Uzavretý samotár i miláčik žien: Filmová legenda Robert Redford a jeho životná cesta

Robert Redford
15.11.2018Herci a herečkyLen máloktorý herec sa môže pochváliť tým, že podobné úspechy dosiahol aj ako režisér. Už v roku 2002 získal Oscara za celoživotné dielo, no až teraz sa rozhodol herectvo zavesiť na klinec. Robert Redford je skutočne výnimočným človekom a preto vám prinášame prierez jeho mimoriadne plodnej životnej cesty.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Robert Redford sa narodil 18. augusta 1936 v slnečnej Santa Monice v Kalifornii. V mladosti bol mimoriadne talentovaným športovcom. Po absolvovaní strednej školy získal v roku 1955 bejzbalové štipendium od University of Colorado a začal popri štúdiu hrať za školský bejzbalový tím. V tom istom roku však prišla obrovská rana osudu. Jeho matka náhle zomrela, čo ním veľmi otriaslo a dlho sa s touto skutočnosťou nedokázal vyrovnať. Jeho výkon v škole aj v športe rapídne poklesol. Začal piť, vynechávať školu aj tréningy a preto ho vyhodili z tímu a stratil štipendium.

"Hrám bytostne rád. Rád so svojou postavou naplno prežívam aj jej najintímnejšie pocity. Vžiť sa do niekoho je pocit zároveň krásny aj hrozný. "

Žena, ktorá mu zmenila život

S túžbou stať sa maliarom sa zamestnal v petrolejárskej spoločnosti, aby si zarobil peniaze na cestu do Paríža, kde chcel navštevovať umeleckú školu. Nakoniec ukončil cestu po Európe vo Florencii, kde sa mu ho nakoniec študovať podarilo. Nebol však so svojimi pokrokmi vôbec spokojný, a tak sa v roku 1958 vrátil do Los Angeles. Ten istý rok sa zoznámil s historičkou Lolou Van Wagenen, ktorá ho povzbudzovala v snahe zanechať alkohol a pokračovať v úsilí o umeleckú dráhu. Ešte v ten istý rok sa vzali a presťahovali do New Yorku. Tu začal študovať divadelný dizajn v Pratt Institute a zároveň chodiť na hodiny herectva na prestížnej Americkej akadémii dramatických umení. S Lolou mali štyri deti, no manželstvo sa im po rokoch rozpadlo. Rozviedli sa v roku 1985.

Prvú malú divadelnú úlohu dostal v roku 1959 na Broadwayi a išlo o záskok za iného herca. Nasledujúcich niekoľko rokov sa Redford striedavo objavoval v menších úlohách na javisku na Broadwayi a zároveň v televízii. Jeho filmovým debutom bola snímka Vojnová naháňačka. Kritika film ocenila, ale problémom bol kasový neúspech. V roku 1963 dostal na javisku prvú hlavnú úlohu v hre Bosé nohy v parku. Hra sa stala veľkým hitom, ale Redforda unavovala každodenná drina na javisku a preto sa rozhodol zamerať sa na filmy. Nebolo to však jednoduché, pretože jeho prvých päť filmov sa nestretlo s veľkým záujmom publika. Znechutený Redford dokonca odišiel na dva roky do Európy a vážne uvažoval o svojej ďalšej kariére.

Nejedna žena bude bez výhrad súhlasiť: Najsexi mužom roka sa stal herec Idris Elba

Ťažké začiatky v Hollywoode

V roku 1967 sa vrátil do Hollywoodu, kde si zopakoval hlavnú úlohu vo filmovej verzii hry Bosé nohy v parku. Film sa stal hitom a Redfordovi sa ním konečne podarilo preraziť. Stal sa zaujímavým nielen pre divákov, ale aj filmových tvorcov. Prelomovou úlohou, ktorá ho urobila hviezdou, sa stala postava Sundance Kida vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid (1969). Ďalšie dva veľké úspechy – filmy z roku 1973 Takí sme boli a Podraz z Redforda urobili jednu z najviac žiadaných filmových hviezd a druhý spomínaný mu dokonca vyniesol nomináciu na Oscara.

Robert zakúsil aj svet komiksových filmov. V pokračovaní Captain America: Winter Soldier stvárnil hlavnú zápornú postavu. Aj na svoj vek však podal fantastický výkon a ukázal svoj talent aj tým mladým ľuďom, ktorí o jeho staré filmy zavadia len náhodou. Časopis Empire Magazin v roku 1997 zaradil Roberta Redforda na 29. miesto v zozname 100 najväčších filmových hviezd všetkých čias.

Chystá sa ďalší slovenský celovečerný film: Poker, moc peňazí a politické hry

Výnimočný režisér

Okrem herectva sa venuje aj réžii a produkcii. Hneď svojím režijným debutom Obyčajní ľudia získal Oscara za réžiu v roku 1981. Ďalším jeho filmom, ktorý bol nominovaný na Oscara za réžiu, bol Otázky a odpovede. V roku 2002 získal Oscara za celoživotné dielo. Robert Redford nepatrí k typickým hollywoodským hercom. Je známy tvrdohlavým postojom v oblasti ekológie a je veľkou oporou začínajúcich filmárov. V blízkosti Salt Lake City v štáte Utah vybudoval vo Wasatch Mountains na úpätí Skalnatých vrchov lyžiarske stredisko Sundance Resort.

Taktiež tu založil filmový inštitút Sundance Institute, ktorý podporuje nezávislých filmárov a ktorý každoročne v neďalekom Park City usporadúva Sundance Film Festival – najvýznamnejší festival nezávislého filmu v USA, ktorý si získal svoje meno už aj v zahraničí. Redford sa začiatkom augusta vyjadril, že je pripravený po premiére snímky The Old Man & the Gun ukočniť kariéru. Počas slávnostného uvedenia filmu však z ničoho nič zobral svoje slová naspäť. Povedal, že pokiaľ sa raz rozhodne skončiť z herectvom, urobí to potichu. Na otázku, či teda nejde o jeho posledný film, Redford fanúšikom odkázal: „Nebudem na to odpovedať. Nechajme žiť nejaké tajomstvá.“

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA/AP Photo, Video: YouTube/Alex Rodriguez

Tagy: Robert Redford

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov