Charizmatický južan, ktorého musíte milovať: Oscarový McConaughey je nestarnúcou esenciou

27.07.2018Herci a herečkyMatthew McConaughey je dnes známy mnohými úlohami. Oscara si tento južan vyslúžil za úlohu chlapa trpiaceho chorobou AIDS vo filme Klub poslednej nádeje. Stal sa najsexi mužom s veľkým vplyvom. Je nestarnúcim fešákom, u ktorého kritici hovoria o zvláštnej esencii.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Matthew David McConaughey sa narodil začiatkom novembra 1969 v meste Uvalde v Texase do rodiny učiteľky a spisovateľky a otca, ktorý hrával vysokoškolský futbal a podnikal s dodávkami ropy. Jeho rodičia sa dvakrát rozviedli a brali sa trikrát. McConaughey má dvoch starších bratov Michaela a Patricka. Michael je milionár, ktorý hviezdi v dokusérii CNBC West Texas Investors Club.

Začiatky a zmena plánov

McConaughey sa v roku 1980 presťahoval do texaského mesta Longview, kde chodil na strednú školu. Rok žil ako výmenný študent v Austrálii. V Austine vyštudoval tamojšiu univerzitu a skončil s bakalárskym titulom na masmediálnej fakulte (Radio-Television-Film). Pôvodne chcel študovať Univerzitu metodistov, no jeho brat mu povedal, že súkromná škola je príliš drahá a tak zmenil názor. Jednou z jeho možností bolo aj štúdium práva, neskôr si uvedomil, že ho právo vlastne nezaujíma.

Zlomová úloha

McConaughey po škole pracoval v mnohých televíznych reklamách vrátane reklamy pre miestny denník Austin American-Statesman. Práve táto reklama je považovaná za jeho prvú úlohu, ktorá ho zviditeľnila. Miestna komunita si začínala memorovať mladého herca. Svoju prvú skutočnú úlohu vo filme dostal v roku 1992 vo filme Richarda Linklatera Dazed and Confused. Ako 23-ročnému sa mu podarilo zažiariť. V tom istom roku ho obsadili aj do piesne Walkaway Joe country speváčky Trishe Yearwood.

Po rôznych menších úlohách prišiel skutočný zlom. Zahral si právnika Jakea Brigancea v snímke podľa knihy Johna Grishama Čas zabiť (1996) Joela Schumachera, kde si zahral so Sandrou Bullock. Po tomto filme prišli hlavné úlohy vo filmoch Kontakt (1997), Amistad (1997) či Ponorka U-571 (2000). Do začiatku nového milénia bol obsadzovaný väčšinou v romantických komédiách ako je Svadby podľa Mary (2001) či Ako prísť o muža za desať dní (2003).

Najsexi muž sveta

V roku 2005 si zahral v snímke Sahara po boku Penélope Cruz. Pred uvedením filmu ho propagoval tak, že splavil Amazonku a spravil si turistiku do Mali. V tom istom roku bol vyhlásený magazínom People za najsexi muža na svete. O rok na to si zahral v ďalšej romantickej komédii so Sarah Jessicou Parker Lemra lemravá.

Hercov imidž plážového typu bez trička ho predurčil na isté typy úloh. V tomto čase sa začal obzerať aj po inej dramatickej práci. „Pár rokov som mal pocit, že robím niečo, čo ma baví v rámci romantických a akčných komédií. Verte mi však, že som si všimol, že existujú aj iné, hlbšie veci. Bohužiaš, vedel som, že by si vás takto nikto nevšimol. Ja som v rámci svojej práci stále mohol povedať nie niektorým projektom. Aj keď som vedel, že príde suchšie obdobie. Prišiel čas, keď som rok a pol nemal čo robiť, no po čase, približne po dvoch rokoch som sa stal pre niektorých režisérov atraktívnym,“ povedal pre Deadline Hollywood.

DiCapriovi vyfúkol Oscara

V roku 2012 si zahral s Channingom Tatuom vo filme Magic Mike, ktorý bol založený na Tatumovom živote. Film režíroval Steven Soderbergh. V tom istom roku ho pozvali, aby sa stal členom oscarovej Americkej filmových umení a vied. K svojim texaským koreňom sa vrátil opäť v Linklaterovej snímke Bernie. O rok na to si zahral s Leonardom DiCapriom v snímke Vlk z Wall Street. V tom istom roku sa objavil ešte v jednej snímke, s ktorou prišlo aj to najväčšie ocenenie.

Zahral si Rona Woodroofa v snímke Klub poslednej nádeje. Úloha rodeo jazdca, ktorý zistil, že má AIDS. Jedna z kriticky najúspešnejších snímok mu vyniesla Oscara za hlavnú mužskú úlohu. Viacerí sa vtedy smiali, že Oscara vyfúkol Leonardovi DiCapriovi. Ten na Oscara čakal už niekoľko rokov. V rámci tejto snímky dostal Oscara za vedľajšiu mužskú úlohu aj spevák a herec Jared Leto, ktorý si zahral transvestitu.

Zvláštna esencia a pokojný život

V roku 2014 sa stal podľa magazínu Time jedným zo sto najvplyvnejších ľudí na svete. O pár mesiacov neskôr podpísal zmluvu so spoločnosťou Lincoln Motors Company na niekoľko rokov a stal sa tvárov značky. Krátko po uvedení reklám sa stali reklamy predmetom paródií niekoľkých známych amerických moderátorov televíznych šou.

S prvým Oscarom a neskorším kritickým úspechom seriálu True Detective sa stal nestarnúcim fešákom so zvláštnou esenciou. Ďalšou skvelou snímkou v jeho repertoári je Nolanove sci-fi Interstellar (2014). V poslednom čase sa objavil v adaptácii Kingovho príbehu Temná veža (2017).

McConaughey vedie pokojný život. V roku 2006 si stretol krásnu Camilu Alves, s ktorou sa zasnúbil v roku 2011. O rok na to sa vzali v jeho rodnom Texase a usadili sa v Austine. Majú spolu tri deti – Leviho, Livingstona a dcúrku Vidu. Založil si organizáciu, ktorá sa venuje pomoci tínedžerom, aby sa správne rozhodli.

Počas hurikánu Katrina v New Orleans zachránil niekoľko zvierat a v roku 2006 zachránil zvieratká aj pri požiaroch v Kalifornii. V súčasnosti vyučuje na svojej materskej vysokej škole UT-Austin, prvú hodinu venoval svojmu filmu z roku 2016 Boj za slobodu. Jeho ďalším projektom bude film Serenity: Ticho pred búrkou.

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: SITA/AP/Jordan Strauss/Invision

Tagy: Matthew McConaughey Klub poslednej nádeje Camila Alves

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov