Komédie ako Boccaccio '70 (1962), Ieri, oggi, domani (Včera, dnes a zajtra, 1963), Matrimonio all'italiana (Manželstvo po taliansky, 1964) či La Moglie del prete (Kňazova manželka, 1971) sa stali diváckymi hitmi. K úspešným filmom neodolateľnej Talianky patrí tiež Countess from Hong Kong (Grófka z Hongkongu, 1967), dráma Una Giornata particolare (Zvláštny deň, 1977) alebo Pret-a-Porter (1994). Najaktuálnejšími snímkami hereckej legendy sú muzikál Nine (2009) a televízny film La mia casa e piena di specchi (Môj dom je plný zrkadiel, 2010).

Známa striptízová scéna z filmu Včera, dnes a zajtra

Manželom Sophie Loren bol od roku 1957 až do svojej smrti (2007) jej "objaviteľ", popredný taliansky producent Carlo Ponti. Majú spolu synov Carla a Eduarda.

V roku 1991 dostala umelkyňa Čestného Oscara za Celoživotný prínos svetovej kinematografii. O tri roky neskôr ju na medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Berlíne odmenili Zlatým medveďom za celoživotné dielo (1994). Okrem toho od roku 1992 pôsobí vo funkcii zvláštnej veľvyslankyne Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov.


Prečítajte si tiež: Richard Gere z Pretty Woman: Získal si aj srdce Cindy Crawford


Dnes šarmantná herečka žije v americkej Kalifornii a príležitostne sa zúčastňuje spoločenských akcií, kde dôstojne a s pôvabom sebe vlastným reprezentuje svoju krajinu. Sophia Loren oslnila svet svojou krásou, šarmom, prirodzenou inteligenciou a pôsobivým hereckým talentom. V roku 1999 ju magazín People označil za jednu z najočarujúcejších a nestarnúcich žien na svete.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA

Tagy: Sophia Loren

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov