Hollywoodska kráska šokovala svet: Trpím zákernou chorobou, moja pamäť je zahmlená

Selma Blair
22.10.2018Herci a herečkyAmerická herečka Selma Blair trpí sklerózou multiplex. Ako oznámila v sobotu v príspevku na Instagrame, toto ťažké ochorenie centrálneho nervového systému jej diagnostikovali 16. augusta.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Som postihnutá. Niekedy spadnem na zem. Padajú mi veci z rúk. Moja pamäť je zahmlená. A moja ľavá strana sa riadi inštrukciami pokazeného GPS," napísala herečka. Napriek tomuto ochoreniu podľa vlastných slov pokračuje v natáčaní seriálu Another Life, ktorý plánuje budúci rok zverejniť služba Netflix. "Pracujeme na tom. A ja sa smejem a neviem úplne presne, čo budem robiť, ale robím, čo sa dá," uviedla herečka o pripravovanom projekte.

Selma Blair má na svojom hereckom konte desiatky celovečerných filmov, pričom najväčšiu pozornosť vzbudila vo filmoch Veľmi nebezpečné známosti (1999), Pravá blondínka (2001) a Jednoducho sexi (2002). Známa je aj z viacerých seriálov, spolu s Christinou Ricci a Courteney Cox účinkovala napríklad v prvej sérii seriálu American Crime Story (2016) a predstavila sa aj v jednej epizóde seriálu Priatelia (1994-2004), kde si zahrala finalistku americkej súťaže krásy, s ktorou Monica súperí o Chandlera.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I was in this wardrobe fitting two days ago. And I am in the deepest gratitude. So profound, it is, I have decided to share. The brilliant costumer #Allisaswanson not only designs the pieces #harperglass will wear on this new #Netflix show , but she carefully gets my legs in my pants, pulls my tops over my head, buttons my coats and offers her shoulder to steady myself. I have #multiplesclerosis . I am in an exacerbation. By the grace of the lord, and will power and the understanding producers at Netflix , I have a job. A wonderful job. I am disabled. I fall sometimes. I drop things. My memory is foggy. And my left side is asking for directions from a broken gps. But we are doing it . And I laugh and I don’t know exactly what I will do precisely but I will do my best. Since my diagnosis at ten thirty pm on The night of August 16, I have had love and support from my friends , especially @jaime_king @sarahmgellar @realfreddieprinze @tarasubkoff @noah.d.newman . My producers #noreenhalpern who assured me that everyone has something. #chrisregina #aaronmartin and every crew member... thank you. I am in the thick of it but I hope to give some hope to others. And even to myself. You can’t get help unless you ask. It can be overwhelming in the beginning. You want to sleep. You always want to sleep. So I don’t have answers. You see, I want to sleep. But I am a forthcoming person and I want my life to be full somehow. I want to play with my son again. I want to walk down the street and ride my horse. I have MS and I am ok. But if you see me , dropping crap all over the street, feel free to help me pick it up. It takes a whole day for me alone. Thank you and may we all know good days amongst the challenges. And the biggest thanks to @elizberkley who forced me to see her brother #drjasonberkley who gave me this diagnosis after finding lesions on that mri. I have had symptoms for years but was never taken seriously until I fell down in front of him trying to sort out what I thought was a pinched nerve. I have probably had this incurable disease for 15 years at least. And I am relieved to at least know. And share. my instagram family... you know who you are.

Príspevok, ktorý zdieľa Selma Blair (@selmablair),

Zdroj: SITA 

Foto: SITA/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP, Instagram selmablair

Tagy: Selma Blair

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov