Sexi herečka nakoniec podľahla kritike: Kvôli nej sa vzdala úlohy vo filme!

16.07.2018Herci a herečkyAmerická herečka Scarlett Johansson sa rozhodla odstúpiť od roly transmuža, ktorej prijatie jej vynieslo rozsiahlu kritiku. Tridsaťtriročná rodáčka z New Yorku mala v snímke Rub & Tug stvárniť pittsburského zločineckého bossa zo sedemdesiatych rokov minulého storočia Danteho "Tex" Gilla, ktorý sa narodil ako Jean Gill. Mnohí ľudia ju však kritizovali za to, že vzala rolu, ktorú mohol dostať transmuž.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

„Od svojej prvej reakcie na moje obsadenie som sa od komunity veľmi veľa naučila a chápem, že to bolo necitlivé,“ uviedla Johansson vo vyhlásení, ktoré poskytla magazínu Out. V pôvodnej reakcii pritom na kritiku prostredníctvom svojho zástupcu pre magazín Bustle odpovedala s tým, že médiá môžu ľuďom odkázať, aby o vyjadrenie požiadali zástupcov Jeffreyho Tambora, Jareda Leta a Felicity Huffman, ktorí v minulosti stvárnili transrodové postavy.

Chápem, prečo sa musím úlohy vzdať

„I keď by som veľmi rada dostala príležitosť priviesť k životu Danteho príbeh a tranzíciu, chápem, prečo si ľudia myslia, že by ho mala stvárniť transrodová osoba. Som tiež rada, že táto debata, i keď kontroverzná, vyvolala rozsiahlejšiu diskusiu o diverzite a reprezentácii vo filme,“ vyjadrila sa.

Dante, ktorý zomrel v roku 2003, sa podľa amerických médií identifikoval ako muž a žiadal, aby ho oslovovali "pán Gill". Ako uvádza spravodajský portál BBC, nekrológ v Pittsburgh Post-Gazette o ňom však píše v ženskom rode. „Slečna Gillová podľa polície dlhé roky viedla sieť (masážnych) salónov, ktoré zakrývali prostitúciu. Zároveň pritom trvala na tom, že je muž a všetkých žiadala, aby jej hovorili 'pán Gill',“ cituje BBC zo spomínaného nekrológu, ktorý zároveň špekuluje, že Gill zrejme podstúpil aj počiatočné procedúry smerujúce k zmene pohlavia, vďaka ktorým vyzeral maskulínne.

Johansson sa pritom už pred časom dostala pod paľbu kritiky za to, že v adaptácii mangy Ghost In The Shell z roku 2017 hrala postavu, ktorá bola v predlohe Ázijčanka. Rub & Tug by mal zároveň režírovať Rupert Sanders, ktorý stál aj za Ghost in the Shell. Scarlett Johansson debutovala v roku 1994 vo filme North. O tri roky neskôr si vyslúžila nomináciu na Independent Spirit Award za herecký výkon v hlavnej úlohe drámy Manny & Lo (1996). Medzinárodne známou sa však stala až vďaka romantickej dráme Zaklínač koní (1998). Za výkony vo filmoch Stratené v preklade (2003), Dievča s perlou (2003), Pieseň lásky samotárky (2004) a Match Point - Hra osudu (2005) získala nominácie na Zlatý glóbus. 


Mohlo by vás zaujímať: Za úlohu transmuža pod paľbou kritiky: Sexi herečka má pre odporcov jasnú odpoveď!


Známa je aj zo snímok Dokonalý trik (2006), Čierna Dahlia (2006), Vicky Cristina Barcelona (2008), Kráľova priazeň (2008), Nie je z teba až tak paf (2009), Kúpili sme ZOO (2011), Hitchcock (2012), Lásky Dona Jona (2013), Pod kožou (2013), Chef (2014), Lucy (2014), Ave, Caesar! (2016), Divoká babská jazda (2017), spomínaného Ghost in the Shell (2017) a tiež ako Natasha Romanoff alias Čierna vdova z komiksoviek Iron Man 2 (2010), Avengers: Pomstitelia (2012), Captain America: Zimný vojak (2014), Avengers 2: Vek Ultrona (2015), Captain America: Občianska vojna (2016) a Avengers: Nekonečná vojna (2018). Ako speváčka má na konte albumy Anywhere I Lay My Head (2008) a Break Up (2009), pričom druhý menovaný nahrala s Peteom Yornom. Od roku 2012 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Zdroj: SITA 

Foto: SITA/AP/Jae C. Hong

Tagy: Scarlett Johansson

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov