Angelina Jolie sa preriekla, Maleficent teraz v Číne bojkotujú

Angelina Jolie ako Maleficent
13.06.2014Herci a herečkyBRATISLAVA - Angelina označila režiséra Anga Leeho za Taiwančana. Nahnevaní Číňania teraz žiadajú bojkot jej filmov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

 Známa herečka nahnevala obyvateľov Číny po tom, čo počas tlačovej besedy organizovanej pri príležitosti uvedenia jej najnovšieho filmu  Vládkyňa zla (2014) v tejto krajine označila Anga Leeho za taiwanského režiséra. "Neviem, či Anga Leeho považujete za čínskeho režiséra, pretože je Taiwančan, no nakrútil veľa filmov v čínštine, s množstvom čínskych umelcov," odpovedala na besede 39-ročná herečka na otázku, ktorého čínskeho režiséra má najradšej. To na internete následne vyvolalo vlnu negatívnych reakcií. Niektorí z nahnevaných komentátorov žiadali bojkot filmov herečky, vrátane jej novinky, ktorú v krajine uvedú 20. júna.

"Naznačujúc, že Taiwan a Čína sú dve samostatné krajiny, sa skvelá žena ako je Jolie stala terčom posmechu," citoval denník The Wall Street Journal China jedného užívateľa čínskej sociálnej siete Weibo. Podľa denníka istá nemenovaná žena uviedla, že ju rozzúrilo, že jej idol je pomätený podporovateľ taiwanskej nezávislosti. 

Naopak obyvatelia Taiwanu vyjadrili herečke na internete podporu. "Jej komentár o tom, že Ang Lee je Taiwančan, ukazuje, že Jolie si zaslúži byť ambasádorkou dobrej vôle. Nebojí sa povedať pravdu," uviedla jedna z fanúšičiek herečky na sociálnej sieti Facebook. Jolie udalosti zatiaľ nekomentovala. 

Spor o suverenitu Taiwanu sa začal v roku 1949, keď po Čínskej občianskej vojne nacionalistická buržoázna vláda vyhlásila na ostrove takzvanú Čínsku republiku. Hoci od roku 2008 sa vzájomné vzťahy krajín zlepšujú, Čína stále považuje Taiwan za svoju provinciu, zatiaľ čo vláda ostrovnej republiky sa hlási za reprezentanta celej Číny, teda aj kontinentálnej. 

Režisér Ang Lee sa narodil v roku 1954 na juhu Taiwanu. Na konte má dva Oscary za réžiu filmov Skrotená hora (2005) a Pí a jeho život (2012). Na toto prestížne ocenenie ho v kategóriách Najlepšia réžia a Najlepší film nominovali aj za snímku Tiger a drak (2000), ktorý však americká Akadémia filmových umení a vied ocenila v štyroch iných kategóriách - kamera, hudba, výprava a Najlepší cudzojazyčný film. Nakrútil aj snímky Svadobná hostina (1993), Rozum a cit (1995), Ľadová búrka (1997), Jazda s diablom (1999), Hulk (2003), Túžba, opatrnosť (2007) alebo Zažiť Woodstock (2009). 

Zdroj: SITA 

Foto: SITA

Tagy: angelina jolie Maleficent Ang Lee

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj