Hitchcock sa ho bál a Chaplin miloval: Pozrite si príbeh slovenského herca Petra Lorrea

Peter Lorre vo filme M
30.11.2017Herci a herečkyNiekedy je až neuveriteľné, ako rýchlo vieme zabudnúť na Slovákov, ktorí vo svete urobili obrovskú dieru. Jedným z takýchto príkladov je aj Peter Lorre, herec slovenského pôvodu, ktorého výzor a herecký talent sa stal šablónou kvalitnej a strašidelnej filmovej postavy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Začiatky kariéry

Peter sa narodil do židovskej rodiny 26. júna 1904 v Ružomberku vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku pod vlastným menom Ladislav Löwenstein. Jeho matka bola Slovenka a otec Nemec. Ten bol vlastníkom obchodnej firmy, takže nemal problém so zaplatením štúdia v Bratislave a Viedni. Ako 17-ročný sa rozhodol utiecť z domu od rodičov a pripojil sa k ochotníckemu kočovnému divadlu, ktoré cestovalo po Európe.

Z normálu až na pokraj šialenstva: Tieto postavy prišli o rozum!

V Berlíne počas účinkovania v hre Happy End prijal svoje umelecké meno Peter Lorre, ktorému zostal verný až do smrti. Po úspechu tejto divadelnej hry sa mu otvorili dvere do sveta filmu. Prvý obrovský úspech prišiel s filmom Fritza Langa M (u nás známy ako Vrah medzi nami ) z roku 1931, kde stvárnil hlavnú rolu vraha, ktorý zabíja malé dievčatká. Neskôr bol zaradený medzi 25 najnebezpečnejších filmov kinematografie a nacisti ho používali na propagandu ako ukážku „zdegenerovanej židovskej kultúry“.

Emigrácia do Anglicka

Po narastajúcom vplyve fašizmu v Nemecku sa rozhodol emigrovať. Z Francúzska sa nakoniec dostal až do Veľkej Británie, kde bol vďaka svojej tajomnej a podivnej zločineckej vizáži obsadzovaný do úloh nebezpečných mužov. Tak sa dostal aj do hľadáčika Alfreda Hitchcocka. Ten sa ho rozhodol obsadiť do svojho filmu Muž, ktorý vedel príliš mnoho. Zaujímavé a vtipné zároveň je, že pri stretnutí režiséra a Lorrea Hitchcock neprišiel na to, že Peter absolútne netuší, čo mu rozpráva, pretože ovládal iba tri jazyky (slovenský, maďarský a nemecký). On však iba hlúpo prikyvoval a všetky filmové repliky sa neskôr naučil foneticky. 

Hollywoodsky sen

Po obrovskom úspechu sa rozhodol zobrať svoju manželku a odísť do Hollywoodu, kde oňho prejavilo veľký záujem štúdio Warner Brothers. Nakrútil filmy ako The Maltese Falcon či melodrámu Casablanca, ktorá neskôr získala troch Oscarov, vrátane toho za najlepší film roku 1944. Veľký úspech zaznamenala aj séria snímok o agentovi Interpolu Mr. Moto, kde si Lorre zahral v piatich dieloch.

Po vojne prišiel úspešný rok 1954, v ktorom sa na obrazovky dostalo vôbec prvé spracovanie Jamesa Bonda, seriál Climax!/Casino Royale, kde Lorre stvárnil zloducha Le Chiffra a teda prvého Bondovho záporáka v dlhej histórii audiovizuálnej verzie agenta 007. Okrem toho si zahral aj v snímke 20 000 míľ pod morom, ktorá získala dvoch Oscarov. Do svojej smrti sa objavil dokopy vo viac ako stovke filmov či seriálov. Okrem toho ste ho mohli vidieť aj v kreslenej podobe, konkrétne v krátkych príbehoch o Bugs Bunnym.

Drogy a bolestivá smrť

Peter Lorre trpel veľkú časť života chronickými problémami žlčníka, na ktoré mal predpísané morfium. Po čase sa tak dostal do pasce medzi stálymi bolesťami a závislosťou na drogách. Popri užívaní kokaínu sa dostal v súkromnom živote na úplné dno a ako 59-ročný dostal mŕtvicu, na ktorej následky umrel. Pochovaný je na Hollywood Forever Cemetery popri najväčších legendách filmového sveta.

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA, Video: YouTube

Tagy: herec Hollywood Peter Lorre Slovák

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov