Fantastickí herci, ktorí sa nedočkali uznania: Títo ešte doma nemajú najcennejšiu sošku

Oscary
20.07.2018Herci a herečkyKaždoročne ich vidíme v skvelých filmoch, ktoré nás dokážu rozosmiať aj chytiť za srdce. Reč je o množstve hercov a herečiek, ktorých napriek veľkej rôznorodosti spája jedna vec. Tou je práve nedocenenie od Akadémie filmových umení a vied, ktorá každoročne začiatkom roka rozdáva tým najlepším sošku Oscara. Kto medzi nich patrí?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Idris Elba

V televízii sa prvýkrát objavil v roku 1994, v roku 1999 hral v seriáli Dangerfield. Toho istého roku debutoval vo filme - predstavil sa vo francúzskom filme Svokra. V rokoch 2002 až 2004 pôsobil v seriáli The Wire - Špina Baltimoru. Neskôr hral napríklad vo filmoch 28 týždňov, Americký gangster, Maturitný ples, Parchanti, Ghost Rider 2, Prometheus, Mandela: Dlhá cesta k slobode či Star Trek: Do neznáma (2016). 

Miláčik žien Idris Elba chystá nový projekt: V takejto úlohe ste ho ešte nevideli

V roku 2016 tiež prepožičal svoj hlas postave náčelníka Boga vo filme Zootropolis: Mesto zvierat. V rokoch 2010 - 2015 stvárnil titulnú postavu v seriáli Luther (v roku 2011 získal Zlatý glóbus pre najlepšieho herca v miniseriáli alebo v televíznom filme). Od roku 2011 hrá vo filmovej sérii Marvel Cinematic Universe postavu Heimdalla. Už budúci rok ho uvidíme v spin-offe filmovej série Rýchlo a zbesilo, ktorá sa bude konkrétne venovať Hobbsovi a Shawovi.

Emily Blunt

Pri filme debutovala v roku 2002 v britskom televíznom seriáli Foyle's War a následnou úlohou kráľovskej dcéry Isoldy v dráme Legenda o meči. V roku 2004 si zahrala lesbickú rolu v snímke Moje leto lásky. O rok neskôr sa objavila v britskej televíznej dráme Gideon's Daughter, za získala Zlatý glóbus. V roku 2006 si zahrala sekretárku Meryl Streep spoločne s Anne Hathaway vo filme Diabol nosí Pradu, o rok neskôr zase s Tomom Hanksom a Juliou Roberts v snímke Súkromná vojna pána Wilsona.

Nádherné vyznanie sympaťáka pre krásnu manželku: Toto chce počuť každá žena!

Britskú kráľovnú Viktóriu stvárnila v americko-britskom historickom dramatickom filme Mladá Viktória z roku 2009, za túto hlavnú úlohu bola nominovaná na Zlatý glóbus. V roku 2011 získala hlavnú úlohu po boku Matta Damona vo filme Správcovia osudu. Bola jej ponúknutá úloha vo filme Captain America: Prvý Avenger, ale rolu odmietla. V roku 2014 sa objavila v hlavnej úlohe po boku Toma Cruisa vo filme Na hrane zajtrajška. Okrem toho musíme vyzdvihnúť jej úlohy vo filmoch Sicario či tohtoročnom Tichom mieste. Nominácia na Oscara však stále nie a nie prísť.

Robin Wright

Robin Wright je známa najmä z filmového hitu Forrest Gump (1994), kde stvárnila postavu Forrestovej vyvolenej, ktorú miloval celý život. Okrem toho sa predstavila v snímkach ako Správa vo fľaši (1999), Vyvolený (2000), Biely oleander (2002), Na odstrel (2009), Muži, ktorí nenávidia ženy (2011), Moneyball (2011), Najhľadanejší muž (2014) alebo Everest (2015).

Dom z kariet pokračuje bez Spaceyho: Zverejnili VIDEO záverečnej série

V súčasnosti účinkuje v seriáli Dom z kariet, ktorý jej v roku 2014 vyniesol Zlatý glóbus a momentálne by v ňom mala plnohodnotne nahradiť Kevina Spaceyho. Toho zničili obvinenia zo sexuálneho obťažovania a pravdepodobne si ešte dlho nikde nezahrá. Okrem toho má na konte aj ďalšie tri nominácie na ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) a tiež tri na Primetime Emmy.

Alfred Molina

Pochádza zo zmiešaného španielsko-talianskeho manželstva, jeho otec bol Španiel, matka Talianka. Herectvo vyštudoval v londýnskej Guidhall School of Music and Drama, po jej absolutóriu začínal ako herec pouličného divadla, potom mal angažmán v londýnskom National Youth Theatre. V roku 1977 sa dostal do Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti, pravidelne hosťuje aj v londýnskom Národnom divadle. Od roku 1998 vystupuje aj v divadle na Broadwayi, kde získal nomináciu na prestížnu divadelnú cenu Tony.

Spider-Man nikdy nebol iba jeden: VIDEO Parádna ukážka láka na celovečerný animovaný film

V televízii vystupuje od roku 1978, od roku 1981 hrá aj vo filme. Vo filme debutoval epizódnou úlohou v snímke Dobyvatelia stratenej archy. Medzi jeho najznámejšie úlohy patrí napríklad Diego River v snímke Frida z roku 2002, či biskup Aringarosa vo filme Da Vinciho kód z roku 2006. Mladšej generácii však utkvel v pamäti hlavne vďaka svojej úlohe Dr. Octopusa vo filme Spider-Man 2, ktorú stvárnil naozaj bravúrne. Veríme, že jeho budúce projekty si konečne všimne aj Akadémia.

Steve Buscemi

Narodil sa v newyorskom Brooklyne. V roku 1976 zmaturoval na Valley Stream Central High School. Po dvoch rokoch nastúpil na Berklee College of Music v Bostone, kde študoval vokálne vystupovanie. Po troch semestroch štúdium ukončil a hľadal uplatnenie v rôznych konkurzoch. Pre zaujímavosť, v rokoch 1980 až 1984 pracoval ako hasič v New Yorku.

Na začiatku svojej kariéry vystupoval v experimentálnej divadelnej skupine The Wooster Group. Jeho prvým celovečerným filmom bol The Way It Is (1985). Neskôr hral napríklad vo filmoch Barton Fink (1991), Gauneri (1992), Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) a Big Lebowski (1998). Nerozumieme, ako sa tomuto hercovi s nezameniteľným pohľadom a očami nepodarilo získať nomináciu za niektorú z jeho vedľajších úloh. Tak snáď nabudúce.

John Goodman

Neprehliadnuteľný predstaviteľ výrazných vedľajších rolí. V jeho veľkom tele (on ale hovorí, že nie je tučný, ale iba masívny) sa ukrýva zmysel pre nadhľad a humor. Chcel byť futbalistom, ale zranenie jeho sny ukončilo, aj keď milovníkom športu (napr. bowlingu) zostal. Po štúdiu migroval do New Yorku, kde hral na Broadwayi aj na menej známych divadelných doskách. Koncom 80. rokov sa upísal sitcomu kontroverznej Roseanne Barrovej ako jej manžel Dan Conner.

Známa komička dostala ráznu stopku: Za rasistické poznámky jej zrušili seriál

Hlava problematickej rodiny, ktorá bola na hony vzdialená typickému zobrazovaniu strednovrstvovej americkej rodiny. Za rolu tohto milovníka silných motocyklov si odniesol Zlatý glóbus a niekoľko nominácií na Emmy. V snímkach sa objavuje pravidelne a minimálne za projekty, akými bol napríklad Big Lebowski, si rozhodne zaslúžil aspoň nomináciu. 

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson debutovala v roku 1994 vo filme North. O tri roky neskôr si vyslúžila nomináciu na Independent Spirit Award za herecký výkon v hlavnej úlohe drámy Manny & Lo (1996). Medzinárodne známou sa však stala až vďaka romantickej dráme Zaklínač koní. Za výkony vo filmoch Stratené v preklade (2003), Dievča s perlou (2003), Pieseň lásky samotárky (2004) a Match Point - Hra osudu (2005) získala nominácie na Zlatý glóbus.

Známa je aj zo snímok Dokonalý trik (2006), Čierna Dahlia, Vicky Cristina Barcelona, Kráľova priazeň, Kúpili sme ZOO, Lásky Dona Jona, Lucy či Ghost in the Shell. Najslávnejšou je jej postava Natashy Romanoff  z komiksoviek od Marvelu (naposledy sa predstavila v Avengers: Nekonečná vojna (2018). Od roku 2012 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy, slávna soška jej však doma na poličke chýba.

Zdroj: SITA  telkac 

Foto: SITA/AP Photo, YouTube/Movie Clips, Video: YouTube/TopMovieClips, TRBlob

Tagy: Oscar Idris Elba Robin Wright Emily Blunt Scarlett Johannson Alfred Molina Steve Buscemi

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov